ТОП хабарів 2024 року на Тернопільщині: де зараз справи і фігуранти

«20 хвилин» продовжують підбивати підсумки року. Зараз аналізуємо хабарі, на яких попалися посадовці і чиновники різного рівня у 2024-му. Суми коливалися від 10 тис грн. і до майже 10 мільйонів.
На якому етапі розслідування у резонансних «хабарних» справах 2024 року і де зараз самі фігуранти, а також що з гучними розслідуваннями минулих років, дізнавалися «20 хвилин».
Ціна питання — півмільйона гривень
У листопаді ексчиновнику міськради з Тернопільщини оголосили підозру за хабар у півмільйона.
У поліції переконували, що знайшли докази причетності колишнього керівника до корупційних дій. Підозрюють, що він вимагав та отримав у підприємця хабар за безперешкодне здійснення рубки лісових насаджень та їх викорчовування на території громади. Про це повідомили в ГУНП Тернопільщини.
— Бізнесмен звернувся до тоді ще чиновника з пропозицією укласти договір щодо отримання ділянки для проведення лісогосподарських заходів із заготівлі деревини. У керівника відділу міськради виник злочинний умисел, направлений на вимагання та одержання неправомірної вигоди. Сума питання — пів мільйона гривень. Під час отримання частини коштів — 25 000 гривень зловмисника викрили правоохоронці, — йдеться в повідомленні.
За даним фактом було розпочали кримінальне провадження за ч. 3 статті 368 Кримінального кодексу України — одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданого йому службового становища, поєднаного з вимаганням неправомірної вигоди. Фігуранту вручили підозру.
Як повідомили 17 грудня у відділі комунікації ГУ НП в області, розслідування справи вже завершують, в січні 2025 року її планують скерувати до суду.
Що зі справою Володимира Шкробота?
Гендиректора і головного лікаря КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» викрили на хабарі — таку інформацію ввечері 7 листопада отримала редакція «20 хвилин» від читачів. Зранку 8 листопада «20 хвилин» зв’язалися з пресслужбою Нацполіції. Там підтвердили, що справді наразі тривають слідчі дії.
11 листопада у ГУ ПН області повідомили, що викрили на хабарі головного лікаря однієї з обласних лікарень Тернополя та підприємицю. Про це повідомили в ГУНП Тернопільської області.
— Керівник медзакладу «погорів» на отриманні 40 000 грн неправомірної вигоди. Таку суму за невтручання у свою діяльність йому щомісяця платила приватна підприємиця, яка надавала ритуальні послуги на території лікарні без відповідного договору оренди. Оперативники управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області задокументували пʼять фактів отримання хабаря на загальну суму 200 000 гривень, — йдеться в повідомленні.
У ході проведення обшуків за місцями проживання, а також у службових приміщеннях посадовця та підприємиці вилучено понад 9,2 млн грн в національній та іноземній валюті, документацію, компʼютерну техніку, мобільні телефони та «чорнові» записи.
Слідчі Нацполіції оголосили керівнику медзакладу про підозру у прийнятті пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою (ч. 3 ст. 368 Кримінального Кодексу України). Санкція статті передбачає до десяти років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна. Підприємиці вручили підозру у пропозиції, обіцянці або наданні неправомірної вигоди службовій особі (ч. 2 ст. 369 Кримінального Кодексу України). Їй загрожує до шести років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Детальніше читайте:
Обшуки у Володимира Шкробота: головний лікар уже на лікарняному
Тоді, як дізналися «20 хвилин», головний лікар потрапив до обласної лікарні — у нього виникли проблеми із серцем.
Як повідомив 17 грудня журналістам адвокат підозрюваного медика Владислав Авдєєнко, його підзахисний досі у лікарні. З моменту оголошення підозри не було жодного допиту та жодних слідчих дій. Головлікаря намагалися викликати на допит у Київ, але, зважаючи на стан його здоров’я, адвокат подав клопотання провести його за допомогою відеоконференції. Слідчі спочатку погодилися і призначили дату, а потім перенесли допит.
Як повідомили у поліції Тернопільщини, справу головлікаря розслідує Головне Слідче управління Нацполіції України.
Гучна справа посадовців з Кременця
У липні «20 хвилин» повідомляли, що на Тернопільщині поліцейські повідомили про підозру групі посадовців. Їх запідозрили у вимаганні у підприємців хабарів за перемогу у тендері.
«Серед фігурантів — депутатка Кременецької міської ради, перший заступник міського голови, староста одного з сіл громади та директор комунального підприємства, — повідомляли у поліції Тернопільщини. В одному з епізодів зловмисники наполягали на отриманні від субʼєкта господарської діяльності 5 000 доларів за перемогу в тендері. Їм загрожує до десяти років за ґратами».
Деталі справи читайте Чиновниця Кременецької адміністрації, яку підозрюють у корупції, вийшла під заставу і дала коментар «20 хвилин»
Як повідомили поліцейські, депутатку міської ради затримали під час отримання чергового подарункового сертифіката вартістю 25 тис. грн. Раніше задокументували отримання подарункового сертифіката на відпочинок загальною вартістю 30 000 гривень.
Тоді «20 хвилин» поспілкувалися із заступницею голови Кременецької РДА Аллою Злочевською, яка вийшла під заставу.
— У цій справі багато викривленої інформації, — каже Алла Злочевська. — Тікати з країни чи виїжджати я не збираюсь. Бо це єдиний спосіб висвітлити своє ім’я — іншого у мене немає. Кременчанка я не перший день, і до цього часу жодних гріхів за мною не було помічено. Щодо ширшого коментаря — на жаль, по слідству є заборона розголошувати певну інформацію. Обов’язково надам її, щойно завершать кримінальне провадження.
Як з’ясували «20 хвилин» 17 грудня у поліції та адвокатів підозрюваних, справи щодо чотирьох фігурантів виділили в окремі кримінальні провадження.
Щодо Алли Злочевської — зараз стороні захисту відкрили матеріали кримінального провадження для ознайомлення, справа ще на етапі досудового розслідування.
Справа щодо керівника комунального підприємства вже у суді, направили до суду і провадження щодо заступника міського голови Кременця.
Вже почали розгляд справи у суді і щодо старости одного з сіл. Відбулося підготовче засідання у Кременецькому райсуді.
Запідозрили, що брав гроші за довідки
У червні повідомили, що затримали директора комунального лікарського закладу, який нібито вимагав кошти за довідки для дітей-інвалідів та внутрішньо переміщених осіб.
18 червня в прокуратурі області підтвердили, що, за версією слідства, брав 10 500 грн за довідки про медогляд.
— Під процесуальним керівництвом прокурорів Тернопільської обласної прокуратури повідомили про підозру директору медичного закладу в одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах третьої особи дій з використанням наданого їй службового становища (ч. 1 ст. 368 КК України), — повідомляла тоді речниця обласної прокуратури Леся Гурецька.
За даними слідства, до посадовця звернувся тренер комплексної дитячо-юнацької спортивної школи з іншого міста з проханням отримати медичні довідки для 21 спортсмена зі статусом ВПО для допуску до змагань. Директор пообіцяв виготовити такі документи лише за умови оплати його «послуг» у розмірі 10 500 грн, при цьому жодного огляду учасників змагань лікарі не проводили.
— Розуміючи неправомірність дій керівника медзакладу, тренер написав заяву до правоохоронців, — повідомили у прокуратурі. — Вони задокументували факт одержання посадовцем спочатку 3000 грн, а далі – 7500 грн неправомірної вигоди й затримали в порядку ст. 208 КПК України.
Детальніше читайте:
Директора диспансеру підозрюють у «продажі» довідок: деталі «20 хвилин»
Як повідомила 17 грудня «20 хвилин» речниця Тернопільської обласної прокуратури Леся Гурецька, справа пішла до суду і зараз її слухають у Тернопільському міськрайонному суді.
300 тисяч доларів — хабар за землю
У травні стало відомо, що судитимуть ексдепутата райради з Тернопільщини, який вимагав хабар у 300 тисяч доларів за землю.
Про затримання заступника голови ОТГ повідомили в Національному антикорупційному бюро України.
— Перед судом постане колишній депутат Тернопільської районної ради, який за сумісництвом є заступником керівника однієї з ОТГ Тернопільської області. НАБУ і САП обвинувачують його у вимаганні неправомірної вигоди у сумі 300 тис. дол. США, — йдеться в повідомленні.
За даними слідства, у власника одного з аграрних підприємств області під час оформлення документів для продажу цього підприємства та належних йому земельних ділянок виник судовий спір з місцевою ОТГ щодо права власності на землю. Аграрій знайшов покупця на ці землі й запропонував йому владнати проблеми з документами за хабар. 20 тис. дол. США — судді Господарського суду Тернопільської області за ухвалення «потрібного» рішення, а також 300 тис. дол. США — заступнику керівника ОТГ, який також обіймав посаду депутата Тернопільської районної ради, та адвокату за неперешкоджання в оформленні права власності та відмову від оскарження рішення суду.
Водночас депутат почав вимагати надати йому 300 тис. дол. США якомога скоріше.
Втім, покупець на пропозицію не пристав і звернувся до НАБУ. Депутату, пособнику, а також власнику аграрного підприємства повідомили про підозру у листопаді 2023 року.
Кваліфікація дій обвинувачених:
колишній депутат Тернопільської районної ради — ч. 4 ст. 368 КК України (неправомірна вигода);
адвокат — ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 368 КК України (неправомірна вигода);
керівник аграрного підприємства — ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 27 ч. 3 ст. 369 КК України (зловживання впливом).
Як повідомила «20 хвилин» речниця САП Ольга Постолюк, справа наразі у суді на етапі дослідження доказів, наданих стороною обвинувачення.
Подружжя з Бережан відбулися штрафом
Андрія Я. затримали на отриманні хабаря 1,5 тисячі доларів у вересні 2023 року. Як дізнались «20 хвилин», чоловік в останній день зими звільнився з лікарні, а от його дружині тоді оголосили підозру. В обох випадках фігурували фіктивні документи для військовозобов’язаних.
Голові лікарської комісії з Бережан, якого гучно затримували за півтора тисячі доларів хабаря у вересні 2023 року, проголосили вирок.
Справу перекваліфікували, хоча, як повідомляли тоді у силових структурах, йому загрожувало від 8 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна та позбавленням права обіймати посади.
Як дізнались із Судового реєстру «20 хвилин», до суду справа пішла не за хабар, а за зловживання впливом. І санкція суттєво менша. Врятувала посадовця від серйознішого покарання і угода про визнання винуватості із прокуратурою. Вирок проголосив Бережанський райсуд 22 лютого. Він відбувся штрафом 93 500 гривень, із застосуванням додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади на підприємствах, установах, організаціях усіх форм власності, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, строком на три роки.
— У ході досудового розслідування встановлено причетність до протиправної схеми ще двох лікарів – членів ВЛК, — повідомила Юлія Шевченко. — Їх підозрюють у внесенні недостовірних відомостей у медичну документацію з метою встановлення фіктивного діагнозу та надання відстрочки на місяць військовозобов’язаному. Медикам інкримінують ч.2 ст.28 ч.1 ст.366 КК України (службове підроблення вчинене групою осіб). Наразі розслідування триває.
29 лютого у поліції повідомили, що двом медикам вже оголосили підозру.
— В ході досудового розслідування поліцейські встановили, що члени військово-лікарської комісії Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки створили злочинний «дует», — повідомили у поліції. — Завідувач терапевтичного відділу внесла неправдиві відомості у картку обстеження військовозобов’язаного за відстрочку від призову. Лікар-терапевт допоміг оформити документи про тимчасову непридатність до військової служби, де у медичному висновку зазначався неправдивий діагноз.
Завідувач терапевтичного відділу Мар’яна Я. є дружиною засудженого Андрія Я. Вона, як дізналися «20 хвилин», ще наприкінці квітня у суді вона теж відбулася штрафом 51 тис. грн. з позбавленням права обіцяти посади, пов’язані з діяльністю ВЛК строком на три роки. Рішення набрало законної сили 31 травня 2024 року.
На «відкатах» викрили працівників ДСНС
У квітні стало відомо, що на «відкатах» від підприємців викрили ще інспектора ДСНС Тернопільщини. Правоохоронці задокументували кілька фактів отримання посадовцем ДСНС неправомірної вигоди, на суму понад 28 тисяч гривень.
Про це повідомили в пресслужбі прокуратури Тернопільської області.
До цього силовики виявили ще кілька фактів «відкатів». Нагадаємо, співробітники ДСНС зареєстрували на свого родича кілька товариств, які спеціалізуються на наданні послуг з виконання робіт протипожежного призначення. Інспектор ДСНС спонукав керівників комунальних підприємств та закладів отримувати послуги лише від вказаних суб’єктів господарювання, лобіюючи їх інтереси, повідомляли тоді у прокуратурі.
«Відкати» за послуги пожежної та техногенної безпеки становили від 5 до 15 відсотків від суми, зазначеної у договорах із замовниками. Правоохоронці тоді задокументували кілька фактів отримання ним неправомірної вигоди, на суму понад 28 тис грн.
До цього силовики провели 19 обшуків, під час яких виявили документацію та чорнові записи з доказами незаконної діяльності, банківські карти, на які перераховували гроші, близько 250 тисяч гривень.
Як повідомила 17 грудня «20 хвилин» речниця Тернопільської обласної прокуратури Леся Гурецька, зараз ці справи на розгляді у Тернопільському міськрайонному суді.
Справа Головка та ексзаступників ОВА у суді
Підозрювані у резонансній «хабарній» справі — ексголова облради Михайло Головко та двоє ексзаступників голови ОВА Ігор Гайдук та Ігор Дем’янчук.
За версією слідства, посадовці вимагали у місцевого бізнесмена неправомірну вигоду у сумі понад 2 млн грн. Ці кошти підозрювані просили за погашення заборгованості по виконаних роботах з будівництва інфраструктурних об’єктів за 2022 рік та обіцяли погасити борг комунального підприємства Тернопільської обласної ради перед його ТОВ за такі ж роботи у 2023 році.
У червні 2023 року усім трьом повідомили про підозру.
10 січня 2024 року розслідування стосовно колишнього голови Тернопільської облради виділили в окреме кримінальне провадження, а 11 січня 2024 року – завершили.
18 січня 2024 року НАБУ і САП завершили розслідування за підозрою двох заступників голови ТОВА у вимаганні неправомірної вигоди від підприємця. Кваліфікація: ч. 4 ст. 368 КК України.
Нагадаємо, раніше «20 хвилин» повідомляли, що 26 червня 2023 року працівники Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури затримали голову Тернопільської обласної ради Михайла Головка та двох заступників голови Тернопільської військово-цивільної адміністрації на одержанні неправомірної вигоди — йшлося про Ігоря Дем’янчука та Ігоря Гайдука. Їх підозрюють у отриманні хабаря у власника одного із підприємств за підписання актів виконаних робіт з будівництва та ремонту інфраструктурних об’єктів.
«20 хвилин» перевірили у Судовому реєстрі інформацію щодо трьох обвинувачених — щодо ексзаступників голови інформації немає ні у Судовому реєстрі, ані на сайті Судової влади.
Щодо колишнього очільника облради Михайла Головка, у Реєстрі судових рішень є лише цивільні справи щодо повернення його на посаду і поновлення у кріслі голови облради та виплат за вимушений прогул.
Як повідомила 17 грудня «20 хвилин» речниця САП Ольга Постолюк, справи ще 30 липня направили до суду. Зараз відбуваються слухання.
Суд пошкодував доцентку ЗУНУ
Інну Г. суд першої інстанції на два роки відправив до в’язниці. Влітку 2023 року викладачку затримали за отримання неправомірної вигоди, але, як дізнались «20 хвилин», на етапі досудового розслідування справу перекваліфікували на зловживання впливом.
Як вдалось дізнатись журналістам від власних джерел, Інна Г. вже не працює у ЗУНУ. Цю інформацію підтвердили адвокат засудженої та в університеті. Гроші жінка брала від абітурієнтів за сприяння у вступній кампанії, успішне складання вступних іспитів та зарахування на державну форму навчання. Свої послуги цінила по-різному. Усе залежало від кінцевого результату. Ціни коливалися від 15 тисяч гривень і до 112 тисяч, про це повідомляли у поліції в липні 2023 року, коли затримали доцентку.
«20 хвилин», нагадаємо, вже писали, що викладачку затримували силовики в одному із закладів громадського харчування, що у центрі міста, ввечері 24 липня 2023 року.
Не погодившись із вироком суду, Інна Г. подала апеляцію. У підсумку замість двох років за ґратами, за два доведені факти хабарництва доцентка отримала штраф у 85 тис. грн.
Детальніше читайте:
Чому апеляційний суд пожалів ексвикладачку ЗУНУ і замість тюрми дав їй штраф
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Виталий КравченкоВоны пидбывають пидсумкы, щоб у наступному роци, щэ бильшэ браты, ось воно облыч'я украинськых посадныкив, цэ вжэ в крови.
-
NataliaА дітям 8 років за труповозку!
-
👩🦱Ну тобто Головко вже все порішав і справи нема? Ще й винна держава йому залишиться?!
-
МихайлоТА ТИ ШО ???? І ШО ???? І Тут 3,14здуни....На Тернопільщині...