Чи врятує вакцинація від нових штамів ковіду і чому після щеплення хворіють – інфекціоністи

Чи врятує вакцинація від нових штамів ковіду і чому після щеплення хворіють – інфекціоністи

В Україні вже є три різні вакцини від коронавірусу. Разом з тим, виявляють і нові штами ковіду. Ми запитали у експертів, чи врятує імунізація. Що робити, якщо захворів перед щепленням чи після нього?

Спалах коронавірусу навесні медики пов’язують з появою британського та південноафриканського штамів. Вірус легше передається. Частіше хворіють молоді люди.

Коронавірус мутує постійно

Вірус постійно мутує і цей процес неперервний, каже вчений у галузі інфекційних хвороб, доктор медичних наук, професор Василь Копча. Виділяють нові штами коронавірусу, однак вплив конкретного штаму на людину ще не досконало вивчений.  

–  Вірус мінливий, і він мутує, – каже Василь Копча. – Вірус SARS–CoV–2 лише трохи поступається вірусу грипу. А ми знаємо, що вірус грипу неймовірно швидко мутує. Після мутації виникають різні штами вірусів – як нежиттєздатні, що є менш вірулентні, так і більш життєздатні. Виживають найбільш адаптовані віруси. Власне, так і виникли нові штами, які ми зараз маємо – «британський», «бразильський», «південноафриканський» та багато інших.

Виникатимуть і нові штами, оскільки це неперервний процес.

– Ці нові штами дуже відрізняються від штаму засновника – «класичного штаму». Якщо говорити про британський, то проблема в тому, що він має значно меншу інфікувальну дозу, тобто може спричинити хворобу у людини дозою вірусу в десятки, а то і сотні разів нижчою, ніж «класичний» штам. Тобто люди ним легше інфікується. Одна справа – заковтнути умовно 100 тис. віріонів для хвороби і зовсім інша – заковтнути всього 100 віріонів.

Ще один важливий момент, який вирізняє один штам від іншого – інкубаційний період.

– Британський штам має коротший інкубаційний період, – пояснює професор. – При «класичному» штамі він може затягуватися до 14 діб, а в «британському» – всього 2–3 доби.

«Південноафриканський» штам також більш агресивний у порівнянні з класичним. Про це заявив міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

– Відмінність цього штаму у тому, що він більш агресивний, зменшує до 1-3 днів інкубаційний період, більш заразний, ним інфікується утричі більше людей, аніж попереднім штамом цього вірусу, він вражає більш молоде населення, – каже міністр.

Загалом медики зазначають, що тепер на коронавірус хворіє більше молодих людей та дітей. Це можна пов’язувати з появою нових штамів.

– Ми бачимо, що сприйнятливі молоді люди. Імовірно, що «британський» штам домінує і витісняє «класичний». Тому ковід помолодшав. 

Чи діє вакцина на нові штами

На думку вчених, вакцини проти «південноафриканського» штаму менш ефективні. Однак вони все ж дають свій результат і вакцинуватися необхідно.

– Сучасні вакцини дають слабший профілактичний ефект відносно нових штамів коронавірусу, однак дослідники запевняють, що вакцина захищає від важкої форми коронавірусу, яка потребує інтенсивної терапії в реанімаційному відділенні, – каже Михайло Андрейчин. – Тобто у щеплених зменшуються ризики розвитку дистрес–синдрому. 

Василь Копча також каже - прогнозувати, як вплине поява нових штамів важко. Більш стійкий "південноафриканський" штам міг би витіснити інші, але не з такими темпами вакцинації, які ми мамо наразі. 

– Тяжко щось прогнозувати, але «південноафриканський штам» уже є в Україні. Він більш стійкий до індійської вакцини. Теоретично, вакцинація може витіснити інші штами, і лишиться стійкий до вакцини «південноафриканський». Але з нашими темпами вакцинації наврядчи це станеться.

Станом на 16 квітня, в області першоу дозу вакцини отримали 17 643 людини. Враховуючи населення області 1 029 900, за останніми даними Мінфіну, це лише 1,7% населення області.  

До слова, Україна займає одну з останніх позицій в Європі, за темпами вакцинації. У нас щепились першою дозою вакцини трохи більше 1% населення. У сусідній Польщі – майже 16,5%. Німеччині – 18,3%, а у США – 37,8%.

Тому, щоб уберегти себе та своїх близьких, варто не забувати про карантин та дотримуватися елементарних правил – соціальна дистанція, масковий режим.

Що робити, якщо вакцинувався та захворів

А от від вакцинації захворіти неможливо, у препараті нема живого вірусу, кажуть експерти. Але вона також не запобігає самому захворюванню. Вакцина лише зменшує ризики важкого перебігу. Тому є імовірність, що в проміжку між першою та другою вакциною людина може захворіти. Що робити тоді? Чи варто вакцинуватися вдруге?

– Якщо захворів – то треба вже лікуватися, а не вакцинуватися, – пояснює академік НАМН України, професор–інфекціоніст Михайло Андрейчин. – У процесі хвороби у людини виробляється імунітет. Тому потреби у вакцинації вже немає. Також можна зробити аналіз на визначення концентрації антитіл після хвороби. Якщо імунітет не виробився або титр антитіл низький, то тоді можна вакцинуватися. Якщо ж концентрація антитіл висока – тоді робити друге щеплення не потрібно.

Для повторного щеплення можна використовувати лише ту вакцину, якою щепились вперше.

– Якщо перше щеплення зроблено векторною вакциною, скажімо «Ковішелд», то друге щеплення повинно бути зроблене такою ж вакциною векторного типу, – продовжує доктор медичних наук, професор Василь Копча. – Ми наразі маємо залишки векторної вакцини «Ковішелд», китайську «Коронавак». Також є корейська векторна вакцина AstraZeneca. Нею можна щепитись вдруге, якщо перша була індійського виробника. Однак в жодному разі не можна вакцинуватися китайською після індійської, оскільки це різні типи вакцини. Тому змішувати їх не можна. Це винятково неграмотно. Адже вони діють по–різному. Друга вакцинація нагадує про антигенне подразнення.

AstraZeneca вже закінчується. Спершу в МОЗ хотіли розділити всю партію на дві частини, щоб за кожним, хто вакцинувався вперше, була зарезервована друга доза. Однак від цієї ідеї відмовились, щоб охопити якомога більше людей. Повторну вакцину треба проводити через 12 тижнів. Якщо з поставками цієї вакцини будуть проблеми і її не встигнуть доставити вчасно – нічого хорошого з цього не буде.

– Якщо вакцина не надійде до нас вчасно – претензія має бути до міністерства, – каже Василь Копча. – Я сподіваюсь, що вони це розуміють і такого не допустять. Чекати треба буде корейську вакцину AstraZeneca. У цьому немає нічого страшного, що країна виробника буде інша, оскільки це вакцина однотипна та виготовлена за однаковими технологіями, просто виготовляють її на іншому заводі. Використати «Файзер» для повторної вакцинації теж не можна. Це вже третій тип вакцини.  

Однак захворіти після вакцинації можна. 

– Вакцина, на жаль, не гарантує того, що ніхто не захворіє, – каже професор Копча. – Вона дозволяє перенести хворобу легше. Це дуже важливо з точки зору пацієнта. Але з точки зору епідеміології, це не має значення, бо людина може лишатись джерелом збудника. Саме цим вакцина від коронавірусу відрізняється від усіх інших. Якщо я вакцинувався від кору – не захворію на кір, і в такий спосіб можна погасити епідемію. Але не вийде погасити епідемію коронавірусу тільки шляхом вакцинації. Це можна зробити тільки в поєднанні з карантинними заходами. І це стосується всіх вакцин від коронавірусу, які зараз існують. 

Тому навіть якщо ви щепились – не забувайте про дотримання карантинних норм. З ковідом нам ще доведеться жити довго. 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (3)
  • Iryna Kwiat

    Чим більше буде проводитись це вакцинування, тим більше будуть розповсюджуватися все гірші штами вірусів...про це говорять вчені інфекціоністи світу!

    Iryna Kwiat reply Iryna Kwiat

    Yuriy Hrytsyshyn reply Iryna Kwiat

    Iryna Kwiat хто саме?
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
14:03 Особливості мультипредметного тесту-2023 і коли будуть результати? 13:32 Пляжі Тернополя активно готують до купального сезону: що вже зробили? 13:10 Ніхто мене не знімав за погані показники. Олександр Богомол пояснив причину свого звільнення 12:40 Десятьом полеглим на війні військовим присвоїли звання «Почесний громадянин міста Тернополя» Від читача 13:30 Подружжя з Миколаївщини привласнило понад мільйон гривень під виглядом відомого благодійного фонду 12:00 Підволочиська громада втратила ще одного захисника – Юрія Твардовського 11:48 Богомол написав рапорт на звільнення з посади очільника поліції Тернопільщини. Деталі 11:30 У Тернополі діє виставка картин загиблого Героя Олега Дробоцького з позивним «Художник» (ФОТО) photo_camera 11:07 ДТП на Горбатому мосту, водіїв просять поки обминати цю ділянку: подробиці 10:45 Ще одна аварія через нетверезого водія сталась у Тернополі: подробиці 10:15 У Борщеві відкрили інклюзивно-ресурсний центр – вже 18-й в області (ФОТО) 09:36 Горів житловий будинок на Збаражчині 09:08 На Теребовлянщині розшукали зниклу безвісти 16-річну дівчину 08:03 День друзів та Дональда Дака. Що відзначають 9 червня 21:03 Перші шпальти світових ЗМІ про підрив Каховської ГЄС photo_camera 20:03 Як тернопільські рятувальники навчали дітей пожежній безпеці photo_camera 19:30 Хотіли передати майно та землю дитячого будинку у Тернополі на 41 млн гривень: що вирішив суд 19:02 Слідство сказало, що ухилянт, а суд виправдав. Ми дізнались подробиці 18:20 Поліцейські Теребовлянщини розшукують зниклу неповнолітню дівчину 18:03 Вкрав гаманець у продавчині магазину: тепер підозрюваному загрожує до 8 років позбавлення волі
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up