Уже від середини жовтня на ринках збільшується попит на атрибутику для поминального дня – лампадки і свічки. У Тернополі вони є на будь-який смак і гаманець. Хтось обмежується крамом на кілька гривень, а дехто на поминальний товар витрачає і кілька сотень.
– Зараз частіше купують усе, що потрібно на цвинтар, – каже продавець свічок на Центральному ринку Інна. – Але частіше питають за запасними свічками до лампадок. Вони є різні: горять по 4, 12, 20, 36, 40, 52, 90, 95 годин і більше. Переважно тернополяни беруть малі і середні свічки. Перші горять недовго, а другі – по 36-52 години. А ті, хто приїжджає з-за кордону, купують дорожчі свічки і лампадки.
Більші лампадки у середньому коштують по 40-65 грн. Вставки у них горять від 52 годин, менші – від 13 грн. Найдешевші коштують 6,50-8 грн. До них беруть найменші свічки-таблетки по 1,3 грн. Свічки до великих лампадок, які горять по 90-95 годин, – коштують до 39 грн, а такі, що горять 4,5 доби, - у середньому по 42 грн.
Лампадки на цвинтар можна купити найрізноманітніших розмірів, кольорів, форми, з декором - ангеликами чи гілками калини, з прозорого скла чи тонованого. Переважно товар везуть із Польщі.
– Я не можу сказати, що для покупців важливий малюнок, – розповідає Інна. – Більше зважають на свій гаманець, скільки і якого товару можуть придбати, адже купують одразу на кілька могил.
Однак і в такому товарі є ексклюзивні речі. Наприклад, у крамниці “Незабудка”, що на Центральному ринку, великі лампадки коштують 165-195 грн. Вони вирізняються з загальної маси товару, прикрашені зображенням, схожим на вітраж.
Проте продавці розповідають, що на ринку можна побачити лампадки і за кілька сотень гривень.
– Є зараз лампадки навіть на сонячних батарейках, на фотоелементах і такі, в яких світло мигає. Я бачила такі на “Бесарабці”, це за будівлею Центрального ринку, такий критий ринок, – розповідає Інна. – Там лампадки продавали і по 300-400 грн. Були й дорожчі. Якось бачила лампадку з мармуру за 700 грн. Вона була велика і широка, оздоблена кованою квіткою.
Коментар
Олег ХАРИШИН, священик, керівник прес-служби Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ:
– Найголовнішим у цей поминальний день є не квіти чи вінки, а наша присутність на могилах родичів і щира молитва, яка дає очищення їхнім душам. Можна запросити духовну особу помолитися на могилі, а можна самому помолитися у храмі, а потім піти на цвинтар. Обов’язково в ці дні потрібно принести на могили свічки, бо свічка доповнює вашу молитву, підсилює її, адже ми запалюємо свічки на знак Хрестового воскресіння. Стосовно квіток, то вже два роки поспіль наша церква закликає вірян не приносити штучних квітів і вінків на могили, бо це непоправно шкодить довкіллю, а лише живі квіти. Якщо робите свідомий вибір, що купити на кладовище, то краще купіть живі квіти або рослину, яку можна посадити біля могили, наприклад, кущ калини.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер