- Волонтери переконують, що з ними все гаразд і просять не приставати на пропозиції шахраїв.
- Припускають, що це є одним з методів дискредитації волонтерського руху на Тернопільщині.
- У поліції єдина рекомендація: не реєструватись ВКонтакте, адже це соцмережа країни-агресора і впливу на них – ніякого.
- Увага! Сторінку дочки «ВКонтакті» зламали, - повідомила на власній сторінці у «Фейсбук» відомий тернопільський волонтер Лілія Мусіхіна. - Від неї ідуть повідомлення, що я у важкому стані в лікарні. Номер - незрозуміло чий.
Я жива та здорова. В понеділок звернемось у правоохоронні органи. Не реагуйте на повідомлення!
Волонтер розповіла, що неодноразово просила доньку закрити акаунт «ВКонтакте». Натомість донька переконувала: у неї там чимало друзів, зокрема й тих, хто проживає за кордоном. І ця сторінка – єдина можливість спілкування з ними.
Табу на «ВКонтакте» та «Однокласники»
- Думаю, я таки переконаю доньку закрити сторінку вже найближчим часом, з метою тієї ж безпеки, - каже Лілія Мусіхіна. – Щойно дізналась, що подібна ситуація сталась і зі сторінкою доньки ще однієї відомої тернопільської волонтерки. Виглядає на те, що нас хочуть «дістати» через наших дітей. Виходячи з цього, можу припустити, що це є одним з методів дискредитації волонтерського руху на Тернопільщині.
Подібні повідомлення – про жахливу серцеву хворобу матері – розсилали в приват і від імені доньки Любові Буряк, відомої у Тернополі більше, як Дзвінка Торохтушко. Дівчинці теж зламали акаунт. Натомість жінка на власній сторінці у «Фейсбук» запевнила друзів і небайдужих: з нею все гаразд.
До поліції тернополянки не звертались, запевнив заступник начальника Подільського регіонального управління кіберполіції Георгій Кондратюк. Та й подібних звернень, що зламували акаунти і розсилали з них повідомлення про збір грошей, не пригадують.
- Тут може бути єдина порада: не користуватись інтернет-ресурсами країни-агресора, - запевняє Георгій Кондратюк. «ВКонтакте» - суто російська соцмережа. Сервер – у Санкт-Петербурзі. І впливу на нього ми не маємо.
Завели сторінку у цій соцмережі – значить свідомо «злили» інформацію та надали всі дані країні-агресору, кажуть у кіберполіції. І наполегливо радять: не користуватись російськими мережами. В тому числі й «Однокласниками». Всі решта соцмереж, запевняють у поліції, - абсолютно легальні.
- Щодо «ВКонтакте» - ми не радимо там мати акаунти, особливо дітям, - каже Георгій Кондратюк. – Там ще й чимало порнографічних матеріалів та таких, які порушують авторські права. Модерація практично не здійснюється і, відповідно, можна розмістити будь-який допис чи інформацію.
Козир для ворога
В умовах триваючого конфлікту на Донбасі та окупації Криму, використання українцями російських соціальних мереж дає агресорові у руки додатковий козир, який допомагає ворогові ослаблювати нашу країну.
- Ми неодноразово зверталася до громадян із застереженнями щодо користування соцмережами Російської федерації, - розповіли у секторі взаємодії зі ЗМІ та громадськістю управління СБУ в області. - Маємо численні приклади використання соціальних мереж спецслужбами РФ для розхитування ситуації в Україні та організації різноманітних провокацій.
На сьогоднішній день російські соціальні мережі стали невід’ємним елементом гібридної війни. Тому, навіть буденне використання нашими співвітчизниками цих мереж, їх участь у поширенні та обговоренні інформаційних вкидів ворога, жодним чином не сприяє протидії окупантам.
- Крім того, в питанні використання російських соціальних мереж є важливий аспект особистої безпеки інтернет-користувачів та збереження їх персональних даних, - наголосили в управлінні СБУ. - Нагадаємо, що з серпня 2014 року в Росії набрав чинності закон, який надає ФСБ можливість без рішення суду отримувати практично усі особисті дані користувачів інтернет-ресурсів, що зареєстровані в Російській Федерації.
На вимогу представників російських спецслужб власники поштових серверів, блог-хостингів, форумів та соцмереж зобов’язані надавати дані щодо усіх логінів та електронних адрес своїх користувачів, списки їхніх контактів, відомості про кількість, об’єм і адресатів переданих повідомлень.
- Відтак, якщо ви турбуєтеся про безпеку особистої інформації, ми рекомендуємо утриматись від використання інтернет-ресурсів російської доменної зони, - кажуть у секторі взаємодії зі ЗМІ та громадськістю управління СБУ в області. – Насамперед, поштових скриньок та соцмереж.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.