Уявляти життя

Уявляти майбутнє і бачити себе в ньому - дуже важливий процес для функціонування здорової психіки.

Із самого малку і до пізньої старості ми уявляємо майбутнє і будуємо на нього плани. Звісно, дуже часто плани розбігаються з реальністю або змінюються у процесі життя та трансформуються у інші, але сам процес планування вкрай важливий.

У дитинстві наш горизонт планування зазвичай не сягає далі за день чи два. Засинаючи увечері, ми складаємо собі план на завтра - піти на полуницю, залізти на оте дерево коло хати і поїхати на ровері в магазин. В юності плани видовжуються у триваліші часові відрізки і сягають максимуму у найбільш продуктивні періоди та вік, коли ми плануємо кар'єри, створюємо сім'ї та починаємо будівництва. Промінь наших планувань освітлює майбутнє на десятки років, наче світло від проектора в кінотеатрі. Ми світимо уявою собі в майбутнє і малюємо сценарії, образи і ролі. І хай добрих три чверті із них не справдиться, розіб'ється, насмішить або згірчить нас потім - планувати і уявляти справді важливо.

З фізичним та віковим згасанням наше уявне майбутнє гасне разом із нами, скорочуючись знову до років, місяців і тижнів. Аж поки знову не стане на день-два. Пережити цей день і подивимось шо буде завтра.

В часи потрясінь, раптових проблем чи негараздів горизонт планувань теж ситуативно скорочується до концентрації на поточному, для мобілізації сил і ресурсів. Уявне майбутнє стискається як м'яз.

Теперішня війна позбавила нас майбутнього взагалі. Не реального того, що неодмінно настане - а уявного. Ми всі замкнулись на поточному дні і в обід навіть не думаємо, що буде завтра, бо ше невідомо що буде увечері.

Спочатку від цього навіть якось легше - бо ми відсікаємо наші довоєнні клопоти і гризоти, як "не на часі" і жити просто день стає простіше і зрозуміліше. На день завжди коротші плани, аніж на життя.

Але таке "поденне" життя дуже скоро виснажує, бо наша психіка перестає бачити майбутнє. Втрачає навичку уявляти його і для неї все починає виглядати так, ніби нам вже гаплик. Доживаємо день і все. І незрозуміло нащо прокидатись завтра.

Бо завтра, зрозуміло, знову війна, а уявляти війну і тим паче себе у ній не хочеться ніяк.

Тому ми ніби живемо, але не відчуваємо ні смаку життя, ні його взагалі. І це безглуздий розвиток подій, бо позбавляти себе життя, поки воно ще триває - це непродуктивно. Ніхто з нас не уникне його завершення, але до того моменту життя триває, що б не відбувалось навкруги.

Тому зараз теж важливо уявляти своє майбутнє і будувати хоч якісь мінімальні, але плани. Витягувати себе уявою з цієї чорної діри, як Мюнгаузен витягував себе за волосся з болота. Бо майбутнє неодмінно настане. І хай нічого із запланованого не реалізується, саме планування - це як гімнастика для здорової психіки. А уявляння майбутнього - спосіб боротьби з війною та її впливом на нас.

Бо життя і складається з днів, і щоб нормально прожити завтрашній день - треба уявляти життя.

Коментарі (0)

Після дощу у місті з'являються запахи. Спекотне нагріте місто не пахне нічим. Все, що може давати запах - скручене...

Мова як засіб комунікації - абсолютно утилітарний інструмент і придуманий для обміну інформацією та полегшення описовості...

Літо цього року загнали сиренами у бомбосховище, тому особливо на нього не сподівайтесь. Воно сидить перелякане і ловить...

Уявляти майбутнє і бачити себе в ньому - дуже важливий процес для функціонування здорової психіки. Із самого малку і до...

Новини за сьогодні

Новини Тернополя за сьогодні

21:00 Хочуть бути корисними у Тернополі! Як родина харків’ян у війну волонтерить у «Карітасі» play_circle_filled photo_camera 20:12 Знищує ворогів швидко і якісно! Історія тернопільського бійця, який у 18-ть став навідником гармати 19:33 Тернополяни тепер мають платити за газ іншому постачальнику. Що варто знати – аналізуємо photo_camera 18:57 Сергій Надал: У Тернополі проводять ремонт бомбосховищ у школах і садочках (пресслужби) Від читача 12:03 Як шукати близьких, які зникли через війну? 18:30 70 тисяч гривень заплатила шахраям жителька Тернопільщини, яка хотіла купити машину 17:45 З 11 липня в громадських місцях заборонено курити пристрої для нагрівання тютюну 17:07 Чи є укриття в тернопільських ТРЦ і чи працюють крамниці під час тривоги: ми з'ясували 16:30 7 липня у Тернополі відновлять роботу дві котельні 16:00 Ніби справжній! В одному з районних музеїв діти створили модель найвідомішого в Україні літака (ВІДЕО) 15:48 В Україні скасували обмеження на пересування військовозобов'язаних 15:05 Зеленський наказав скасувати заборону щодо переміщення військовозобов’язаних 14:36 Майже 700 тисяч гривень з бюджету Тернополя спрямували на виготовлення плану території району «Південний» 14:03 Навчання розпочнеться, але в якій формі? Як на Тернопільщині перевіряють та готують укриття у школах play_circle_filled 13:01 На Тернопільщині розпочинають роботу літні табори 12:05 Дивом ніхто не постраждав: на Тернопільщині на дорозі М-19 перекинулася вантажівка photo_camera 11:37 У пожежі постраждала жителька Тернопільщини, яка почала гасити вогонь у власній хаті play_circle_filled 11:01 Тернопіль розірвав угоди про партнерство з білоруськими містами Гродно та Пінськ 10:10 У Раду внесли законопроєкт про вільне переміщення військовозобов'язаних чоловіків Україною 09:06 За добу на водоймах Тернопільщини потонули двоє чоловіків
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up