Квітковий пилок від бджілок можна вживати, не боячись алергії, переконана кандидат фармнаук провізор Марія Лелека
Пилок, що продається на ринку, може зберігати свої лікувальні властивості цілий рік, вважає Марія Лелека, але треба знати в кого купувати.
— Коли я, готуючи дисертацію, купувала пилок на нашому ринку, то багато розмовляла з господарями, — розповідає асистент кафедри фармацевтичних наук медуніверситету Марія Лелека. — Вони дуже начитані, знаються на технології. Тому якості їхнього пилку можна довіряти. Щоправда, деякі продавці казали, що не мають можливості дуже довго “бавитися” з пилком. Бо щоб він міг довго зберігатися, його треба багато годин висушувати при невисокій температурі.
Тому, за словами науковця, при купівлі пилку важливо звертати увагу на показник вологості. Він має бути меншим 10%. А в ідеалі — 5-7%. Тоді цілий рік з часу збирання квітковий пилок зберігає свої лікувальні властивості. І навпаки, чим більша вологість пилку, тим менше часу він зберігатиме свої корисні властивості і швидше почне псуватися.
З таблетки чи з банки?
Пилок корисно приймати і в таблетках з аптеки, і в гранулах від продавців на базарі. Кожна з цих форм має свої “плюси” і “мінуси”.
— Пилок у гранулах, як на ринку, має той склад, яким його створила природа, — пояснює провізор. — Це оптимальне поєднання вітамінів, мінералів, білків, жирів та інших корисних речовин. Але продавцям-приватникам важко дотримувати необхідної температури і вологості при зберіганні. Аптечні засоби мають ту перевагу, що на кожному етапі приготування постійно контролюється якість і чистота. Також вони мають довший термін придатності через герметичну упаковку. Але тут можливо, що з пилку беруть лише певні потрібні для проекту речовини. А структуру пилку, на мою думку, не варто порушувати.
Однак коли пилок продають у комплексі з іншими складниками, наприклад, з прополісом чи пивними дріжджами, стверджує пані Лелека, то можливості застосування такого засобу ширші.
Побоюються алергії даремно
Можливість виникнення алергії від пилка не більша, ніж від кукурудзи чи іншої іжі, каже Марія Лелека.
— Алергію викликає той пилок, який перебуває безпосередньо на рослині чи який літає в повітрі, — пояснює науковець. — А бджолине обніжжя — це вже перетворений пилок. Бджоли обробляють його ферментами, які містяться в спеціальних залозах. Тоді значно зменшуються алергічні властивості пилку.
Марія Лелека каже, що і вона сама, і її подруги вживають квітковий пилок по половині кавової ложечки. За її спостереженнями, пилок варто розсмоктувати під язиком — тоді він найкраще засвоюється.
— Зараз організму не вистачає вітамінів, він ослаблений і виснажений, — зазначає співрозмовниця. — Тому пилок додасть сил, покращить пам’ять, підсилить імунітет.
Ліків з пилком стане більше
Провізор Марія Лелека рік тому розробила лікувальний засіб з квітковим пилком і бурштиновою кислотою. Вона навіть захистила з цього питання дисертацію. Щоправда, коли її ліки для покращення роботи мозку з’являться в аптеках, вона не знає.
— Не дивно, що в тернопільських аптеках так мало препаратів з пилком, — зауважує пані Лелека. — Адже поки наукова розробка пройде всі клінічні випробування і піде на конвеєр, потрібно від 4 до 10 років.
Крім того, до сировини у фармакологів набагато вищі стандарти, ніж ті, які висувають до пилку просто як до продукту харчування, каже провізор.
Скажімо, якщо за існуючими стандартами для харчових продуктів допускається навіть певна кількість важких металів, то для ліків чи біодобавок пилок має бути ще більш очищений. Крім того, для виготовлення ліків його треба більше висушувати. Вологість допускається у півтора рази менша, ніж коли пилок є просто харчовим продуктом.
Тому, на думку Марії Лелеки, поки що так мало виробників готують ліки з квітковим пилком. Ця ніша ринку ще не заповнена.
Як визначити, чи не викличе пилок алергію?
Олена Федорова, алерголог:
— Зробити пробу на чутливість до бджолиного обніжжя неможливо, бо специфічного алергену не існує. Адже пилок бджоли збирають не з однієї рослини. Переважно це суміш з різних рослин, тому складників у ньому дуже багато.
Щоб переконатися, що цей бджолиний продукт не спричинить алергію, треба визначити загальний рівень імуноглобуліну Е. Він відповідає за реакцію імунітету. Такий аналіз крові роблять в обласній лікарні чи діагностичному центрі медуніверситету.
Якщо рівень імуноглобуліну в нормі, то ніяких застережень немає. Коли його кількість у 1,5-2 рази перевищує норму, то вживати квітковий пилок, в принципі, можна. Але починати приймати його треба дуже маленькими дозами, а не по пів чи по цілій чайній ложці. Водночас не треба їсти тих продуктів, які можуть спричинити алергічну реакцію, наприклад, арахісу чи арахісового масла, риби, цитрусових та шоколаду. Принаймні після трьох разів треба поспостерігати, чи немає ніякої висипки чи почервоніння.
Якщо ж показник імуноглобуліну Е перевищує норму в 5-10 разів, квітковий пилок навіть не варто пробувати. Бо може виникнути сильна алергія.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.