Смертельний азарт
Гра припинилася. Тернопільські керівники гральних закладів нервово перечитують "листи щастя" від влади. Мисливці за удачею поки ще не розуміють, що й до чого, а більшість городян - видихають із полегшенням. Мовляв, давно пора.
Після того, як у ніч на 7 травня в одному із дніпропетровських залів ігрових автоматів сталася пожежа, влада оголосила війну усім ігровим закладам. Тепер у грі: уряд - ігрові салони, на кону як мінімум тимчасове припинення діяльності казино та залів ігрових автоматів, як максимум - "джек-пот" у вигляді заборони ігрового бізнесу. Посередині - "виселення" гральних місць у спеціальні зони.
Ліцензії всіх ігрових закладів країни Кабмін вирішив призупинити на місяць. За цей час мають перевірити умови роботи і дотримання ними правил пожежної безпеки. Порушників обіцяють покарати, а видачу дозволів на ігровий бізнес - переглянути (видавати ліцензії не на мережу закладів, як тепер, а на кожен зал окремо).
Півтори тисячі порушень
Наразі більшу половину приміщень з ігровими автоматами Тернопільщини вже перевірили працівники МНС і санепідемстанції. В ігрових залах області знайшли близько 1,5 тис. порушень. Як розповідає начальник центру пропаганди Головного управління МНС в області Олександр Чмиленко (41 р.), на Тернопіллі зареєстровано 117 ігрових закладів. Із них перевірили 95, де виявили 1380 порушень пожежної безпеки.
- На 29 дільницях були електропроводки, які експлуатували із порушенням вимог пожежної безпеки, - каже пан Чмиленко. - Також у багатьох залах не було вогнегасників, виходів для евакуації.
За порушення правил пожежної безпеки 24 керівників притягли до адмінвідповідальності, а діяльність 12 об'єктів взагалі заборонили, бо вони працювали без дозволів державного пожежного нагляду.
У Тернополі ж перевірили половину із зареєстрованих ігрових закладів.
- Із 24 перевірених закладів керівникам семи довелося заплатити штраф, - каже пан Чмиленко. - Виявили три, які працювали без дозволів. Діяльність двох закладів призупинили.
Їхнім керівникам виставили приписи і склали протоколи про адмінпорушення, адже вони ставлять під загрозу безпеку відвідувачів. Якщо керівник усуне недоліки, у державному пожежному нагляді розглянуть питання про поновлення дозволу на діяльність, кажуть у МНС.
Хто "за" ігровий бізнес?
Після трагедій політики дружно взялися боротися з "азартним" бізнесом. Тимчасово заборонити ігровий бізнес, а потім дозволити його тільки за межами міст і сіл України хочуть ініціатори законопроекту "Про державне регулювання ігорного бізнесу". Автори іншого проекту - "Про заборону ігорного бізнесу" - пішли ще далі. Вони пропонують уже з 1 січня 2010 року поставити на ньому крапку, залишивши лише проведення лотерей, конкурсів і розіграшів, що не належать до публічних азартних ігор. Мораторій триватиме до прийняття спеціального закону про держрегулювання у цій сфері, йдеться у проекті.
Вчора Рада мала розглядати його. Однак депутати пропрацювали лише хвилину, після чого пішли на консультації з питання відставки Юрія Луценка. Спікер Володимир Литвин пояснює блокування роботи Ради саме небажанням приймати цей закон.
- У цього бізнесу немає публічних лобістів, - каже нардеп Владислав Лук-янов. - Але варто відкрито виступити проти нього, як лунають дзвінки від анонімних абонентів, котрі цікавляться: навіщо вам проблеми? Від 450 чоловік залежить - бути ігорному бізнесу затиснутим у рамки чи він, як ракова пухлина, буде знищувати суспільство.
Власники пікетують
У комітеті Держпідприємництва області цю тему коментують обережно. Мовляв, заборонити гральний бізнес можна тільки у тому випадку, коли Верховна Рада прийме відповідний законопроект. Призупинити дію ліцензій, керуючись постановою Кабміну, не можна. Адже наразі діє закон "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" від 1 червня 2006 року, який передбачає надання ліцензій підприємцям грального бізнесу. Вони отримують ліцензії після рішення комісії, в яку входять представники облради і міськради, міліції, податкової і Держкомпідприємництва.
- Це тільки постанова Кабміну, тобто проект. Керуватися ним не можна, - роз'яснює заступник голови представництва Держкомпідприємництва у Тернопільській області Михайло Парій (48 р.) - Це рекомендації, а нам потрібні механізми призупинення дії ліцензій.
Власники і керівники ігрових закладів, занепокоєні перспективами великих втрат, 12 травня пікетували Верховну Раду.
- Складається враження, що уряд давить тих, хто працює чесно, - каже власник одного з гральних залів В'ячеслав Шляховий. - Це що, виходить: ми отримали ліцензії, які коштують 150 тисяч євро і дійсні до 2011 року, патенти наперед на кілька років, взяли кредити в банку, а тепер усе. Закриватися? А хто нам це все поверне, хто виплатить зарплату людям, заплатить за оренду приміщення?
У відкритому листі до народних депутатів працівники грального бізнесу просять зупинити політичну спекуляцію навколо грального бізнесу, викликану трагічними подіями у Дніпропетровську.
Гральний бізнес - за місто
До розробки одного з "азартних" законопроектів доклався нардеп із Тернопілля Ярослав Джоджик (49 р.). Він вважає, що гральний бізнес потрібно впорядкувати спочатку на законодавчому рівні.
- Не можна на проблему грального бізнесу дивитися крізь пальці, але не можна і повністю паралізувати цю діяльність, - каже він.
Ігровим автоматам у межах Тернополя не місце, вважає нардеп. Адже вони спричиняють в "ігроманів" справжній психоз.
- Кабмін має визначити два депресивних райони в Україні, де можна було би розмістити гральний бізнес, - каже пан Джоджик. - Хай це будуть центри ігрового бізнесу на зразок Лас-Вегаса та Атлантік-сіті.
Сьогоднішні масові закриття гральних закладів нардеп називає хаотично-популістською дією уряду. Він вважає, що проблему потрібно вирішити на рівні закону.
Підтримують його у цьому і посадовці міськради, які контролюють діяльність грального бізнесу в Тернополі.
- Жоден бізнес не можна забороняти. Адже за ним стоять люди, робочі місця, кошти, - вважає директор КП "Адмінтехінспекція" Віктор Шумада (26 р.). - Але кожен бізнес має соціальний контекст. І в грального бізнесу він є негативним.
Та й що казати про легальний бізнес, якщо "Адмінтехінспекція" уже три роки "воює" з нелегальними гральними апаратами. Весь цей час її працівники постійно чують від тернополян, що гравці виносять із дому гроші, закладають майно, каже пан Шумада.
- Протягом тільки двох останніх років ми демонтували приблизно 40 автоматів. Деякі потім забирали власники, сплативши штраф. Гральні автомати з деяких місць ми демонтували по два-три рази, - продовжує він.
Наразі, за словами Віктора Шумади, на комунальній землі Тернополя гральних автоматів немає. Їх розташовують на приватних ділянках. Звідти ж такі автомати можна демонтувати, якщо ділянка має цільове призначення не для грального бізнесу.
- Але ми не можемо стояти на кожному такому місці і пильнувати, - відзначає Віктор Шумада. - Я дійшов висновку, що потрібно чи у межах окремих областей, чи у межах держави виділити окремі місця для грального бізнесу.
Мовляв, гравці, що "спускають" під час гри останні гроші, туди не поїдуть - дорого, а забезпечені люди нехай самі вирішують.
- Зараз же навіть багато пенсіонерів грає, - каже директор "Адмінтехінспекції".
До речі, каже пан Шумада, частина гральних автоматів, які демонтували і потім забрали власники, зникла з Тернополя. Водночас, як побачила "20 хвилин", автоматів за останній рік побільшало у райцентрах. У Гусятині нещодавно навіть горів зал гральних автоматів, повідомляють у центрі пропаганди ГУ МНС в області. Ніхто не постраждав, тому резонансу подія не набула. Наразі у Тернополі діє 45 приміщень з ігровими автоматами.
Довідка
У Росії проблему вирішили швидко і жорстко. Володимир Путін у 2007-му підписав федеральний закон, що передбачав створення чотирьох ігрових зон. І 1 липня 2009-го весь гральний бізнес повинен переселитися туди.
- Більше двох тисяч ігорних закладів ми вже закрили, залишилося закрити ще близько 500, - відрапортував днями мер Москви Юрій Лужков.
З липня у Москві буде чисто, пообіцяв він, виключивши навіть можливість тіньового "однорукого бізнесу".
Великі російські оператори вже прийшли в Україну. Концерн "Ріцио", компанії "Метро-Джекпот", "Максбет", "Багіра" і ін. об'єдналися з місцевими гравцями, пише ЛігаБізнесІнформ. При цьому ніхто не знає, скільки в Україні легальних автоматів, а скільки нелегальних. Тож чи допоможе новий закон - питання.
26 тисяч залів ігрових автоматів в Україні приносять у скарбницю 600-700 млн грн у рік.
Не менше 75% їх клієнтів - студенти і школярі. Фахівці підрахували, що у містах із населенням приблизно 500 тис. чоловік близько 25 тис. людей залежні від азартних ігор. Кожен четвертий із тих, хто програв, думає про самогубство. А іноді і робить такі спроби.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер