Перші хвилини розмови Максим, каже, не чув. Просто сиділи в авто і чекали. Припускали, може, якась перевірка – і за кілька хвилин продовжать шлях.
Але йшли хвилини, а друзі бачили, як Ігор вибіг з авто і щось емоційно пояснював копам.
Але і група врешті поїхала ні з чим, а Ігор, принципово, не відкрив багажник. Всіх деталей описувати чоловік не хоче, проте, стверджує, що втратили купу часу, діти помучились і до місця відпочинку приїхали набагато пізніше, аніж планували.
Чоловік цікавиться, в яких випадках поліцейські можуть вимагати огляду чи обшуку авто? На яких підставах їм це дозволено?
За коментарем ми звернулись до керуючого партнера ТОВ Юридична фірма «Самуляк і партнери» Михайла Самуляка.
Частина 4 статті 34 Закону України "Про національну поліцію" містить виключні підстави, коли поліцейський може здійснювати поверхневу перевірку речі або транспортного засобу, наголосив адвокат.
1) якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;
2) якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб;
3) якщо існує достатньо підстав вважати, що річ або транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення та/або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.
- У разі спроби поліцейського провести поверхневу перевірку автомобіля, водій має право вимагати від нього вказати конкретну підставу для її проведення, - наголошує Михацло Самуляк. - Поверхнева перевірка речі або транспортного засобу здійснюється шляхом візуального огляду речі та/або транспортного засобу або візуального огляду салону та багажника транспортного засобу.
Поліцейський при здійсненні поверхневої перевірки має право вимагати відкрити кришку багажника та/або двері салону.
Під час поверхневої перевірки транспортного засобу особа повинна самостійно показати поліцейському вміст особистих речей чи транспортного засобу, каже адвокат.
Тому поліцейський в жодному разі не має права перебувати в середині вашого автомобіля. Це він може зробити тільки за вмотивованим рішенням суду. Винятком може бути лише необхідність термінового порятунку життя людини або його майна, чи переслідування особи, підозрюваної у скоєнні злочину, підсумував адвокат.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Артур
Сан Саныч
Свіжа преса :)