- У мене педагогічна освіта, спеціальність англійська мова та література, - каже тернополянка Ірина Ткачик. - Я займаюся перекладами, але мене завжди цікавив маркетинг. Тому вирішила здобути другу вищу освіту і шукати роботу у цій сфері.
Зараз працює маркетологом у одній із фірм. Але пересвідчилася, що маркетинг дуже широке поняття, і на практиці ще треба вчитися і вчитися.
Дівчина здобувала другу вищу освіту на спеціальності маркетинг кілька років тому у Тернопільському національному технічному університеті. Разом з нею в групі навчалися ще четверо студентів.
Ще один одногрупник мав технічну освіту, проте його спеціальність виявилася незатребуваною. Коли юнак вступав до вузу думав що вона перспективна, а виявилось що роботу знайти важко. Тож він вирішив змінити спеціальність.
Забаганка чи вихід?
Друга вища освіта нині для багатьох не забаганка, а чи не єдиний вихід знайти роботу чи піднятися по кар'єрній драбині. Тому багато тернополян користуються цією можливістю. І не гребують тим, що друга вища освіта в Україні платна. Багато людей розглядають другу вищу освіту як дивіденди в майбутнє . І правильно роблять, кажуть експерти. До речі, альтернативою другій вищій освіті є короткочасні тренінги та курси. Кількох їх в рік цілком достатньо для того, щоб бути в курсі нових віянь у вашій професії.
У Тернополі другу вищу освіту можна здобути в педагогічному, економічному, технічному університетах. Вже з травня у вузах розпочинають набори.
А от якщо ви хочете отримати другу вищу медичну освіту, вам доведеться починати з нуля, розповідає відповідальний секретар приймальної комісії державного медичного університету ім. І.Горбачевського (далі ТНМУ) Григорій Загричук. Адже ця освіта вимагає спеціальних знань, які за рік-два здобути не можливо.
- Єдине, що друга вища освіта в Україні платна, то ж приміром, за рік навчання на лікувальній справі доведеться заплатити 16350 грн, - нагадує відповідальний секретар. – А от зекономити роки навчання не вдасться. На другий курс університет запрошуємо лише випускників медичних коледжів, які отримали диплом молодшого спеціаліста відповідного профілю – лікувальної чи медсестринської справи.
Дають диплом спеціаліста
Ліцензію на 18 спеціальностей має інститут післядипломної освіти педуніверситету ім. В. Гнатюка (далі ТНПУ). Це всі педагогічні спеціальності, які потребують у школах, каже директор центру післядипломної освіти педуніверситету Віктор Кондратюк.
- Приходять до нас з різними освітами - педагогічною освітою, і з економічною чи технічною, - каже він. - Міняти спеціальність багатьох заставляє життя. Тож у нас бувають студенти навіть пенсійного віку.
Переважно другу вищу освіту тут здобувають на заочній формі навчання. Адже більшість студентів працюють.
Рік навчання на будь-якому з факультетів коштує 4,5 тис грн. Навчання триває 2, 2,5 або 3 роки. Так, приміром, люди з першою вищою педагогічною освітою навчаються два роки, якщо вони обрали факультет іноземних мов – 2,5 роки. Для студентів з іншою освітою - три роки. Навчання у рік в підсумку займає 40 днів у рік.
Найпопулярнішими спеціальностями є психологія, фізичне виховання та трудове навчання, англійська мова, - каже Віктор Кондратюк. - Після закінчення навчання студентам видають диплом спеціаліста про другу вищу освіту. А приймають з дипломами спеціаліста або магістра.
Друга вища – для амбітних
12 спеціальностей для другої вищої освіти пропонує Тернопільський національний економічний університет (далі ТНЕУ). Серед найпопулярніших - правознавство, міжнародна економіка, менеджмент-зовнішньоекономічної діяльності, економіка підприємництва. Заочна форма навчання триває два роки.
- До нас йдуть багато людей за спорідненими спеціальностями, коли після однієї економічної освіти здобувають іншу, приміром правознавство, - розповідає завідувач відділом післядипломної освіти і підвищення кваліфікації, кандидат психологічних наук, доцент економічного університету Марія Мудрак.
Набір на навчання проводять двічі на рік - від 1квітня до 20 серпня та від 11 листопада до 20 січня. Рік навчання на спеціальності правознавство коштує 9750 грн, на решту спеціальностях – 4750.
- Економічна освіта важлива для амбітних людей, які хочуть збудувати кар’єру чи відкрити власну справу, - каже пані Мудрак. - Нині мати власний бізнес без базових економічних знань неможливо. Тай взагалі кожен керівник повинен знати ці ази, незалежно від того медик він чи педагог.
До речі, другу вищу освіту у цьому університеті можна здобути і за рахунок державних коштів у рамках програми "Українська ініціатива". Вона фінансується державою і розрахована для бізнесменів, у яких вища освіта, приміром, педагогогічна чи медична, а їм потрібен диплом економіста.
Приходять і лікарі, і економісти
Схожа ситуація і в Тернопільському національному технічному університеті ім. Івана Пулюя (далі ТНТУ). Тут пропонують навчання на більш, ніж 11 спеціальностях. Форма навчання заочна, хоча є і стаціонар. Але більшість поєднують навчання із роботою, тому на стаціонар не йдуть.
- Приходять до нас із різних професій, - розповідає спеціаліст центру перепідготовки та післядипломної освіти Тернопільського національного технічного університету Ірина Стахів. - Є такі, що вибирають суміжну спеціальність з тою, що вже мають. Приміром, працюють у електромережах і йдуть вчитися на спеціальність "Електротехнічні системи електропостачання". А є й такі, що кардинально змінюють професію. Так до нас приходять і з дипломом лікаря, і економіста.
Життя вносить корективи і доводиться іноді змінювати професію, додає пані Стахів
- До речі, вік студентів різний. Є такі, що приходять практично після закінчення вузу. А є й старші, які закінчили вузи 20 років тому. - розповідає Ірина Стахів.
Здобути другу вищу освіту у техуніверситеті можна за рік і чотири місяці або за рік і десять місяців залежно від спеціальності. Цей курс навчання коштує 9600 грн. Це ціна на момент вступу у 2012 році. Кожного року вона дещо змінюється.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер