Якщо, приміром, 9 травня 1931 року тернополяни у місцевій пресі читали про утікачів із Соловецьких островів, то вже у 1945-му в Тернополі вільної преси не було. Така існувала тільки у діаспорі. Зрештою, і теми змінилися: на початку травня 1945 року увагу усіх приковувало закінчення війни в Європі.
З каторжних робіт
Українські збігці з каторжних робіт на Соловецьких островах розшукують тут за кордоном своїх родичів і знайомих, а саме: Глувинського, Ясінського і Гуславського, що походять з Камянецького повіту на Поділлі. Особи, що знають про місце перебування згаданих громадян чи про їх долю, зволять ласкаво подати відомости на адресу доктора Чикаленка, Варшава, Подвалє, 16, мешкання 15.
«Діло», 9 травня 1931 року
Кінець війни
Кінець війни в Европі ще далеко не означає цього, що прийшов там кінець варварству. Навіть ще не означає, що прийшов кінець затаюванню усіх варварств, бо про одні ми будемо знати, чи вже знаємо. Вони такі, що взагалі нема такого людського слова, щоб їх можна ним означити. Це ті, що виходять на яв у Німеччині й виявляють усю гидоту націстівського терору. Їм тепер прийшов дійсний кінець. Але як буде тепер з іншими варварствами, як от з невільничею працею в Совєтах, чи з масовими совєтськими депортаціями, чи з новими розстрілами невинних людей?
«Свобода», 9 травня 1945 року
Остаточну здачу підписано
Згідно з умовиною, предложеною представникам німецького уряду в Ремзі, здачу Німеччини остаточно формально ратифіковано у вівторок у Берліні й згідно з волею Аліянтів мир в Европі почався технічно в одну хвилину по дванацятій годині по півночі в середу. До того часу вже столиці Злучених Держав і Британії проголосили були здачу Німеччини. Одна Москва ще ждала на берлінську церемонію. Після неї маршал Сталін подав вістку населенню Совєтського Союзу.
«Свобода», 10 травня 1945 року
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер