- Прийшли, щоб з’ясувати, чому ми маємо платити за групи продовженого дня, якщо держава на це гроші видала, - кажуть батьки учнів з 20-ї школи. - Чому Тернопіль хоче, щоб ми оплачували. Якщо на сайті Міністерства освіти є роз’яснення, що оплата праці педагогічних працівників, у тому числі вихователів груп продовженого дня, здійснюється за рахунок освітньої субвенції. Відповідно фінансове забезпечення роботи ГПД здійснюється за кошт засновника школи, тобто міської ради.
Як кажуть батьки, міська рада прийняла рішення про співфінансування ГПД, але заставити батьків платити частину ніхто не може.
- Якщо ми привели дітей на ГПД, то вони зобов’язані їх взяти і це має бути безкоштовно, - кажуть мами. - А заставити підписати той договір нас не можуть. Нам пояснюють, що ці кошти підуть на оплату праці вчителів, але ж чітко вказано, що їм зарплату мають давати за рахунок субвенції.
Як кажуть жінки, директор школи №20 лише пропонує підписати договори, але не зобов’язує. І все-таки поки дозволяє приводити дітей у ГПД безкоштовно. Лояльно до цього, як кажуть мами, відносяться і вчителі.
Під час прийому заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Леонід Бицюра відразу сказав, що такі проблеми виникли через те, що Міносвіти дуже багато бреше.
- Є два листи від них: в одному йдеться про те, що ГПД фінансується за рахунок субвенції, а інший, що фінансування за кошти засновника, тобто міської ради, - каже Леонід Бицюра. - Дві позиції, які фактично суперечать одна одній. Бо, якщо субвенція, то не оплата засновником. Уряд ці кошти не профінансував.
На зарплати вчителям, за словами пана Бицюри, не вистачає приблизно 30 млн грн і зараз піднімуть тарифи на газ, тому ще зростуть комунальні послуги.
- Якщо ми не хочемо закривати школи, то треба оплачувати працю вчителів, комунпослуги і помалу розвантажуватись від інших послуг, - пояснює заступник міського голови. - ГПД нам коштує 10,5 мільйонів гривень в рік. 30 мільйонів ми маємо дати на зарплату вчителям, ще плюс комуналка. Якщо брати за квартал, то за ГПД треба заплатити 3,5 млн. Держава не дає стільки грошей.
- Нещодавно приїжджав віце-прем’єр Кириленко і я задавав йому чіткі питання. Крім балаканини та фантазій я нічого не почув, - каже Леонід Бицюра.
Під час зустрічі одна із мам сказала, що працює офіційно на двох роботах, виховує двох дітей, знімає квартиру і з двох зарплат сплачує податки в міський бюджет. І чому не можна з тих податків виділити суму вчителям на ГПД.
Леонід Бицюра відповів, що держава не в повній мірі виконує свої зобов’язання. 30 млн по освіті недофінансовують, 30 млн по медицині. Держава цього не оплачує і влада змушена платити сама.
- І в нас є вибір, або виплатити вчителям зарплату, або ГПД, - каже Леонід Бицюра. - А ви сплачується податки і цілком зрозуміло, що вони мають йти на місто, але і місто не має доплачувати за те, що не вистачає. В нас є варіант закрити три школи і лікарню.
На запитання чому лише в Тернополі є платні ГПД, мами почули відповідь, бо Тернопіль наводить порядок. Якщо батьки не платитимуть за групи ГПД, то і груп не буде. Як зазначила заступник начальника управління освіти та науки з фінансових питань Олена Пельвецька, батьки можуть відмовитись від платних послуг, якими є ГПД. На що мами запитали, тоді куди їм подіти дитину? Чи, можливо, звільнитись з роботи? На це у влади відповіді немає.
Батьки порахували, що на двох дітей у школу треба дати по 15 гривень на сніданок, 18 гривень на обід і ще за групу продовженого дня. У рік треба заплатити 13 500 гривень. - Ми не змозі зараз заплатити за ГПД, нам не вистачає грошей, - каже пані Пельвецька. - Ми написали три звернення до Гройсмана, Гриневич та Міністерство фінансів. І прийшло три відповіді, що грошей немає і не буде.
Представник управління пояснила і те, чому в різних школах різна ціна за ГПД. Є педагоги з 20-річним стажем, в яких 30% вислуги, які мають атестацію і звання кращого вчителя.
- Ми не можемо порушити їхні права і заплатити їм меншу зарплату, - каже жінка. - А є вчителі, які прийшли на роботу після інституту, які ще не мають вислуги. Тому в них зарплати менші. Тому за такою калькуляцією складають вартість утримання тої ГПД. В різних школах вона різна, бо різні педагоги.
Претензії в батьків є і до договору, який їм пропонують підписати. Кажуть, що там немає прописано які послуги надаватимуть за ті кошти, що вони мають сплатити за ГПД.
Леонід Бицюра зазначив, що позицію батьків до влади та депутатів донесе. І, можливо, під час формування бюджету на рік в середині жовтня знайдуть якесь рішення. Але до того часу за ГПД все одно потрібно платити, бо держава не дала потрібних коштів. Батьки кажуть, що писатимуть колективні звернення у МОН, Мінфіну та Мінекономіки.
Як коментує генеральний директор Директорату дошкільної та шкільної освіти МОН Андрій Осмоловський, МОН ніколи не розглядав ГПД як платну освітню послугу, зокрема чинним Порядком надання платних послуг державними і комунальними закладами (затвердженим спільним наказом МОН, Мінфіну та Мінекономікм від 23.07.2010 # 736/902/758) її не передбачено. Якщо її впроваджено наказом управління освіти, ідеться про перевищення повноважень. У такій ситуації батьки можуть звернутися колективним листом до міської ради із проханням створити групу на безоплатній основі із посиланням на чинні порядки створення ГПД, надання платних послуг комунальними закладами та роз'яснення МОН (із копією, адресованою Державній службі якості освіти, що має повноваження із нагляду і контролю в сфері освіти).
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер