Хоча кількість нових випадків захворювання на COVID-19 у області зменшується, медики закликають дотримуватися карантинних норм. Чимало людей почали гуляти містом, відвідувати магазини. Однак ніхто не знає реальної картини, скільки людей переносять хворобу без симптомів.
Про те, що в Україні планують проводити масові тестування громадян, щоб визначити, чи є антитіла до інфекції в організмі людини, в Міністерстві охорони здоров’я заявили ще у квітні.
- Я думаю, найближчим часом буде масове тестування населення саме на наявність антитіл, - заявив головний санітарний лікар Віктор Ляшко.
Тестування планували проводити у формі імуноферментивного аналізу. Воно дозволяє визначити наявність імунітету до коронавірусної хвороби та дізнатися, чи хворіла людина на коронавірус.
Однак у Тернопільському обласному лабораторному центрі інформацію про масове тестування наразі ще не отримували, до того ж, метод тестування, який пропонує МОЗ, в Україні ще не практикували.
- Існують різні види тестувань – ПЛР-тестування, швидке тестування, - пояснює лікар-епідеміолог Тернопільського обласного лабораторного центру Володимир Паничев. –Метод імуноферментного аналізу (ІФА) – це дослідження, яке здійснюють з метою визначення імунітету. ІФА тести в Україні ще не проводять.
Хоча точної кількості хворих на коронавірус людей немає, Володимир Паничев пояснює, що без симптомів хвороба протікає у 80% зареєстрованих інфікованих, тому не можна дізнатися про кількість людей, які перехворіли на COVID-19, навіть не підозрюючи про це.
- 80% всіх хворих хворіють в легких, безсимптомних або стертих формах, - каже лікар. – Людина може навіть не здогадуватися, що вона є хворою. Саме такі випадки є найбільш небезпечними, адже людина не підозрює про хворобу, контактує з іншими людьми і розповсюджує інфекцію. Якщо ми говоримо про офіційно зареєстрованих хворих, то звичайно є статистика. Однак чи відповідають ці дані дійсності – сказати важко, адже є люди з прихованою, легкою формою хвороби. Так є у всьому світі.
Тому навіть якщо ви відчуваєте себе здоровим – не варто ігнорувати карантинні норми. Краще одягнути маску, коли ви відвідуєте людні місця та спілкуєтесь з іншими, дотримуватися дистанції 1,5 – 2 метри.
Масове тестування допоможе отримати інформацію про хворобу та її поширення. Якщо вдасться провести таке тестування, то Україна стане 5 країною, де пішли на такий крок. Наразі ж тестування проводять не всім людям. Як пояснює Володимир Паничев, аналіз потрібно проводити для тих, хто має симптоми респіраторних хвороб, контактував з хворими або є у групі ризику. Однак навіть якщо ви маєте симптоми ГРВІ, чи робити тест на коронавірус вирішуватиме ваш сімейний лікар.
Також Володимир Паничев каже, що показати, чи хворіли ви на коронавірус можуть експрес-тести, щоправда не всі, а лише ті, які реагують на антитіла. Однак без потреби не варто робити це самостійно. Хоча експрес тести можна придбати у аптеках міста (ціна на набір для одного тестування складає близько 470 гривень), це є медична маніпуляція, яку мають проводити спеціалісти, які вміють правильно робити забір біоматеріалу та аналізувати результат. До того ж, експрес тести не є точні. Ми не радимо займатися ні самолікуванням, ні самодіагностикою – каже епідеміолог.
Багатьох хвилює питання, як довго людина має імунітет від COVID-19 після того, як вдалося одужати та скільки в організмі є антитіла від хвороби. Однак це залежить від конкретних обставин та особливостей організму – пояснює епідеміолог. До того ж, навіть якщо людина перехворіла на коронавірус і в організмі не залишилось антитіл для бородьби з недугою, це не означає, що людина може захворіти знову, оскільки організм має «пам’ять на хвороби» і здатен швидко виробити необхідні антитіла. Тому організм може одразу побороти інфекцію або ж хвороба буде у легкій формі.
- Стійкість імунітету до різних інфекції – це тонке питання, - каже лікар. – Є декілька класів імуноглобулінів - А, М, G. Найдовше зберігаються імуноглобуліни класу G. Але важливо те, що у людини є так звана імунологічна пам’ять. Якщо організм зустрічався з патогеном і організмом напрацьовані антитіла, то не обов’язково, щоб ці антитіла постійно були в нашому організмі. Завдяки цій властивості ми можемо дуже швидко відновлювати потрібні антитіла при повторній зустрічі з патогеном. Суть не в тому, щоб організм постійно виробляв антитіла, а щоб він знав як це робити при потребі. Адже нам постійно доводиться зустрічатися з великою кількістю патогенних мікроорганізмів. Наш організм не може витрачати ресурси на напрацювання антитіл без потреби. Антитіла – це білки і ми не можемо собі дозволити витрачати стільки білків.
Тому стійкість імунітету у кожної людини різна. Навіть якщо проводити масові тестування, то це не дасть точного результату, адже в організмі може не лишитися антитіл через деякий час після хвороби.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 28 від 9 липня 2025
Читати номер
ІФА Визначення антитіл класу IgG до Sars-CoV-2 (якісне визначення)
Термін виконання -1 день, ціна- 600 грн!
А також, виконуємо ПЛР визначення Sars-CoV-2
Термін виконання- 3 дні, ціна- 1900 грн.!