Нам вдалося отримати справді унікальні кадри. Їх чимало. На багатьох з них відомі на Тернопільщині постаті.
Про електронні копії раніше невідомих світлин, оригінали яких зберігаються в Українському музеї-архіві в Клівленді, штат Огайо, США, редакції "20 хвилин" розповідає керівник Теребовлянського музею Ярослав Ярошевський.
— Унікальними кадрами із Музеєм-майстернею поділився кінопродюсер Олександр Дебич, який працював над проєктом оцифрування колекції історичних українських фотографій у рамках стипендії програми імені Фулбрайта, що надається американським урядом. На фото Йосип Гірняк – дуже цікава особистість, адже це — український актор і режисер, член Української академії мистецтв і науки, — розповідає пан Ярошевський.
На одній зі світлин — Йосип Гірняк із дружиною Олімпією Добровольською.
— Невипадково фото нам передали у квітні, адже Йосип Гірняк народився 14 квітня 1895 року в Струсові Теребовлянському, — продовжує Ярослав Ярошевський.
Ще одна світлина — Йосипа Гірняка з актором Мар’яном Крушельницьким, що родом із Бучацького району. Тож її Олександр Дебич передав і Бучацькому краєзнавчому музею.
Сам дослідник розповідає, що фото у американському музеї знайшов випадково і вирішив, що їй мають побачити у тих краях, де вони були зроблені.
— Я знімав фільм в США, який пов'язаний з пошуком частини моєї родини, із якими я втратився зв'язок. Так я потрапив в архів, про який йде мова. Там побачив унікальну колекцію фотографій і пізніше взявся до їх опрацювання, адже не всі вони підписані і важко навіть зрозуміти, хто на них і з якого вони місця, — каже пан Дебич. — Працюючи над описом цієї колекції, каталогізацією, оцифруванням. Власне, завдяки цьому мені вдалось привести в Україну понад 600 історичних фотографій.
Серед них були і ті світлини, які ми опублікували вище. Олександр Дебич каже, що раніше ці фото були опубліковані у книзі, але вона не має поширеного тиражу, а цінність знімків справді висока.
Схожа передача артефактів з США нещодавно відбулась Бережанах. Місцевий музей ім. Б. Лепкого у березні отримав унікальні фото художниці Олени Кульчицької та письменника Богдана Лепкого. Світлини потрапили в Бережани, адже Олена Кульчицька народилася там, а Богдан Лепкий вісім років прожив у Бережанах, зокрема, навчався у місцевій гімназії.
На фотографіях можна побачити, як же виглядала робітня знаменитої уродженки Бережан, куди з дружніми візитами заходив Богдан Лепкий.
Окрім того, Олександр Дебич готує ще одну непересічну прем'єру. Невдовзі він планує представити на Тернопільщині унікальний документальний фільм "Галичина" Івана Яцентія 1927 року.
— Стрічку, яку віднайшов у приватному архіві в Голлівуді, Лос-Анджелес, штат Каліфорнія, США. У фільмі є кадри з таких локацій на Тернопільщини як Буцнів, Велика Лука, Настасів, Ценів та інші. Це буде теж непересічна прем'єра у вашому краї, — розповідає він.
До слова, стрічку вже представили у Івано-Франківську та Львові. І прем'єру назвали сенсаційною.
Йосип Гірняк – український актор і режисер, член Української академії мистецтв і науки. Акторську біографію він розпочав у 1914 в театрі товариства «Руська Бесіда», а продовжив на професійній сцені 1915 в Театрі українських січових стрільців, куди записався добровольцем. Йосип Гірняк грав у театрі «Березіль» та в Київському театрі юного глядача, після 1941 року продовжував сценічну діяльність у Галичині.
Цікавий факт: вперше на українській сцені, у Львівському оперному театрі, спектакль «Гамлет» Вільяма Шекспіра поставив саме наш земляк Йосип Гірняк.
Навесні 1944 емігрував до Австрії, згодом — до Німеччини, працював в українському табірному театрі. У 1946 році він разом із дружиною Олімпією Добровольською, відкрив театр-студію, де поставив 15 вистав.
Йосип Гірняк займав відповідальні посади в Асоціації українських акторів Німеччини.
Із 1947 року він проживав у Нью-Йорку, де разом з дружиною очолював Український театр в Америці, Театр слова.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 21 від 24 травня 2023
Читати номер