Журналісти “20 хвилин” вирішили перевірити, яка кількість алкоголю спричинює цих 0,2 проміле і чи впливає такий рівень на людину.
“Більше 0 проміле - штрафуємо”
Задля “чистоти” експерименту ми запросили для участі у ньому читачів газети “20 хвилин” та працівників автоінспекції з приладом для вимірювання рівня алкоголю. Тестувати тернополян вирішили з допомогою найпопулярніших серед населення алкогольних напоїв. А саме, задля перевірки пили: горілку, коньяк, вино сухе та кріплене, пиво світле та безалкогольне, а також ліки на спирту. Останні включили в перелік, адже саме спиртовмісні ліки і стали причиною створення відповідного законопроекту.
На запрошення випити, яке ми розмістили на сайті “20 хвилин” та в “Контактах”, зголосилося троє людей. Ще двоє долучилися на прохання працівників редакції. Взяли участь у вимірюванні й кореспонденти. Щоправда, останні пили безалкогольне пиво та ліки. Була серед тестувальників і дівчина. Вона вживала сухе вино.
Працівники автоінспекції прийшли в редакцію вчасно. Вони принесли з собою газоаналізатор білоруського виробництва “Алкотест”, який має усі сертифікати і перевірений в роботі працівників ДАІ на дорозі. Прилад належить до останнього покоління, тож точно показує кількість проміле в повітрі.
- Раніше працівники автоінспекції користувалися приладами, які просто змінювали свій колір, якщо водій вживав алкоголь, - розповідає старший інспектор обласної ДАІ Микола Лецкалюк. - А нові показують на електронному дисплеї - скільки людина випила. Наразі, якщо прилад показує рівень проміле більше 0, то водія везуть в наркодиспансер. Якщо і там визначають, що рівень алкоголю перевищує 0 проміле, то людину штрафуємо. Коли ж приймуть новий законопроект, то рівень, менший 0,2 проміле, вважатиметься легальним.
До речі, зі слів автоінспекторів, прилад обманути неможливо. Ані жувальна гумка, ані аптечні препарати, ані народні методи, кефір і петрушка, на його показники не вплинуть. А ось що знижує рівень алкоголю, це констатують навіть автоінспектори, то це свіже домашнє молоко. Хоча, якщо випити багато вина чи горілки, - воно не зарадить.
“Я б кермувати нормально не змогла”
Всі учасники експерименту зібралися за столом у приміщенні редакції. Кожен біля “свого” алкоголю. Перш ніж люди почали пити, автоінспектори виміряли їхні показники для чистоти дослідження. Прилад усім учасникам показав 0 проміле.
Дози алкоголю для тестування вирішили брати незначні, проте такі, що впливають на відчуття та поведінку людини. Горілки та коньяку пили по 50 грамів. Пива - по півлітри. Вина міцного - 100 грамів, а сухого 150. Ліків на спирту - 15 грамів. Через 5 хвилин після вживання алкоголю усі пройшли вимірювання на “Алкотесті”. Прилад показав, що лише 50 грамів горілки перевищили заплановану норму - 0,21 проміле.
- Трохи дивно, я вже відчуваю, що захмеліла. І то не на жарт, - говорить дівчина, яка випила 150 грамів сухого вина. - Я маю права і воджу авто, але в такому стані їздити нормально не змогла б.
Їй прилад показав 0,1 проміле. Захмелілими, за їх же словами, почувалися й учасник Богдан, який вживав пиво, та юнак Іван, котрий випив 50 грамів коньяку.
- Розумієте, тут ще питання в тому, який стан здоров’я людини, яка печінка, - пояснює Микола Лецкалюк. - Одному достатньо 50 грамів горілки - і він півдня ходить неадекватним, а другому хоч би що.
“150 грамів вина - норма”
Друге вимірювання після вживання спиртного вирішили провести за годину. Як виявилося, деякі показники змінилися. Так, горілка показала 0,22 проміле, а пиво - 0,3. Всі інші показники залишились без змін на рівні 0,1 проміле. А пиво безалкогольне, як і першого разу, показало 0. Також змінилось і самопочуття учасників.
- Зараз почуваюся нормально, навіть не сказав би, що пив алкоголь, - говорить учасник експерименту, котрий пив коньяк, пан Іван.
Натомість чоловік, який вживав горілку, визнав, що почувається не зовсім тверезим. Ще більш захмелілою відчула себе й дівчина, яка випила 150 грамів сухого вина. Хміль відчув й тернополянин Дмитро, який випив 100 грамів кріпленого вина. Відчуття ж інших учасників дослідження не змінилися.
- Не знаю, я думаю, дозволяти вводити якісь норми алкоголю не варто. Адже будуть проблеми, - каже учасник експерименту, який пив горілку Володимир Демборинський. - Ми хоч і Європа, але не європейці. Колись в адміністрації заводу працював і бачив щось подібне. Один із керівників їздив за кордон переймати досвід. То там побачив, що люди і вино, і пиво під час роботи вживають, і нормально працюють. Дозволив пиво і в нас. За кілька тижнів усі на робочих місцях п’яні сиділи, бо вживали не лише пиво. А якщо їх штрафували, то клялися, що, крім пива, нічого не міцнішого не вживали.
“Та хто ж по 50 грамів п’є”
Миколи Лецкалюка також поділився з кореспондентами своєю особистою думкою. Він вважає, що не варто впроваджувати подібні зміни в Україні. Адже менталітет наших громадян такий, що вони зловживатимуть. Проте, якщо зміни й приймуть, то автоінспекція готова працювати з таким нововведенням.
- Та хто ж в нас по 50 грамів п’є? Та будуть питимуть багато, а казатимуть, що по декілька грамів випили чи ліки ті самі на спирту вживали, - говорить старший інспектор. - Просто люди за кордоном педантичні. Якщо їм сказали: не більше півлітра пива, то вони більше і не вип’ють. Наші ж не такі законослухняні.
Проте, чи почне діяти відповідний наказ і чи буде легалізований алкоголь за кермом - точно невідомо. Наразі ж ДАІ працює за старою схемою: якщо в крові водія є хоч якийсь алкоголь - штраф. Щоправда, якщо людина вживає дозволені ліки і може це довести, до неї претензій не буде.
Нагадаємо, згідно з діючим законодавством, кількість алкоголю в крові учасника дорожнього руху не повинна перевищувати 0 проміле. Якщо ж алкоголю більше, людині загрожує штраф від 2,5 тис. гривень до 8. Якщо таких порушень за рік 3 - водія позбавляють прав. До речі, після введення в дію нових правил дорожнього руху, кількість п’яних водіїв на дорогах зменшилася на третину. Так, у 2008 році їх було 15 тисяч на дорогах області, а в 2009 лише 10 тисяч. Тернополяни побоюються, що після введення мінімально допустимого рівня алкоголю в крові все повернеться до рівня 2008 року, якщо не перевершить його.
У медиків свої критерії
В крові кожної людини є певний рівень алкоголю, розповідає лікар-нарколог обласного наркодиспансеру Василь Петрик. І в декого він може досягати навіть 0,3 проміле.
- Ступінь сп’яніння визначають, аналізуючи рівень концентрації алкоголю у повітрі, котре людина видихає, або ж безпосередньо у крові, - каже пан Петрик. - До речі, отримані результати не завжди співпадають - у крові вміст алкоголю зазвичай більший. Причому зауважу, що ендогенним (тобто природним, без вживання алкоголю) рівнем наркологи вважають від 0,008 до 0,3 проміле у повітрі, що людина видихає.
Про стан алкогольного сп’яніння говорять тоді, якщо у повітрі, котре людина видихає, більше 0,3 проміле алкоголю. Або ж - більше 0,5 проміле у крові.
У різних країнах по-різному встановлюють допустимий для водіїв рівень концентрації алкоголю - від 0,2 до 0,9 проміле. В Україні - 0 проміле.
Рівень проміле в крові людини після вживання різної кількості різного алкоголю
Тип алкоголю
Кількість випитого
Вага людини
К-сть проміле до експерименту
К-сть проміле за 5 хв
К-сть проміле за 1 годину
Горілка
50 мл
90 кг
0
0,21
0,22
Коньяк
50 мл
65 кг
0
0,1
0,1
Пиво
500 мл
75 кг
0
0,15
0,3
Вино сухе
150 мл
55 кг
0
0,1
0,1
Вино міцне
100 мл
70 кг
0
0,1
0,1
Пиво безалкогольне
500 мл
75 кг
0
0
0
Ліки зі спиртом
15 мл
100 кг
0
0,1
0,1
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер