Народження водночас двох і більше дітей дарує велику радість батькам. Але разом з тим це збільшує їхню відповідальність. Жінка, у якої багатоплідна вагітність, повинна бути вкрай уважною до свого «цікавого» стану.
Тернополянка Наталія Олексенець запитує: наскільки велика ймовірність того, що вона народить близнюків, якщо по чоловіковій лінії вони є? Чи можна коригувати цей процес – харчуватися певним чином чи скористатись народними методами?
Щоб відповісти на питання нашої читачки, з’ясуємо, що таке багатоплідна вагітність. Так, за словами акушера-гінеколога Оксани Швець, це коли в організмі жінки одночасно ростуть і розвиваються не один, а кілька плодів. Найчастіше йдеться про двох, трьох, але деколи буває і більше дітей.
– Протягом року мої пацієнтки народжують чотири-п’ять пар двійнят чи близнят, – говорить вона. – У чому ж різниця? Близнята з’являються на світ у результаті запліднення однієї яйцеклітини одним сперматозоїдом. Однозиготних близнят називають однаковими, тобто ідентичними. Такі дітки мають однаковий набір генів. Ці крихітки схожі одне на одного, як дві краплі води. У них – однакова група крові і, що найцікавіше, ідентичні відбитки пальців! Крім того, між близнятами – дуже сильний родинний та духовний зв’язок, вони страждають від однакових хвороб і навіть відчувають, що відбувається з їхнім братиком чи сестричкою на відстані. А ось двійнята народжуються унаслідок запліднення двох яйцеклітин різними сперматозоїдами. Вони можуть бути різної статі і мають більше відмінностей, ніж однояйцеві близнята.
Чи можна спланувати появу близнят природньо? Як зауважує пані Швець, це нереально. Ні спадковість, ні вік батьків, ні спеціальне харчування не можуть дати стопроцентної гарантії, що жінка носитиме під серцем двійню чи трійню.
– На народження близнюків певною мірою впливає спадковість, – продовжує лікар. – Немає значення, по жіночій чи чоловічій лінії вони були. Поява на світ двійнят, або як їх ще називають, багатояйцевих близнят може бути після тривалого прийому контрацептивів. Наявність в організмі великого вмісту гормону генадотропіну стимулює дозрівання яйцеклітин. Тому в момент овуляції з яєчника виходить і запліднюються одразу декілька яйцеклітин. Шанси народити двійню чи трійну зростають при штучному заплідненні. Адже при зачатті жінці підсаджують одразу кілька запліднених яйцеклітин. Медики хочуть, щоб прижилася хоча б одна. Проте буває, що приживаються одразу кілька.
Вагітність – завжди навантаження на жіночий організм. А багатоплідна вагітність – ще й подвійне чи потрійне, тому жінка повинна уважно ставитися до свого здоров’я і малюків.
– До 12 тижнів вагітна має обов’язково стати на облік. Уже при першій УЗД видно, скільки плодів у животику, – каже Оксана Швець. – Дуже часто в жінок, які чекають на двійню чи трійню, є ризик передчасних пологів. Саме тому потрібно виконувати всі рекомендації лікаря, вчасно приходити на планові огляди, повноцінно харчуватися, уникати стресів, приймати вітаміни та більше гуляти на свіжому повітрі. Чим пізніше народяться малята, тим більше у них шансів вижити. Дуже часто мої пацієнтки народжують раніше 37-го тижня вагітності (норма - від 37 до 41 тижнів – прим. авт.).
Те, чи народжуватиме жінка природним шляхом, залежить від того, як розташовані плоди в животі. Якщо голівками донизу – великі шанси, що вона народжуватиме сама. Якщо лікарі констатують поперечне передлежання – слід готуватися до кесарського розтину.
Читайте також:
Як завагітніти хлопчиком чи дівчинкою: поради експертів
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер