Уявляти життя

Уявляти майбутнє і бачити себе в ньому - дуже важливий процес для функціонування здорової психіки.

Із самого малку і до пізньої старості ми уявляємо майбутнє і будуємо на нього плани. Звісно, дуже часто плани розбігаються з реальністю або змінюються у процесі життя та трансформуються у інші, але сам процес планування вкрай важливий.

У дитинстві наш горизонт планування зазвичай не сягає далі за день чи два. Засинаючи увечері, ми складаємо собі план на завтра - піти на полуницю, залізти на оте дерево коло хати і поїхати на ровері в магазин. В юності плани видовжуються у триваліші часові відрізки і сягають максимуму у найбільш продуктивні періоди та вік, коли ми плануємо кар'єри, створюємо сім'ї та починаємо будівництва. Промінь наших планувань освітлює майбутнє на десятки років, наче світло від проектора в кінотеатрі. Ми світимо уявою собі в майбутнє і малюємо сценарії, образи і ролі. І хай добрих три чверті із них не справдиться, розіб'ється, насмішить або згірчить нас потім - планувати і уявляти справді важливо.

З фізичним та віковим згасанням наше уявне майбутнє гасне разом із нами, скорочуючись знову до років, місяців і тижнів. Аж поки знову не стане на день-два. Пережити цей день і подивимось шо буде завтра.

В часи потрясінь, раптових проблем чи негараздів горизонт планувань теж ситуативно скорочується до концентрації на поточному, для мобілізації сил і ресурсів. Уявне майбутнє стискається як м'яз.

Теперішня війна позбавила нас майбутнього взагалі. Не реального того, що неодмінно настане - а уявного. Ми всі замкнулись на поточному дні і в обід навіть не думаємо, що буде завтра, бо ше невідомо що буде увечері.

Спочатку від цього навіть якось легше - бо ми відсікаємо наші довоєнні клопоти і гризоти, як "не на часі" і жити просто день стає простіше і зрозуміліше. На день завжди коротші плани, аніж на життя.

Але таке "поденне" життя дуже скоро виснажує, бо наша психіка перестає бачити майбутнє. Втрачає навичку уявляти його і для неї все починає виглядати так, ніби нам вже гаплик. Доживаємо день і все. І незрозуміло нащо прокидатись завтра.

Бо завтра, зрозуміло, знову війна, а уявляти війну і тим паче себе у ній не хочеться ніяк.

Тому ми ніби живемо, але не відчуваємо ні смаку життя, ні його взагалі. І це безглуздий розвиток подій, бо позбавляти себе життя, поки воно ще триває - це непродуктивно. Ніхто з нас не уникне його завершення, але до того моменту життя триває, що б не відбувалось навкруги.

Тому зараз теж важливо уявляти своє майбутнє і будувати хоч якісь мінімальні, але плани. Витягувати себе уявою з цієї чорної діри, як Мюнгаузен витягував себе за волосся з болота. Бо майбутнє неодмінно настане. І хай нічого із запланованого не реалізується, саме планування - це як гімнастика для здорової психіки. А уявляння майбутнього - спосіб боротьби з війною та її впливом на нас.

Бо життя і складається з днів, і щоб нормально прожити завтрашній день - треба уявляти життя.

Коментарі (0)

Поети та поетки зі своїм римованим продуктом виявились найпридатнішими творцями для суспільства під час війни. Може потім...

З вчорашнього кейсу з масовою реакцією на відео з жахливою розправою над непересічним українцем стало очевидно, що багато...

Знаю, що цю тему зараз чіпати не варто і що дискусії по ній не вийде, та і не потрібно. Але бачу, що у нашому суспільстві...

Нема ліпшого способу відчути літо аніж ровер. Їхати польовими таємничими стежками, що вже трохи позаростали травою від...

Новини за сьогодні

Новини Тернополя за сьогодні

20:00 Чому командир гармати з Тернопільщини не буде розповідати доньці про війну 19:30 100-річчя відзначила жителька села Бариш, що на Бучачині 19:00 Дев'ятиповерхівка виросте на вході у парк «Здоров'я». Ми дізналися, чи законно photo_camera 18:15 Перестало битися серце тернопільського краєзнавця, журналіста та письменника Михайла Ониськіва Від читача 14:50 Питання-відповідь. Чи потрібно пред’являти військовий квиток під час реєстрації особи як безробітної? 17:55 В Україні планують повернути довоєнні податки та перевірки бізнесу 17:08 Митрополит Тернопільський і Кременецький Нестор очолив релігійну організацію «Почаївська лавра» play_circle_filled 16:33 59-річний чоловік вкрав самокат у парку «Сопільче» 16:00 Реставрують арку у центрі Тернополя. Що там намалюють? (ФОТО ДНЯ) photo_camera 15:45 Писанку висотою понад метр розпишуть на тернопільському фестивалі «Великодні мотиви» 15:13 Передчасно відійшла у вічність доцент ЗУНУ Олександра Марцінковська 14:09 Водій, якого дістали з салону машини у Копичинцях, потрапив до реанімації. Стали відомі обставини аварії 13:35 Захищаючи Україну, загинув молодий снайпер з Ланівців – Микола Юрчишин 13:05 Житель Тернопільщини незаконно «нарубав дров» на 270 тисяч гривень 13:05 Велике прибирання: У Тернополі стартувала загальноміська толока (пресслужби) 12:01 У Західноукраїнському університеті обиратимуть ректора. Чи балотуватиметься знову Андрій Крисоватий? 11:10 Дошкільнят із Заліщиків навчали дорожній грамоті, а учнів – поведінці на канікулах 10:27 У Кордишеві горів православний храм. Чи був це підпал? photo_camera 09:55 Робота у Тернополі: свіжі ваканcії від тернопільських компаній 09:39 У промисловому районі Тернополя вимикатимуть світло. В Обленерго пояснили причину
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up