За інформацією Національного університету біоресурсів та природокористування, у середньому сучасна людина виробляє 1-2 кг відходів на день. За їх підрахунками, щороку людство продукує понад 2 мільярди тонн відходів. Це в середньому 200 кілограмів на людину. В країнах активного споживання ця цифра сягає 2 тонни на рік на одну людину, або одна невелика вантажівка.
ТОВ "Альтфатер-Тернопіль" займається вивезенням побутових відходів вже 25 років. Як розповідає керівник фірми Василь Орденас, навіть за 10 останніх років кількість сміття у місті збільшилась у кілька разів.
— Сміття більшає з кожним роком і це факт. Ви зайдіть у магазин та подивіться як продукти та побутові речі пакують, — говорить керівник товариства. — Яку б річ ми не придбали, вона упакована, і добре, якщо там лише один шар. До прикладу, ще 15-20 років тому масло продавали "на вагу", загортаючи його у папір, який прямо "на очах" розчинявся чи то в воді чи навіть від того самого масла. А зараз скільки шарів має обгортка масла чи сметани? Якщо ви залишите обгортку зі сметани на вулиці, не знаю чи через 50 років вона переробиться в природі. Про пластик я вже і не говорю.
Раніше ми розповідали про те як чоловік із Тернопільщини кілька років живе, не використавши жодного пакета. Деталі читайте у матеріалі: У містечку на Тернопільщині чоловік живе без пластику, поліетилену та взагалі без сміття
У Тернополі "Альтфатер" обслуговує 50% усіх мешканців. І лише це підприємство вивозить щоночі 6 вантажівок. Кожна з яких вміщує 7-8 тон.
— Сміття завантажили у машини, далі веземо у Малашівці на сміттєзвалище. Що зараз з позитивного: зараз там є підприємство, яке взяло сміттєзвалище в оренду та обслуговує його. Зараз можна сказати, що це не сміттєзвалище, а полігон. Проблем немає, машини вже не тонуть в багнюці.
Деталі про сміттєсортувальну лінію у Малашівцях читайте тут. До слова це місце ще кілька років тому було справжньою «пороховою бочкою». Терміни експлуатації сміттєзвалища закінчувались, сміття там не утилізовували, а місцева громада неодноразово перекривала дорогу до цього стратегічного об’єкту. А це, наголосимо, основний полігон відходів куди везуть сміття з Тернополя.
Більше про це у матеріалі "Оренда на пів століття: в Малашівцях обіцяють сміттєсортувальний комплекс"
Щоранку контейнери біля будинків мають бути пустими.Тому людям доводиться працювати ночами. Такий режим роботи дозволяє не лише не навантажувати зайвий раз дорожній рух, а й економити час для самих працівників. Вони не простоюють години у заторах.
— Щодо технічного боку, таких сміттєвозів, що постійно виїжджають на зміни - 12. Усі іноземного виробництва. Є MAN, є Mercedes. Із контейнерів у вантажівки сміття потрапляє вже спресоване. Автомобілі оновлюємо практично щороку. Вже до осені плануємо закупити повністю нову машину. Її вартість близько 5-ти мільйонів гривень, — каже пан Орденас. — Працює у нас близько 40-а людей. Більшість водії та вантажники.
На одному сміттєвозі працює водій та два вантажники. Інтерв'ю із працівниками сміттєвозів читайте 11 лютого о 20.00.
Керівник підприємства каже, що нерідко тернополяни платою за вивіз відходів нехтують, а сміття все ж доводиться кудись викидати.
Читайте також: Від медичних голок до унітазів: що ще викидають тернополяни на смітники. Який район найчистіший — ми перевірили
— Є чимало тернополян, які взагалі не платять за комунальні послуги. Це дивно, але факт. За світло чи газ переживають, бо можуть припинити подачу, — говорить директор фірми. — А от квартплата і вивіз сміття — проблема, бо ти ж не перестанеш вивозити сміття для всього будинку через одного мешканця і чергувати біля контейнерів щодня теж не будеш. Він піде, викидати його в смітник сусідів або ще гірше — на тротуар.
Василь Орденас каже, що зараз їх підприємство все частіше судиться із жителями Тернополя за неоплату послуги. Більшість судів завершуються перемогою позивачів.
— Ми подаємо в суд ті справи, які справді обгрунтовані і є підстави для цього. Люди мають розуміти, що за кожні послуги потрібно платити, — вважає пан Орденас. — Якщо сім'я за місяць має сплачувати 50-60 гривень за наші послуги, а назбирують 5-10 тисяч, то, безумовно, ми будемо вимагати ці кошти через суд. Були випадки, що люди боргували по 15-20 тисяч гривень.
До слова, 1 січня 2018 року Україна зобов'язалася сортувати сміття. Тернопіль не став винятком. Але на практиці втілити це не так просто, як здавалось.
— Роздільне сортування сміття ми можемо вводити, але розділити — це лише початок справи. Далі його треба ще кудись вивозити і переробляти, — каже Василь Орденас. — Наприклад, поставили контейнери для пластику, але люди кидають туди і пластмасу, і все решта. А воно не йде усе разом на переробку. Так, в Україні є можливість переробляти пластикові пляшки. Але, щоб хтось їх прийняв — треба "довести до кондиції": вони мають бути чисті, розсортовані за кольорами, без кришок. А ще, стюковані. У мішках їх ніхто не забере. Про що можна говорити, якщо у контейнери для пластику люди кидають і листя, і папір,і харчові відходи. Було, що навіть холодильник викинули.
Для кожного виду сміття має бути спецмашина, яка везтиме його на переробку. І навіть якщо закупити такі машини, то переробляти це сміття в Україні ніде.
— Поки люди не почнуть розуміти що таке "сортування сміття", а держава не почне думати про створення заводів для переробки — шансів немає. Але ми маємо перебирати досвід з Європейських країн. І можливо за років 5-10 це буде і в нас.
Читайте також: Все в один бак? Як насправді тернополяни сортують сміття та чому це робити вигідно (ФОТОРЕПОРТАЖ)
На питання "Чи зміниться ставлення людей до сміття через 10 років?", керівник ТОВ "Альтфатер-Тернопіль", каже, що змін карто чекати навіть швидше.
— Зміни є щороку чи навіть кожних кілька місяців. Це стосується також і законодавчої бази. Ми маємо досвід Європи та багатьох світових країн. І звісно, тут, ставлення людей до цієї проблеми, катастрофічне зараз. Зараз У Верховній Раді готують новий закон "Про побутові відходи", хоча і він дуже "важко" зараз розглядається. Але, сподіваємось, що він буде більш-позитивним в плані поводження зі сміттям.
А ви думали про те, що продукуєте занадто багато відходів? Чи бачити шляхи їх зменшення? Напишіть про це у коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер