У червні 2018-ого року виконком міської ради приймав рішення "Про обсяги прийому учнів у Галицький коледж ім. В. Чорновола та професійно-технічні навчальні заклади м. Тернополя у 2018 році". Під час виконкому 10 жовтня у цей проект вносили зміни.
- Чому приймаємо зміни? Бо після прийняття рішення держава подала список відповідних професій, на які навчальні заклади мали можливість набирати учнів за рахунок державних коштів. Якщо коротко проаналізувати, то у професійно-технічних навчальних закладах є недобір, - повідомила начальник управління освіти і науки Тернопільської міської ради Ольга Похиляк.
У технічному коледжі ТНТУ ім. І.Пулюя згідно з рішенням виконкому, яке прийняли у червні, було 240 місць, а набрали 232 учні. У вищому професійному училищі ресторанного сервісу і торгівлі було 180 місць, а набрали 185 учнів. У професійно-технічному центрі згідно з рішенням виконкому мали 225 місць, а набрали 204. У вищому професійному училищі сфери послуг та туризму мали 231 місце, набрали 228 учнів. У вищому професійному училищі № 4 імені Михайла Паращука мали 245 місць, а набрали 181. Найменше учнів набрало вище професійне училище №10. Згідно з рішенням виконкому, яке приймали у червні, вони мали 138 місць, а набрали 78 учнів.
Як зазначила пані Похиляк, на такі професії, як столяр, будівельник, паркетник, монтажник системи утеплення будівель не подали жодної заяви. Не набрали і слюсарів з ремонту колісних транспортних засобів. А це ті професії, які зараз потрібні на ринку праці.
- Причина такого недобору в тому, що раніше учні йшли після дев'ятих класів в професійно-технічні навчальні заклади, коледжі, щоб не здавати ЗНО, тепер його здають і в цих закладах, - пояснює Ольга Похиляк. - І діти тепер залишаються у школі на 10-11 класи. Якщо в минулому році в школах ми мали по одному десятому класу, то зараз по два. Оскільки в закладах недобір, у викладачів менше навантаження, то відповідно і менша зарплата. За вересень ми порахували, що зекономили півмільйона гривень.
У наступному році, як зазначив міський голова, якщо у професійно-технічних навчальних закладах не наберуть учнів на виділені місця, то не отримають фінансування.
- І кількість державних місць має бути пропорційною до кількості платних, - каже Сергій Надал. - Чим більше платних, тим більше державних. Щоб у цих закладах мали стимул працювати.
Пані Похиляк додала, що завдяки новій освітній реформі, яка діятиме з 2019-ого року, управління освіти матиме можливість реорганізовувати заклади.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер