"Це гріх не тільки жінки, а й чоловіка, рідних, медиків": інтерв'ю зі священником про аборти

"Це гріх не тільки жінки, а й чоловіка, рідних, медиків": інтерв'ю зі священником про аборти
 • Священник ліценціат морального богослов'я о.Василь Чамарник розповів про те, як церква ставиться до абортів та чи прощається цей гріх. 
 • Журналісти "20 хвилин" продовжують цикл соціальних публікацій "Вибираю життя".

Перед публікацією першого матеріалу з циклу ми розмістили на нашому сайті лист журналістки до жінок з проханням розповісти свою історію. Прочитати його можна за посиланням тут. 

Наше звернення отримало десятки коментарів. Проте на цю тему говорити зможе не кожен. 

Історії тернополянок  читайте у публікаціях: "Лікарі сказали: треба переривати вагітність. Я могла зробити найбільшу помилку в житті": історії тернополянок про аборти , та "Сниться дівчинка з білим волоссям": тернополянка розказала про те, як зробила аборт і чому шкодує..."

Також ми розповідали про те, куди можна звернутись жінкам у кризових ситуаціях. Деталі у публікації "Інколи покидають мами, які живуть в достатку, а хто в біді - виховує". Чому відмовляються від малюків?"

Відради жінки шукають у психолога та у церкві. Адже духовні інституції не можуть бути осторонь цієї проблеми. У інтерв'ю для читачів "20 хвилин" священник розказав про те, чому церква дотримується позиції проти абортів, чи прощають священники гріх жінкам і чому аборт прирівнюють до вбивства. 

- Як часто ви, як священник, стикаєтесь з проблемою абортів? 

- Священники мають зустрічі з людьми, які здебільшого, вже шукають вирішення якоїсь ситуації, покращення свого стану: не так фізичного, як морального. Часто цей крок є вже зваженим, рішучим, бо часто зустріч з Богом прирівнюється до зустрічі із собою. 

Проблема аборту, насправді, тягнеться від початку людства, коли людина "замахнулась" на життя іншої людини. Напевно, з часів Каїна в раю, який посягнув на життя свого брата. Аборт зараз - це не лише медичний термін, це порушення Заповіді Божої "Не вбий". 

Із проблемою абортів я зустрічаюсь не тільки під час таїнства покаяння, сповіді, про яку я не маю права розповісти, але і в звичайних духовних бесідах. Коли людина приходить до священника за допомогою, за розрадою. Найгірше, що часто я зустрічаюсь з жінками, коли вони вже вчинили гріх. 

Часто жінка приходить до церкви, знаєте, замолити, "затерти" цей вчинок. Щоб цього моменту в її житті не було. Але, треба розуміти, що до церкви ми приходимо не тільки для того, щоб змінити наше майбутнє, але з тієї ж причини, що ми йдемо до лікаря: лікувати свою душу. Церква не засуджує людину. Церква засуджує гріх. Прийшовши до храму, людина отримає набагато більше, ніж думає. 

- Тернопільщина - досить релігійний регіон. Чи впливає це на ситуацію з абортами?

- Сама релігія не зуміє втримати людину від того чи іншого гріха. Людина повинна розуміти, чому вона є християнин.Сьогодні, дякуючи Богу і нашим духовним наставникам, наш край і справді є свідомим в християнському житті. Але разом з тим така хвиля модернізму, не свободи, а свавілля, є присутня. Зараз, в певному розумінні завдяки тому, що в нас є свята Ікона Зарваницької Божої Матері, Почаївської Божої Матері, Бог хоронить нас від різних бід. Все ж, проблема абортів є актуальною зараз всюди. Тернопільщина - не виняток. Церква, вона виховує, захистити вона не може, якщо цього не хоче сама людина. 

- Кілька разів в Україні розглядати законопроєкти про заборону абортів. Що церква про це думає? Чи це допомогло б?

- Якщо давати моральну оцінку законам, які пов'язані з питанням абортів, ми маємо відштовхуватись від загального принципу, згідно з яким державні закони мають відповідати моральним, або принаймні їм не суперечити. У "Декларації про скоїння аборту" можна прочитати такі слова: "Людський закон може іноді відмовитись від покарання, але не може назвати чесним і справедливим те, що противиться природному законові. Сам факт спротиву вказує на те, що такий закон перестав бути законом взагалі." 

Людина, живучи в тій чи іншій державі, має виконувати її закон. Це її обов'язок. Проте, ми бачимо, що Церква є відокремленою інституцією від держави. Часто закон, який пишеться державою, виходить з окремих обставин, а не із загальних потреб людини. І дай Боже, щоб колись закони державні і церковні таки доповнювали один одного. 

- Церква засуджує аборти. Але чи є випадки, коли це рішення є обумовлене: медичні покази, зґвалтування?

-  В будь-якому випадку, лікар повинен думати про збереження життя, як мами, так і дитини. Також є моменти, коли батьки дізнаються про хворобу дитинки в утробі і тому вирішують вбивати її. Але це рішення теж засуджує Церква. Якщо ти не маєш змоги виховати - то народи і віддай державі, але не вбивай ту дитину, якій життя дав Бог.

Щодо жінок, які стали жертвами насилля, то справді, життя людині повинно бути дароване з любов'ю, але часом може статися, що життя є плодом насильства. Ми мусимо увійти в ситуацію кожної людини. Але хочеться сказати також, що зачаття людини в різних ситуаціях воно не є випадковим і не залежить від людини. Якщо Бог хоче дати життя, то він може послужитись різними життєвими моментами. Церква вчить: не можна жорстокістю відповідати на жорстокість. Мені зробили зло і я цим самим злом знищую дитину, яка живе в мені. Звичайно, треба думати про стан жінки, якщо вона буде виховувати дитину, але і треба думати про те, що їй потім доведеться переживати після цього вчинку. 

- Чи має священник право відпускати гріх аборту?

- Кожен священник, владою, даною йому священством, на сьогодні, має право і законно може розрішати гріх аборту, якщо людина визнає і кається в ньому. Він не може вирішити це питання в духовній розмові. Це мусить бути тільки таїнство покаяння. Далі людина має пройти покуту, яку призначить священник. Це не приниження, не засіб покарання - це просто довіра всього, що є в житті, Богові. То не мусять бути якісь обтяжуючі моменти, роки в пості, абощо. Це так званий привід змінити своє життя до доброго. Покута - це добре діло, молитва, піст, як надолуження Богові за вчинені гріхи. Це потрібно нам, а не Богові. Щоб залікувати душу та зрозуміти, що Бог нас любить, прощає. Не судить...

- Чи вважаються гріхом дії медиків, які роблять аборт?

- Цей вчинок охоплює велике коло людей: не лише жінку, а й чоловіка, який не зарадив цьому, а може і підштовхнув, зачіпає і рідних, якщо вони не змогли дати належної підтримки. Також медики, ті, що асистують операції аборту - всі причетні до гріха аборту, нічим не применшений це гріх, а тої самої важкості, що і в жінки. 

- Яка роль чоловіка тут? Адже часто жінки зважуються на це, бо не мають підтримки чоловіків.

- Так, звертаються, але це стається вже так "вторинно". Після того, як жінка побувала в церкві і їй священник сказав "приведи ще чоловіка". Дехто приходить і каже: "Я прийшов, бо ви жінці сказали прийти". Різне буває. Але буває й таке, що дехто з тим гріхом залишається на все життя. Церква дарує нам життя, і про це життя треба просити. 

- Багато активісток кажуть таку фразу: моє тіло – мій вибір. Що церква думає про це. Чому церква непохитна в цих питаннях?

- Так справді, з всього, про що ми сьогодні говорили, ми бачимо ясну думку Церкви, і така моральна оцінка аборту є незмінною: не можна легковажити найбільшим Божим даром - життям. Пригадується мені така аудієнція Папи Франциска: "Дозволю собі публічно подумати: Чому Бог пізніше створив Єву, ніж Адама. - Та тому, що над Євою він роздумував: яка вона буде красива, гарна, терпелива, любляча"... Сама жінка і чоловік її в подружжі має цінити те, якою вона є, що вона виношує через своє тіло як радість, так і біль. І може давати нове життя цьому світові. 

Куди можна звертатись жінкам, які потрапили в складні життєві обставини? 

 •  Тернопільський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Адреса: м.Тернопіль. Вул. Медова,3
  Тел./факс  (0352) 23 – 55 - 92, 
 •  Тернопільський обласний центр соціально-психологічної допомоги "Родина" Адреса: вул. Коновальця, 18. м. Тернопіль
  Електронна адреса: TOCSPD-roduna@ukr.net
  Телефон: 0 (352) 28-79-29 
 •  "Дім захисту життя" центр матері і дитини" (для матерів з дітьми до 3 років) Адреса: с. Тисарівка, Волочиський район, Хмельницька область. 
  Телефон: 097-79-96-081, 067-30-83-382, 068-64-77-448.
 •  "Дім життя" - монастир францисканок, притулок для жінок, які опинились в складних обставинах. 
  Адреса: с. Драганівка, Тернопільський район.
  Телефон: 097-30-71-296, 096-82-84-713.
 • БО "Відкрите серце" - для батьків з дітьми, які перебувають в складних життєвих обставинах. 
  Адреса: смт. Озерна, Зборівський район. 
  Телефон: 096-84-79-21.

Стежте за новинами Тернополя у: Facebook, TelegramInstagramViber та YouTube. 

Коментарі (10)
 • Антон Одобецький

  Так питання не у абортах, а у культурі інтимних відносин. А просвітництво у цій темі церква засуджує, суспільство через це малограмотні у інтимній сфері, що сприяє збільшенню числа небажаних вагітностей, тому церква сама збільшує кількість абортів.
 • Valentyna Valentina

  Каїн жив в раю?🤯Я чогось не знаю?Чи не там читала🧐?Цікаво-цікаво🤔
 • Valentyna Valentina

  Каїн жив в Раю?Цікаво-цікаво🧐
 • Валєра Правдоруб

  Та вам тільки гроші неси
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
23:50 Корону "Міс Тернопіль-2021" отримала Марта Резніченко. Кого ще нагородили? (ФОТО) play_circle_filled photo_camera stars 22:20 Дефіле у купальниках на конкурсі "Міс Тернопіль-2021" (ВІДЕО ДНЯ) play_circle_filled photo_camera stars 20:02 На велосипеді-тандемі через всю Європу. Пара із Франції мандрує світом і завітала у Тернопіль photo_camera stars 19:11 Міс Тернопіль-2021: хто отримає звання найкрасивішої? Репортаж (НАЖИВО) photo_camera stars Від читача 15:06 Більше 6 тисяч жителів Тернопільщини цьогоріч змогли працевлаштуватися за сприяння служби зайнятості 18:05 Де у Тернополі не буде світла 15 червня (СПИСОК) 17:35 В Україні введуть міжнародну сертифікацію навичок володіння комп’ютером. Як ви до цього ставитеся? 17:03 Все почалось з гулянок та вечірок, а скінчилось потребою в амфетаміні: сповідь колишньої наркозалежної (ВІДЕО) play_circle_filled stars 16:35 Дівоча збірна Тернопільщини з першого місця вийшла у плей-оф Чемпіонату України photo_camera 16:01 На Корольова з вікна 7 поверху випав хлопчик. Що з дитиною? photo_camera 15:31 Особливому храму поблизу Тернополя виповнилося 160 років (ФОТО) photo_camera 15:01 На Заході України через дощі можливі підтоплення. Наскільки може піднятися вода в районі Заліщиків 14:28 На Оболоня авто наїхало на 13-річну дівчинку 14:02 Сцени зі справжнім серцем і танці у відвертих нарядах. Тернополяни на килимках дивилися незвичну виставу play_circle_filled photo_camera 13:33 Хотіла погладити: у парку Нацвідродження 9-річну дівчинку покусав прив'язаний собака 13:03 Які приміщення на Тернопільщині і за скільки можна взяти в оренду на аукціонах? Аналізуємо stars 12:29 На Тернопільщині скоротили кількість лікарень, які приймають хворих на COVID-19 11:44 Тіло другого юного рибалки Петра знайшли водолази на дні річки 11:20 Їхав 130 км/год, авто перекинулося кілька разів: судили водія з Тернопільщини, через якого постраждали люди 11:02 Як на Малашівському полігоні зі сміття роблять електроенергію. Репортаж «20 хвилин» (ФОТО) play_circle_filled photo_camera stars
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up