Що можна продавати у шкільних буфетах та торгових точках

Що можна продавати у шкільних буфетах та торгових точках

Купівля іграшок замість канцелярського приладдя чи снеків замість шкільного обіду – проблема, через яку проходять майже усі батьки, допоки їхнє чадо навчиться витрачати кишенькові гроші за призначенням. 

 

У школах торгують і продуктами харчування, і канцелярськими товарами. Утім, якщо у першому випадку список дозволених продуктів погоджують із Держпродспоживслужбою, то список з «канцелярської точки» можуть не погоджувати. Нерідко поміж зошитами і ручками продавці кладуть й інші «цікавинки».

І, якщо проконтролювати «вилазки» школярів у найближчі магазини за чіпсами, горішками, булочками з кремом, майже нереально, то простежити, чим торгують у самій школі – можна. Йдеться про торгівлю у торгових точках, розміщених у навчальних закладах, та шкільних буфетах.

- У нашій школі при вході продають усіляке барахло, - каже тернополянка Олена Трач. – Поміж канцеляркою – усякі змійки, черв’ячки, щурі, зуби і так далі. Був період, що донька замість обіду купувала ті липучки. Закінчилось тим, що вчитель покликала у школу батька для того, аби познімав їх зі стелі. Я звісно пішла в школу, аби поговорити з продавцем. Та сказала, що нічого зробити не може. Мовляв, батьки не раз сварилися через такий товар, однак то не від неї залежить.

Відео дня

Тернополянка, за її словами попросила, аби такого товару не продавали до кінця уроків хоча б учням молодших класів. Продавець запевнила, що підприємець не хоче сварок з батьками, тому молодшим школярам більше такого не продаватиме.

- Але через якийсь час закупився «липучками» сусідський хлопчик, - додає пані Олена. – І теж поприклеював їх у школі. Називається, говорили-балакали. Наразі у моєї доньки інтерес до усіляких «цікавинок» пропав. Але ситуація вкотре показала: твої діти - твої проблеми.

Списки у буфетах - затверджують

У тернополянки Іванни – трохи інша ситуація. Її син, молодший школяр, купував замість обіду чіпси та газовану воду. Коли ж жінка намагалась переконати сина, роз’яснити, що це шкідливо для його здоров’я, не реагував. Мовляв, всі діти купують. Коли ж пояснювала, що вибігати на перервах у магазин через дорогу небезпечно, син переконував, що купує у самій школі.

- Звісно, я перевірила, чи продають таке у шкільному буфеті, - каже пані Іванна. – Виявилось, що ні. Аби відівчити сина від такої їжі і від брехні, ми його покарали - заборонили планшет. За місяць такої виховної роботи син припинив бігати у сусідні зі школою магазини та витрачати гроші на шкідливу їжу.

І в першому, і в другому випадках ситуація змінилась після роз’яснення батьків. Однак, зрозуміло, що і за продаж таких товарів у школах мають бути відповідальні.

- Чим дозволено торгувати у шкільних буфетах, можна подивитись у «Державних санітарних правилах і нормах влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів», - каже головний спеціаліст міського управління Держпродспоживслужби Тетяна Мандрик. – У кінці є додатки, зокрема «Асортимент шкільних буфетів». Ми напередодні початку кожного навчального року погоджуємо асортименти буфетної продукції у кожній школі по кожному підприємцю. Погоджений список є у двох екземплярах, один з яких залишається у нас, а інший повинен бути у школі. У навчальному закладі він не обов’язково має бути вивішений поряд з буфетом, однак на вимогу його мають дати переглянути.

«Канцелярку» не затверджують

Що ж до торгових точок, у яких продають канцелярку, то такі підприємці не зобов’язані погоджувати із Держпродспоживслужбою перелік. На сьогодні вони роблять це, за словами пані Мандрик, виключно за власним бажанням.

- На продавців канцеляркою ми сьогодні практично не маємо важелів впливу, - додає пані Мандрик. – Коли ще була санітарна служба, то такі списки погоджували з нами. А після реорганізації санітарної служби підприємці, що торгують канцелярським приладдям, не зобов’язані погоджувати перелік товарів.

Утім, деякі підприємці таки звертаються за такою «послугою». І, як каже пані Мандрик, у затверджених їхньою службою переліків товарів у торговців канцелярським приладдям було суто приладдя. Жодних іграшок не було.

- Єдине, що можна сказати, що підприємці, які торгують канцеляркою, не повинні продавати продуктів, - додає вона.

Тож, якщо і виникають непорозуміння між батьками та підприємцями через асортимент, то їх слід вирішувати з дирекцією, із продавцями.

- Не повинні реалізовувати у школах продукти харчування і сторонні люди, - додає вона. – Приміром, приносити випічку чи інші товари. Чесно кажучи, усі ці різноманітні ярмарки, які відбуваються в кожній майже школі, це так само дуже ризиковано. Не варто було б цього робити, коли учні реалізують і домашню випічку, і продукти взагалі невідомого походження. Однак відповідальність у такому випадку бере на себе дирекція та управління освіти.

Як привчити дітей не купувати непотрібного?

Світлана ЛОМОВЦЕВА (42 р.), психотерапевт, сімейний психолог

- Говорячи " непотріб", ми знецінюємо речі, які дитина купує. А можливо, дитині ця річ якраз дуже потрібна. І «непотріб» - це просто бачення батьками цього предмету. Аби діти розуміли, для чого вони це купують і скільки його треба, їм слід пояснювати, аргументувати, вислуховувати дитину, розуміти її мотиви.

І це не буде так, що один раз сказав - і дитина постійно виконує. Це процес постійної роботи батьків: навчати, пояснювати, застерігати, розуміти і слухати дітей.

Заборони тут не працюють. Також слід навчати дітей правильно планувати та робити покупки.

Довідка:

Телефон міського управління Держпродспоживслужби 52-10-40. вул. Чернівецька, 24 а, м. Тернопіль, 46006

Чим можна торгувати у шкільних буфетах

- бутерброди
- хліб з маслом вершковим
- хліб з маслом шоколадним
- хліб з маслом вершковим та повидлом (або без масла)
- хліб з маслом вершковим та медом (або без масла)
- хліб з маслом вершковим та сиром твердим
- хліб з маслом вершковим та яйцем вареним
- хліб з маслом та оселедцем
- хліб з сосискою вареною
- хліб з ковбасою напівкопченою або копченою
- хліб з котлетою, шніцелем або біфштексом рубленим, печінкою смаженою, куркою смаженою, язиком відвареним (виготовлені на харчоблоці школи)
- салати з сирих овочів, варених овочів(капуста, морква, буряк) з олією (за погодженням)
- овочі, фрукти, цитрусові, тропічні
- фрукти, ягоди - натуральні порційні
- соки овочеві, фруктові, плодово-ягідні, нектари та сокові напої промислового виготовлення
- напої: чай, кавові напої, цикорій, какао,компоти, киселі. Молоко та кисломолочні напої (промислового виготовлення)
- борошняні кулінарні вироби з дріжджового та листового тіста печені: ватрушки, пиріжки, булочки
- кондитерські вироби вироби: печиво, вафлі, мармелад, зефір промислового виготовлення
 

Чим не можна торгувати у шкільних буфетах

- кондитерські вироби з кремами

- морозиво

 - яйця та м'ясо водоплаваючої птиці

- низькосортні м'ясні вироби (нижче I сорту),

- студні, зельци, фаршмаки, гриби

 - молоко-самоквас, сметана та фляжне молоко

 - сир м'який без термічної обробки, консерви непромислового виготовлення

 - солодкі газовані напої, нарізні салати з майонезом, оцтом, сметаною.

Списки продуктів, якими можна торгувати у шкільному буфеті, підприємці затверджують в управління Держпродспоживслужби напередодні навчального року. Серед товарів неповинно бути шкідливої їжі

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Piter Savka
    Вино можна продавати. По 100 грам і на уроки.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:00 Тернопіль прийматиме чемпіонат України з греко-римської боротьби 21:00 Заліщицька гімназія однією із перших втілюватиме реформу старшої школи 20:01 Уперше за майже чотири місяці дали зарплату. Що буде зі спортивним диспансером у Тернополі? 19:00 Дали два роки обмеження волі за побиття сусідки Від читача 16:34 У Тернополі людей літнього віку навчатимуть цифрової грамотності на тренінгу — як долучитися? 18:00 Скульптури з лози покажуть в ботанічному саду Кременця 17:35 Водій намагався перехитрити патрульних, але отримав понад 40 тисяч штрафу 17:10 Залишилося лише два погруддя: що з пам’ятниками, які пошкодили вандали у Старому парку photo_camera 16:30 Судитимуть водія, який збив 51-річну жінку на пішохідному переході у Чорткові 15:50 Що стало зі справою колишнього першого заступника Труша, якого підозрювали у хабарництві 15:35 Шукаєш роботу? Актуальні вакансії, які варто переглянути (оновлено 23 квітня) 15:20 На Дія.Освіта запускають освітні серіали про ШІ, технології майбутнього, цифровий бізнес і працевлаштування 14:45 У тернопільській школі відбувся тиждень волонтерства «Підтримай захисника» photo_camera 14:15 Легендарні українські торти: історія в кожному шматочку (на правах реклами) 14:00 Скільки коштує прогулянка на теплоходах Тернопільським ставом — ціни для дорослих і дітей 13:18 Вантажівка і BMW зіткнулися на Збаразькому кільці 13:01 На Збаразькому кільці обірвалась контактна мережа: утворився затор 12:40 Водійка без права керування вчинила аварію в Ігровиці 12:09 52-річний тернополянин хуліганив на алеї «Незламні» в центрі Тернополя — поліція 11:35 Чоловік з Чортківщини отримав важкі травми в ДТП
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up