Марія Мулярчук з Тернопільщини є винахідником річкової мініелектростанції

Марія Мулярчук з Тернопільщини є винахідником річкової мініелектростанції
Розробила проекти двох річкових електростанцій 17- річна винахідниця Марія Мулярчук. Свої роботи школярка презентувала на кількох міжнародних конкурсах. Зараз дівчину запрошують на навчаня у престижні університети Європи

Детальні креслення мініелектростанції, виведення формул потужності турбін, детальний опис роботи станції за будь-яких умов - увесь проект річкової електростанції розробила одинадцятикласниця Марія Мулярчук.
Дівчина вважає, що громіздкі гідроелектростанції, які руйнують річку, мають замінити ефективні мініелектростанції. Школярка вивчає альтернативну енергетику та працює над винаходами, які можуть давати електроенергію та тепло. Зараз Марія займається розробкою сонячного конвектора, який перетворюватиме сонячну енергію у тепло.
У вільний час дівчина любить читати книги та грати в настільний теніс із сестрою.
Над моделлю працювала два роки
- Як виникла ідея зробити міні-електростанцію?

- Ще коли я була у восьмому класі, то ми з батьком поїхали в його рідне село Осівці, що у Бучацькому районі. Він мене повів та показав міні-ГЕС. Незважаючи на малі розміри, ця конструкція завдавала шкоду навколишньому середовищу. Я побачила, що коли піднявся рівень води, характер потоку змінився. У тому місці, де побудована гребля, швидкість потоку була набагато меншою від природної швидкості потоку річки. Це було неприродньо. Мене це дуже вразило.
Тоді я задумалась, як створити таку установку, яка могла б працювати без гребель чи інших штучних надбудов. Ще й виробляти електронергію. Своїми думками я поділилася з батьком. Я його змогла зацікавити, тому він вирішив допомогти мені.
- Чи складно було створювати такий пристрій? Як він правильно називається?
- Пристрій називається річкова мікроелектростанція з низькою швидкісною гідродинамічною турбіною з саморегулюючою системою рухомих лопатей.
Щоб створити її, я спочатку ознайомлювалася з принципами роботи сучасних гідроелектростанцій. Проаналізувала їхні недоліки, а потім почала думати, як створити свою, власну мікроелектростанцію. Почала робити досліди на маленькій річці Дзвінці, яка протікає неподалік від мого будинку. Звичайно, досліди були простими, але саме вони відіграли вирішальну роль у розробці моєї гідродинамічної турбіни.
Згодом разом з батьком розробили дві моделі плаваючої і стаціонарної мікроелектростанцій. Випробовували також на нашій річці Дзвінці. Їх потужність була дуже мала. Але ми хотіли переврити, як повинні працювати справжні діючі мікроелктростанції. Модель річкової мініелектростанції я розробляла два роки.
- Працюєш зараз над новим проектом?
- Займаюсь розробкою сонячного конвектора, який перетворюватиме сонячну енергію у тепло. Думаю, що такий пристрій, як річкова міні- електростанція, також буде корисним. Саме головне, що ці пристрої не завдаватимуть шкоду довкіллю.
Їздить на міжнародні конкурси
- Зі своїм винаходом брала участь у конкурсах?
- Так, у дев'ятому класі захищала свою роботу на ІІІ етапі конкурсу-захисту в Малій Академії Наук України в Києві. Там отримала диплом ІІІ ступеня. В 2010 році я брала участь в міжнародних конкурсах - “Енергія і середовище”, “Intel-техно”, “Юнацький водний приз”. На цих конкурсах я виборола І місця. Потім мою роботу відправили на міжнародний конкурс “Енергія і середовище”. Це був заочний конкурс. Там моя робота отримала І місце. Також зі своєю роботою я їхала на Міжнародний конкурс “Юнацький водний приз” в Стокгольм, в Швецію. Там отримала диплом як учасника конкурсу, який мені вручила принцеса Вікторія. На жаль, на міжнародний конкурс “Intel Isef” в Америку я не поїхала через те, що погано знаю англійську мову.
На усіх конкурсах чимало науковців зацікавилися моєю роботою. Вони говорили, що це дуже хороша ідея. Розробкою винаходу зацікавились декілька підприємців, але конкретних пропозицій поки що не було.
- Коли їздиш на конкурси за кордон, як потім наздоганяєш заняття у школі?
- Пропускаю небагато. Але завжди стараюся все наздогнати. Дехто з моїх однокласників навіть не знає, що я була за кордоном чи на конкурсі. Я це не афішую.
- Спілкуєшся з науковцями?
- Зараз ні, хоча знаю, що є багато винахідників, які мене підтримують. Коли мені знадобиться допомога, то знаю, до кого звернутися. Окрім того, дехто з науковців пропонував мені свою допомогу в тому, щоб удосконалити мої винаходи. Але як воно буде далі - не знаю.
- Підтримуєш зв’язки з іншими учасниками конкурсів?
- На конкурсах спілкувалась з учасниками не лише з України, але і з Білорусі, Росії, Сінгапуру та Китаю. З деякими конкурсантами спілкуюсь до сьогодні. Ми часто переписуємось через електронну пошту. Обов’язково вітаю їх з різними святами. Не заважає це робити і мовний бар'єр. Пишу російською або ж англійською.
Садить картоплю
- А чим любиш займатися у вільний час?

- Дуже люблю грати у настільний теніс зі своєю сестрою. Також люблю читати книги. Особливо мені подобається наукова фантастика, детективи. Але, на жаль, вільна хвилинка для цього випадає дуже рідко.
- Допомагаєш батькам?
- Я живу у селі, а там завжди багато роботи. У нас чимала господарка: тримаємо курей, гусей, корову та поросят. Багато часу займає навчання - готуюсь до іспитів, бо випускний клас. На носі - весняні роботи на городі. Тому часу стане ще менше.

Розмовляла Оксана ІЛЬНИЦЬКА,097-955-87-16, [email protected]
Біографія
Марія МУЛЯРЧУК народилась у с. Дзвинячка Борщівського району Тернопільської області. Навчається в 11-му класі Дзвиняцької ЗОШ І-ІІІ ступенів. Брала участь у кількох міжнародних конкурсах, зокрема в Норвегії та Швеції. Отримала перше місце у конкурсі “Енергія та середовище”, яке організувала Норвезька спілка охорони природи.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (10)
  • Anonymous
    Це все вчорашній день треба розвивати генератори на вільній енергетиці якими займався в свій час винахідник Тесла
    Anonymous reply Anonymous
    нехай це вчорашній день, але в дівчинки є потенціал і я думаю вона ще зможе правильно його використати. І швидше за все це вже буде не в Україні.
  • Anonymous
    чому в статті не наведені характеристики міні гес , чи винахідниця і журналіст не зацікавлені у створенні виробництва в Тернополі ?
  • Anonymous
    конкурс це найдешевший спосіб вкрасти потенційно бізнес рентабельну ідею
  • Anonymous
    Подібну установку потрібно встановити на шлюзах Тернопільського озера.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
12:17 43-річному чоловікові, який зберігав дитячу порнографію, оголосили про підозру 11:53 Частково ускладнений рух на дорозі регіонального значення у Шумську 11:20 Під час екстреного гальмування тролейбуса травмувалася жінка 10:35 Визначили перевізників на міських автобусних маршрутах у Тернополі — список Від читача 09:35 Пам’ятний захід з вшанування жертв Другої світової війни відбувся у Тернополі. 10:00 На території новобудови в Тернополі виявили 30 снарядів минулої війни 09:35 Жителька Золотого Потоку відзначила 100-літній ювілей і поділилася секретом довголіття play_circle_filled 09:02 Національний ярмарок вакансій відбудеться у Тернополі, Кременці та Чорткові 08:00 Нацбанк почав піднімати курс долара 22:00 У Тернополі Ірина Білик виступить з ексклюзивним концертом до свого дня народження play_circle_filled 21:00 У Тернополі створили футбольну команду ветеранів війни з ампутаціями photo_camera 20:39 Стало відоме ім'я нового Папи Римського 20:03 Скільки коштує орендувати квартиру у різних мікрорайонах Тернополя: дивіться ціни! photo_camera 19:02 Врізався в комбайн на переїзді: загинув сусід, а співмешканка отримала травми. Як суд покарав водія 18:00 Виділили кошти на капремонти тернопільських шкіл та дитсадків 17:30 У Почаєві 35-річний чоловік пошкодив постер із зображенням героїв Небесної Сотні — поліція 17:03 У кременчанина відібрали і продали земельну ділянку, аби погасити понад 250 тисяч боргу за аліменти 16:30 Із 9 травня на Галицькій тимчасово перекриють рух автотранспорту 16:00 На мультитест зареєструвалися понад 10 тисяч учасників з Тернопільщини play_circle_filled 15:30 У Тернополі відбудеться благодійний захід, присвячений жінкам на війні
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up