За кордоном повну середню освіту діти отримують здебільшого у 17-18 років, а подекуди і у 19. Після закінчення середньої школи діти також ідуть працювати або вступають у виші.
Читайте також: «На випускний прийдуть з обручками та візками»
Про це розповідають українці або ж вихідці з України, які багато років живуть та працюють у різних куточках світу. Так, приміром, у Німеччині діти навчаються до 18-19 років.
- В Німеччині – інша система освіти, - розповідає Наталія. – Вона складається з обов'язкової початкової освіти – перший-четвертий класи. Далі іде розподілення в інші школи. Є середня школа, реальна і гімназія. Кількість класів залежить від типу школи. Де навчатиметься дитина після початкової школи, залежить від сертифікату, який отримують учні після четвертого класу.
Після завершення середньої школи учні мають можливість вступити в професійно-технічне училище або влаштуватися на роботу. У реальній школі вчаться ті, хто показав відповідний середній бал після початкового ступеня. Після її завершення учні можуть влаштуватись на престижнішу роботу, а за наявності високого випускного балу — перейти в гімназію, тобто відразу в старші класи, і згодом вступити до університету. Навчання тут триває 6 років. У гімназії навчання триває 8-9 років. Ті, хто планує вступати до університету, навчаються тут до 13-го класу й отримують статус абітурієнта.
Інша система освіти - і у Канаді. Тут діти також навчаються до 18 років. Практично у всій Канаді запроваджена 12-річна система. У перший клас діти ідуть у 6 років.
- У нас діти вчаться від п’яти до вісімнадцяти років, - каже канадський вчитель українського походження Тарас Малюжинський. – Заняття у садку тривають півдня, від першого класу до дванадцятого класу діти вчаться щодня по 5,5 години. Ще є година на обід. Отже, шкільний день триває від 9:00 до 15:30.
Якщо дитина отримувала високі оцінки у школі, то після закінчення вона може вступати до вишу.
- Існують приватні школи, за які батьки мусять платити окремо, - додає він. – Приміром, якщо якась релігійна організація бажає створити свою школу, то вона може подати заяву на дозвіл до уряду. У ній мають бути ті ж головні курси, але також можна додати релігійні курси навчання. Якщо все в порядку і є досить зацікавлених учнів, тоді можна й приватну школу створити. У нас є такі католицькі школи вже багато років.
У Сінгапурі діти можуть вчитись до 16 років або до 21-го.
- Зазвичай сінгапурець здобуває освіту 16 років, це найшвидший шлях. А найдовший - 21 рік, - розповідає Ідріс Бахаром. - Вчитись діти починають у шестирічному віці. До 12 років вони у початковій школі. Потім до 16-17 - середня освіта. Якщо дитина хоче вчитись в університеті, то після школи їй потрібно закінчити ще й коледж. Вони є трьох спрямувань: технічні, політехнічні та загальноосвітні.
У молодших класах, за словами Ідріса, учні вивчають по чотири предмети — англійську, математику, рідна мову та науку. Уроки тривають від години до двох. Але у початковій школі можливе й таке, що в учнів тільки один урок на день. Та загалом не більше трьох. У середній школі учні вивчають по 8-9 предметів на рік, мають 3-4 уроки на день.
У Перу, як розповідає українка Ірина Кравченко, те, що у нас називають середньою освітою, поділяється на два етапи. Початкова освіта - шість років навчання, вона складається з трьох циклів по два у кожному, та середня – п’ять років навчання.
Починають його діти у віці 12 років, а закінчують у 16-17. Навчання у середній школі можна розділити на дві стадії. Перша триває два роки і є базовою середньою освітою. Друга уже має на меті спеціалізацію учнів, отримання ними технічної освіти. Для вступу до вишу достатньо отримати базову середню освіту.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер