Скоро сім років з дня вбивства Іринки Мукоїди: розгляд справи у суді… почали спочатку

Скоро сім років з дня вбивства Іринки Мукоїди: розгляд справи у суді… почали спочатку
 • Після трагічної загибелі судді із Чорткова розгляд справи понад пів року передавали з одного суду до іншого. Тепер її слухатимуть у Кременці, і на кінець травня призначили підготовче засідання.
 • Василь в СІЗО вже 6, 5 років. Що ще дізнались «20 хвилин»?

Сім років з дня смерті випускниці із Вишнівця Іринки Мукоїди минає у червні, і тоді ця справа набула резонансу не лише на Тернопільщині, а й в Україні. Люди вимагали у поліції негайно знайти і покарати вбивцю та гвалтівника Іринки, а коли неповнолітнього підозрюваного затримали, і поліція запевняла, що мають грунтовні підозри щодо його причетності до скоєння злочинів, на Тернопільщині почались акції протестів. Одні вимагали найсуворіше покарати вбивцю, інші мітингували, бо були переконані, що поліція затримала зовсім не того... 

Вироку тому, хто убив і зґвалтував в неприродній спосіб дівчину, немає досі. Більше того, як дізнались «20 хвилин», розгляд справи у суді… почали спочатку.

Тим часом підозрюваний у злочинах Василь Гнатюк вже 6, 5 років перебуває у СІЗО. Адвокати безліч разів намагались оскаржити міру запобіжного заходу, аби Василь Гнатюк вийшов під домашній арешт, але суд щоразу залишав його під вартою. Тепер, навіть якщо його за інкримінованими статтями засудять до максимального терміну покарання, половину строку він фактично вже відсидів.

Відео дня

Чому справу передають на розгляд із одного суду до іншого, і якою є перспектива у цій справі, дізнавались «20 хвилин».

 

Справу «закрили»

Тіло випускниці Іринки Мукоїди зі слідами насильницької смерті, нагадаємо, виявили зранку 26 червня 2017 р. на узбіччі траси у смт. Вишнівець тоді Збаразького району. Підозрюваного, Василя Гнатюка, затримали через тиждень після убивства. Йому інкримінують, окрім убивства, зґвалтування в неприродний спосіб. Приблизно півроку тривало слідство, після чого справу передали до суду.

Підготовчі засідання відбувались в Тернопільському міськрайсуді, де, окрім іншого, обрали присяжних. Згодом перенесли розгляд до Чорткова, так вирішила колегія апеляційного суду. Окрім того, справу «закрили» і доступу до неї, окрім учасників процесу, ніхто, в тому числі і журналісти, — не мають.

— Відповідно до ст. 27 КПК України, справа слухається у закритому режимі, тобто в присутності лише учасників кримінального провадження, оскільки обвинуваченим є неповнолітній і обвинувачення стосується злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи, — повідомили у прес-службі Тернопільського апеляційного суду.

Тоді ще 16-річного Василя Гнатюка звинуватили в особливо тяжких злочинах: за п. 10 ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство, поєднане із зґвалтуванням або насильницьким задоволенням статевої пристрасті неприродним способом) та ч. 3 ст. 153 Кримінального кодексу України (насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом, що спричинило особливо тяжкі наслідки). Відповідно до ст. 12 КК України, це є особливо тяжкими злочинами, за які законом передбачено покарання у виді позбавлення волі строком до 15 років.

У Василя, нагадаємо, було троє адвокатів. Розгляд справи не раз «пригальмовував ся», адже двоє з трьох з початку війни з рф були призвані у лави ЗСУ. Ще один безпричинно не з’являвся на виклики суду, за що за ініціативи прокурора був притягнутий до дисциплінарної відповідальності — позбавлений права займатися адвокатською діяльністю на рік. Один із захисників вже демобілізований і повернувся у справу.

 

Суддя загинула внаслідок ДТП

Як вже повідомляли «20 хвилин», розгляд справи, яку колегія суддів і суд присяжних слухали вже понад шість років, міг розпочатись спочатку. Причина — одна з двох суддів, які входили до колегії, що слухала справу, померла. Жінка 29 жовтня 2023 року потрапила в ДТП разом із сином-адвокатом, який був за кермом. 6 листопада у лікарні суддя померла.

Журналісти «20 хвилин» проаналізували справу Василя Гнатюка у Судовому реєстрі і побачили, що найгірший прогноз справдився, і розгляд таки почали спочатку. А це означає, що її слухання ще може розтягнутись на роки.  

У прокуратурі «20 хвилин» підтвердили інформацію, що слухання справи розпочали по новому. Начальник відділу захисту інтересів дітей та протидії домашньому насильству Тернопільської обласної прокуратури Тетяна Войтович пояснила, що, коли і як змінилось.

У листопаді 2023 року повноваження судді Л. К. припинили у зв’язку з її смертю. Того ж місяця провели автоматизований розподіл судової справи між суддями для розгляду справи Василя Гнатюка. І померлу внаслідок ДТП суддю замінили іншим. Справу мали продовжувати слухати у новому складі, принаймні цього просили прокурор і потерпілі. А захисники обвинуваченого і сам Василь наполягали, аби розпочати судовий розгляд з початку.

 

Бракує суддів і присяжних

— При цьому залишалось допитати ряд свідків сторони захисту, надати речові докази сторони обвинувачення, допит самого обвинуваченого та дебати, — пояснила Тетяна Войтович. — 12 січня 2024 під час судового засідання захисник обвинуваченого заявив відвід головуючій у справі судді та секретарю судового засідання, посилаючись на те, що тимчасове зупинення його адвокатської діяльності за поданням суду було неправомірним, оскільки, судом було надано неправдиву інформацію щодо його неявки в судове засідання.

Вже у лютому 2024 рік Вища рада правосуддя приймає відставку судді, який заступив у справу. Знову намагаються провести автоматизований розподіл, але виявилось, що це зробити неможливо, бо… не вистачає потрібної кількості суддів.

— Так, у Чортківському районному суді працює троє суддів, — пояснила Тетяна Войтович. — Двоє суддів на стадії досудового розслідування здійснювали функції слідчого судді. Крім цього, одна суддя до початку судового розгляду даного кримінального провадження подала заяву про самовідвід, яку було задоволено ухвалою від 18 жовтня 2018 р.

Ухвалою від 1 березня 2024 р. Тернопільський апеляційний суд передає справу до Збаража. У підготовчому судовому засіданні обвинувачений заявив клопотання про розгляд даного кримінального провадження судом присяжних. Але й тут проблема: утворити суд присяжних у Збаразькому суді не змогли, адже і їх бракувало. Голова Збаразького суду звертається до апеляційного про зміну підсудності.

— Ухвалою Тернопільського апеляційного суду від 19 квітня 2024 р. в задоволенні подання про зміну підсудності відмовлено, з посиланням на норми ч.10 ст.615 КПК України, що регламентує особливий режим кримінального провадження в умовах воєнного стану, та визначено, що кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі, здійснюється колегіально судом у складі трьох суддів, крім здійснення кримінального провадження у суді, в якому до моменту введення воєнного стану та набрання чинності цією частиною було визначено склад суду за участю присяжних, — пояснила Тетяна Войтович.

 

... тільки суд присяжних

У Збаразькому суді намагались продовжити розгляд справи та збільшити склад суду, виконуючи ухвалу апеляційного суду. Але захисник обвинуваченого заявив відвід колегії суддів, який підтримали ще один захисник обвинуваченого, сам обвинувачений та його законний представник, представник служби в справах дітей. Відвід мотивував тим, що ще у 2017 році визначено розгляд даного кримінального провадження судом присяжних, а тому повторний автоматизований розподіл по даній справі, що проведений 24 квітня 2024 р., суперечить чинному законодавству, порушує право обвинуваченого на розгляд справи судом присяжних.

Прокурор, потерпілий та його представник, інспектор ювенальної превенції заперечили щодо відводу колегії суддів і просили продовжити розгляд справи. Але ухвалою від 26 квітня 2024 р. Тернопільський апеляційний суд предав справу на розгляд до Кременецького районного суду. Підготовче судове засідання призначене на 23 травня 2024 року. І там саме мають обирати новий суд присяжних. А чи оберуть? Бо як ні — справа знову піде до апеляції — і там шукатимуть новий суд, який нарешті зможе розпочати, провести слухання і проголосити вирок у цій справі…

 

Довідка

Ухвали і постанови у Судовому реєстрі

https://reyestr.court.gov.ua/Review/118687049

https://reyestr.court.gov.ua/Review/118638659

https://reyestr.court.gov.ua/Review/118589296

https://reyestr.court.gov.ua/Review/118500189

https://reyestr.court.gov.ua/Review/117255213

https://reyestr.court.gov.ua/Review/117367922

https://reyestr.court.gov.ua/Review/117367935

https://reyestr.court.gov.ua/Review/117863316

https://reyestr.court.gov.ua/Review/118437748

 

Юридична довідка

Кримінальний кодекс України

Стаття 115. Умисне вбивство

Ч. 2. П. 10 Умисне вбивство, поєднане із зґвалтуванням або сексуальним насильством — карається позбавленням волі на строк від десяти до п'ятнадцяти років або довічним позбавленням волі

Стаття 153. Сексуальне насильство

3. Сексуальне насильство, вчинене групою осіб, або сексуальне насильство щодо неповнолітньої особи — карається позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.

 

 

Читайте також

Справа убивства Іринки Мукоїди: адвокати Василя не виключають, що підуть до Верховного суду

Вбивство Іринки Мукоїди: коли назвуть ім'я того, хто позбавив дівчину життя

Василя Гнатюка судитимуть і за вбивство, і за зґвалтування в неприродній спосіб

«Де той Бог? І чому він не дивиться, що вони роблять з нами» - мама Іринки Мукоїди

У Вишнівці поховали 17-річну Іринку Мукоїду

Василь ще в перший день зізнався братові, що вбив дівчину

Василь в суді сказав, що його били і змушували зізнатися у вбивстві Ірини Мукоїди

«20 хвилин»

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (5)
 • Читач95

  Пригадуєте екстрасенсів які стверджували, що хлопчина не винний, що справжній гвалтівник озолотив ручку, хтось бачив чорну машину т.д. У нас шевці ще ті і за капусту із святого зроблять злочинця.  хочеться щоб правда вочсторжествувала. А хто відповість за тяганину і те. що судом  не визнаний винним сидить сьомий рік? Де таке беззаконня є у світі?
 • Maria Melnyk

  Але не повнолітніх до довічного не саджають
 • Larysa Mandziy

  Новини Тернополя на 20 хвилин ,пишіть грамотно.
 • Петро Беріт

  Дурдом веселка... 6.5 років, як можна так довго судити? Є ж всі докази, від самого початку було все зрозумілим...
  А уявіть - хтось невинний сидить 6.5 років!

  Nataliya Diduch reply Петро Беріт

  Петро Беріт та не просто так це.

keyboard_arrow_up