— Весь цей час наша Софійка особливо спокійна. Вона безмежно любить свою Блонду, і завжди слухається Стеллу, — розповіла мама дівчинки Наталя. — Ми бачимо зміни в поведінці на краще щоразу, коли приїжджаємо сюди. І дуже дякуємо, що Стелла допомагає нам впоратися з проблемами.
Коли ми бачилися з Софійкою, вона була засмучена — з мамою вони забули купити для Блонди улюблені ласощі — моркву. Але Блонда на дівчинку не ображається — знає, що наступного разу їй обов’язково привезуть смачненького.
— До двох рочків наша Софійка росла абсолютно нормальною дитиною, спілкувалась із дітками свого віку. Ми і зараз не вважаємо її хворою чи обмеженою – вона просто особлива, має своє бачення і свої правила — розповідає пані Наталя.
Коли дитині виповнилось три, батьки помітили зміни у її поведінці. Дитина не могла більше спілкуватись з однолітками, стала агресивнішою у поведінці у випадках, коли щось виходило не за її правилами.
— Ми зрозуміли, що дитина відсторонюється від чужих людей. Коли дитині було три рочки, до нас прийшли гості, а Софійка не захотіла гратись з однолітком і забилась далеко в куток, вона сильно плакала , — розповідає мати дівчинки. — Далі були лікарі, діагнози...
Софійка уже школярка. Перед тим, як піти у перший клас, вона пройшла тестування і її здібності відповідали тим, які повинні бути у дитини її віку.
— В цьому ми завдячуємо Блонді. Ми проходимо багато адаптаційних курсів, іпотерапія – для нас один із найбільш результативних, — каже мама Софійки.
Софійка – дуже творча дитина. У неї чудово розвинена дрібна моторика рук. Після перших занять з верхової їзди дитина зліпила пластилінового коня
Стелла Парубус з дитинства займається з кіньми. Вона працює інструктором з верхової їзди у садибі «Стара Підкова». Із Софійкою Стелла подружилась одразу, коли та вперше осідлала Блонду. З того часу щотижня двоє дівчат та кінь-альбінос гуляють околицями Тернополя, роблять спеціальні вправи, що спрямовані на соціалізацію дитини і вчаться сприймати світ по-новому.
За освітою Стелла ветеринар. А основи іпотерапії вивчає самостійно, щоб допомагати Софійці та діткам із схожими долями. Їм Стелла Парубус віддає майже весь вільний від основної роботи час. До занять дівчина ретельно готується: читає багато книжок та переглядає документальні фільми.
— Просто прогулянок на конях для дітей з проблемами поведінки чи розвитку не достатньо, - розповідає інструкторка. – Їм потрібні спеціальні умови і вправи для розвитку, їм потрібно просто саме спілкування і тепло творини, модель поведінки «людина – тварина» і розуміння Багато діток приводять до мене, які мають ДЦП, для них є окрема система вправ, яка спрямована на зміцнення м’язів.
Стела зізнається, що з дітьми працювати важко, адже бувають різні діти і різні батьки, від яких, за словами, залежить теж дуже багато.
Інструктор каже, що грошей за заняття з дітьми не беруть.
— Багато з них реально не мають можливості платити, — каже Стелла Парубус. — До нас недавно приходила жінка, яка сам виховує дитину з ДЦП, в неї реально немає можливості оплачувати дороге лікування, і ми не можемо не допомогти.
Дівчина мріє відкрити свій реабілітаційний центр, але для цього потрібно мати спеціальну освіту.
— Моя мрія зробити так, щоб діти змогли приходити сюди на постійній основі. На жаль, часу дуже мало, щоб допомогти всім дітям, — каже інструкторка.
Коней не можливо не любити, вони – як діти. Може тому Блонда так добре знайшла мову з дівчинкою, розповідає Стелла.
– Коли приходить дівчинка – кінь стає поважною та особливою слухняною твариною, виконує всі без винятку команди, — розповідає інструкторка.
Для дітей, у яких ДЦП та аутизм спілкування з конем не просто спосіб соціалізації. Іпотерапія – це один з найкращих способів навчиться керувати своїм тілом і розвинути м’язи, переконана Стелла.
Читайте також: Як батькам помітити „маленького інопланетянина”: поради експерта з Тернополя
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 37 від 11 вересня 2024
Читати номер