Віталій Колошиць - піцайоло із Чорткова. Ще кілька років тому про таку професію в Україні мало хто чув.
У листопаді минулого року чортківський кухар зайняв друге місце на Чемпіонаті України серед майстрів піци.
Кілька днів тому Віталій повернувся із Чемпіонату світу. Як все відбувалося, якою має бути справжня піца, як її їсти та які інгредієнти були у італійській страві, що була серед найкращих у світі, в ексклюзивному інтерв’ю Віталій розповів журналістці «20 хвилин».
За кілька днів до чемпіонату вже у Пармі в Італії Віталій Колошиць відсвяткував свій День народження. Із змагань Віталій приїхав 14 квітня і вже повернувся на роботу у піцерію «Престо» в Чорткові та навіть приготував піцу за новим рецептом. Він розповідає, що участь у змаганнях такого рівня - це не просто новий досвід, а й натхнення розвиватися далі і впроваджувати в Україні культуру приготування справжньої піци.
Серед 780-ти учасників Віталій зайняв 59 місце. Із собою на змагання він брав декілька улюблених челентанок, одягнув на виступ ту, за яку в соцмережах проголосували найбільше його підписників. На запитання, чи буде він брати участь у чемпіонаті наступного року, Віталій каже, що навіть вже придумав що готуватиме. Віталій Колошиць говорить, що в їжі головне – відчуття та смак і впевнений, що чим більше експериментувати зі смаками – тим яскравішими вони виходять.
- Як готувався до Чемпіонату? Там були виступи у кількох категоріях? Яку піцу готував ти?
- На Чемпіонаті було 11 категорій, в яких виступали учасники із 43 країн. Загальна кількість учасників 1260, але місць було 780. Тобто один учасник міг виступати у кількох категоріях. Я змагався у двох із них. Перша категорія – це Pizza Napoletana STG – це та, в якій має бути все строго за рецептом та регламентом. Інша категорія - це «Pizza a duе» , де ми готували вдвох із колегою з Рівного. В цій категорії один учасник виконує роль піцайоло, інший – шеф-кухаря. Тобто Сергій (Сергій Чупір прим. ред. ) робив тісто, а я начинку. Конкурс оцінювало четверо суддів, серед яких були і піццайоло, і шеф-кухарі. Ми разом робили подачу і в цій категорії ми взяли вищий бал, ніж в інших, хоч, зізнаюсь, ми таки злегковажили цією категорією. Кажемо: «Чого б не спробувати».
- Важко було на кухні з людиною, яку ти не знав практично до чемпіонату?
- Ми здружились вже на чемпіонаті, але це професійне. От ти коли спілкуєшся з журналістами, ти ж маєш про що з ними поговорити? Ми могли говорити про піцу годинами. Він розказав мені, що він хоче зробити, я розказав, що хочу зробити я. Він мені пояснив яке в нього тісто, яка ферментація, яке борошно, яка температура – і я вже думав яку робити начинку. Соус в нас був на основі сиру «фета», вершків, горгонзоли «дольче» і пармезану. Зверху ми поставили моцарелу Буффало і відправили в піч. Після печі я обсмажував слайси м’яса, до речі, то було дуже делікатне м’ясо, биток козулі, маринований в гірчичних зернах, прованських травах і з рожевою морською сіллю. Прикрашали піцу мікрогріном, ожиною з харчовим золотом і зверху ще поливали соусом з лісових ягід. А ще в нас була дуже прикольна дошка для подачі. Мені в Чорткові дизайнери розробили її спеціально для чемпіонату.
- В одному з постів в Instagram ти по-особливому описав процес виготовлення тіста. То яким воно має бути? І чи думаєш ти, що кулінарія – це мистецтво?
- В тому, що це мистецтво я завжди був більше ніж впевнений, для мене не може по-іншому бути. І я навіть на секунду не хочу сумніватись в цьому. Я не можу точно пояснити що в цьому мені подобається найбільше, але я вибираю для себе якусь ціль. Довго думаю як її досягнути. Для мене це не нове, бо є майстри, які це робили, в яких я вчусь, дивлюсь як це роблять вони. І на практиці вже бачу всі тонкощі приготування піци. Тому, що видів тіста є просто безмежна кількість. На чемпіонаті в категорії «Класична піца» виступали учасники з Китаю, вони готували піцу на основі кави. Уявляш? Я взяв в них рецепт і я хочу реально це попробувати. Таких речей є дуже багато і мені це дуже подобається.
- Якщо ти з тістом так добре ладнаєш, то, мабуть, і кондитерські вироби пробував робити.
- Ой, з цього нічого доброго не виходило (посміхаєтьсяя прим.ред.) . Нє-нє. Я – м’ясник за натурою. Так, посмажити стейк – це моє.
- Коли ти зрозумів, що хочеш бути кухарем? В тебе є освіта кулінара?
- Я закінчив Чортківське вище професійне училище, потім Університет харчових технологій в Києві. Але готувати я полюбив значно раніше. Пам`ятаю, коли мені було шість - я вже яєчню готував. Пробував там щось своє додати. В мене від прабабусі, думаю, ця любов до кулінарії. І коли треба було обирати чим займатись, то я вже твердо знав чого хочу і що моє. В мене була мета після універу поїхати в Францію на роботу. Вона здійснилась. Я був в Франції. Працював в Ліоні на професійній кухні. Щоправда, недовго, звідти повернувся назад в Київ. Там пропрацював кілька років. Потім поїхав в Італію. Там я теж працював на кухні в «потоковому» ресторані. Там в день було понад дві тисячі людей. Я працював помічником кухаря,потім дійшов до су-шефа. Мені шеф запропонував перейти на піцу. Я йому кажу: «Ти що, я ніколи в житті не готував піцу». Він каже: «Йди, попробуй, тобі сподобається». Ну ок. Пішов і мене понесло. Перша піцу, яку я приготував сам від початку і до кінця – це була піца з креветками, цукіні, моцареллою і з квітками цукіні, фаршированими сиром «ріккотта».
- І все ж з Італії ти приїхав сюди в Україну, в Чортків. Чому?
- Це моє рідне місто. Захотілося тут жити. Хоча я розумів, що тут немає тієї культури їжі, яку можна побачити в людей закордоном. Це небо і земля. Італійці вміють правильно харчуватись і загалом правильно їсти. В нас люди як хочуть, щоб побільше м’яса і воно подешевше було. Я приїхав, я тут видумував всякі модні штуки і вони обше не продавалися. Я не розумів чому. Я хочу, щоб люди зрозуміли, що піца – це мистецтво. Треба розуміти як її готувати і їсти. Я хочу розвивати цю культуру тут. Це важко дається, але я стараюсь. Ми потрохи вже привчили людей до «повітряних» бортів. Ок, вже ніхто не жаліється, бо в перші роки було дуже важко. Зараз ми потрохи переведемо піцу на італійське борошно. Треба, щоб люди розуміли, що так, це тісто, і воно головне в піці. Основа – це тісто і помідорний соус, а начинка зверху – вона є, або її взагалі може не бути. Якщо хочеш м’ясо – в меню є стейки.
- Ці незвичні поєднання смаків. Їх можна навчитись? Чи це вже суто справа експериментів?
- Треба розуміти для кого ти готуєш. Є люди, які отримують задоволення від речей, які зовсім не поєднуються. Мені, наприклад, подобається якщо м’ясо – то обов’язково червоне вино, обов’язково якісь овочі, або гриль або притушені, і обов’язково ягідний соус. Ненавиджу складні соуси до м’яса, не люблю різких смаків, які м’ясо перебивають. Якщо риба – то лимонний соус, біле вино. В кожного продукта є свої штуки. Просто їх треба помітити. І це не обов’язково щось таке не наше.
- Часто бувають «фак-апи»? Коли готувався до чемпіонату багато нового спробував?
- Та звісно. Буває таке, що просто в смітник викидаю. Я стільки тіста перевів, що просто страшно уявити. Але інакше ніяк. Якщо ти не помиляєшся – то ти нічого не робиш. Я це знаю. Постійно треба експериментувати і реально – відсотків десь 15-20 це експерименти, які мені подобаються, потім з цього ще менше попаде в меню. І це нормально.
- А вдома ти готуєш піцу? В тебе яка найулюбленіша піца? Взагалі що треба, щоб гарну піцу зробити вдома?
- Нереально вдома приготувати таку піцу, як я люблю. Є види піци, яку можна готувати при низьких температурах . Для Неаполітанської піци треба 450 градусів. Вдома ти не маєш такої пічки. Нормальне тісто можна вручну зробити. Це важко, але можна. Якщо є вдома спеціальна тісто машинка, типу міксера, тоді так. А руками ти так ніколи не вимісиш так. Як це зробить машина. Ти фізично це не зможеш зробити. Моя улюблена – це просто Маргарита. Але справжня Маргарита. Зі всіма інгредієнтами D.O.P (Denominazione di Origine Protetta) . Для мене головне, щоб там були всі правильні інгредієнти і обов’язково, щоб правильне італійське борошно було. І як мінімум це має бути витримка тіста 24 години, тому, що воно тоді легше споживається.
- Скільки піц приблизно за зміну ти робиш?
- Зараз від 200 до 300. Коли працював в Італії то було 957 найбільше. Але там вже конвеєрна система. Ти робиш 10-12 піц, за цей час, поки вони печуться 2-3 хвилини, то робиш інші.
- То челентанка – твій талісман? Скільки їх у тебе?
- Нє, не талісман, мені просто подобається. Це прикольно, бо тепер за нею багато хто мене знає. Я люблю людей, які мають колекції і вже зібрав свою. В мене десь їх 15 і ще три їдуть до мене.
- Ти писав про круті зустрічі на чемпіонаті. Як це було?
- Я з’їв піцу з своїм кумиром Атіллою Албачіара. Ми спілкувались з ним в соцмережах і я розумію, що зараз тут переді мною, людина, яка вміє готувати ідеальну піцу. Класне відчуття. Це класна зустріч була з триразовим чемпіоном по піца-акробатиці Такумі Такікава. Він спитав найперше про челентанку мою.
- То наступного року ти плануєш їхати на чемпіонат світу?
- То був мій перший чемпіонат України. І перший чемпіонат світу. Але не останній. Я вже собі думаю, що маю робити на наступний рік. Я просто приїхав з розумінням того. Що я ще не готовий, не до оцінив чемпіонат, я не думав, що настільки все круто і високо. Я зараз знаю, що без цього я просто вже не зможу. І я знаю, що я точно там буду.
Віталій роповідає, що привіз з чемпіонату дуже багато нових рецептів піци, які обов’язково буде пробувати готувати у Чорткові. А ще влітку наступного року він планує допомогти організувати в райцентрі фестиваль піци, на який запросить піцайоло не лише з України, а й з усього світу.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер