Бухгалтерам тернопільських підприємств надсилають листи нібито від фіскальної служби.
Протягом листопада принаймні чотири місцевих підприємства втратили значну частину своєї електронної документації та бухгалтерських даних, ставши жертвами нападу хакерів.
Необачно відкривши електронні листи, нібито від працівників Державної фіскальної служби, їх працівники інфікували свої комп’ютери небезпечним вірусом, який заблокував доступ до різноманітної інформації, але що най важливіше до бухгалтерії підприємства.
Вірус, який шифрує всі файли
Особливо ніхто не приглядається до адрес їх відправників та вмісту, на це просто не має часу, каже пан Ігор. І того разу бухгалтер без всяких підозр відкрив лист, тема якого обіцяла ознайомити із інформацією про зміни у поданні даних підприємців до податкової служби.
- Зараз досить часто виникають нові нюанси у податковій звітності, для бухгалтерів звична практика отримувати листи від фіскалів із різного роду роз’ясненнями та застереженнями, тому цей лист не викликав у мене перестороги, - розповів пан Козак. - Більш того, до нього була прикріплена програма, яка мала б спростити надсилання даних підприємців до податкової, що, звісно, зацікавило мене.
Після запуску цієї програми комп’ютер був інфікований вірусом, який заблокував доступ до всіх текстових документів і графічних зображень, що зберігалися на жорсткому диску, а робочий стіл комп’ютера прикрасила заставка.
Як згодом пояснили чоловікові програмісти, яких терміново викликали керівники компанії, - комп’ютер був інфікований вірусом Trojan-Ransom.Win32.Rector, який зашифрував усі файли.
Найгірше в цій ситуації те, що всі дані 1С:Бухгалтерії були безповоротно втрачені, каже бухгалтер. Хто стикався із веденням бухгалтерського обліку, зрозуміє, це - трагедія для бухгалтера. Як і те, скільки зусиль та видатків потребує відновлення втраченого масиву даних.
Випадки ураження вірусом почастішали
Як виявилося, аналогічні листи отримали принаймні ще три місцевих підприємства, чия інформація була теж повністю заблокована. Сценарій той же: бухгалтери отримували листи із російських поштових скриньок і необачно запускали «вкрай потрібну» програму.
У компанії «Волошин», яка працює на ринку автоматизації управління бізнесом за допомогою програм 1С, і на постійному супроводі якої перебуває більше 300 компаній, підтвердили інформації про розсилку вірусу.
Це було зовсім не складно, кажуть спеціалісти, адже кожен пакет послуг на супровід 1С, скажімо, від компанії «Волошин» передбачає сервіс «автоматичного налаштування архівних копій».
До поліції не звертаються. А даремно
Ані фірми, ані підприємці, ані окремо бухгалтери про вірусні атаки поліцію не повідомляли.
Про це повідомив заступник начальника Подільського регіонального управління кіберполіції Георгій Кондратюк.
Йдеться про несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку. Санкція статті передбачає від штрафу – до шести років позбавлення волі.
Якщо все ж таки ви вхопили вірус, звертайтесь до поліції – повідомляйте на 102.
Довідка
Як відбувається ураження?
Троян 1C.Drop.1, досліджений спеціалістами антивірусних програм, самостійно розпаковується по електронній пошті серед зареєстрованих в базі контрагентів, уражує комп’ютери з встановленими бухгалтерськими програмами 1С і запускає на них небезпечного трояна-шифрувальника, який паралізує роботу.
Вірус розповсюджується не тільки у Тернополі, і найгіршим є те, що ефективних засобів боротьби з ним не існує. Вже відомі випадки, коли компанії для отримання коду доступу до своєї бази і відновлення роботи всього підприємства платили чималі кошти.
Як запобігти вірусу?
Приклад листа з вірусом, які отримали тернополяни:
Тема листа: "У нас сменился БИК банка"
Текст листа: Здравствуйте!
У нас сменился БИК банка.
Просим обновить свой классификатор банков.
Это можно сделать в автоматическом режиме, если Вы используете 1С Предприятие 8.
Файл - Открыть обработку обновления классификаторов из вложения.
Нажать ДА. Классификатор обновится в автоматическом режиме.
При включенном интернете за 1-2 минуты.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер
ясно сказано, що їх клієнти захищені від цього вірусу, от і думайте.