Передусім, треба повідомили районну службу у справах дітей. Дзвінки приймають навіть анонімно.
Треба дізнатись, чи повідомлення правдиве. Бо останнім часом до соцслужб скаржаться бабусі, які… надивились ток-шоу.
Зазвичай соцпрацівники в комісії залучають поліцейських. Якщо дитина ще й потерпає від насильства – батьки заплатять штраф чи матимуть «кримінал».
Скажіть, будь ласка, куди можна звернутися, щоб поскаржитися на маму дитини? – просять поради у редакції та в одній з груп у Фейсбук тернополяни. - Мама дуже п'є і при тому всюди на п'янки водить дитину.
Дописувачка цікавиться, чи можна повідомити служби і поскаржитись на матір анонімно. І додає: «ми в одному селі живемо!».
Питання читачки ми адресували до обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Якщо «район» не реагує – повідомляйте «область»
Питання захисту прав дітей забезпечують служби у справах дітей райдержадміністрацій, - повідомила Світлана Шимчук, начальник відділу обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. - Тому в першу чергу потрібно повідомити службу у справах дітей. Зателефонувати можна навіть анонімно – там приймають і такі дзвінки. Якщо ця служба недостатньо зреагувала – повідомляйте про це служби у справах дітей обласної адміністрації. Звернутись можна на Грушевського, 8. 3 поверх.
Крім того, можна одразу починати роботу і повідомити про випадок у районний центр соціальних служб - це у разі, якщо село «належить» району. А не об’єднано в громаду. Якщо об’єднана громада не заключила угоду про співфінансування, тоді соцслужба територію громади не обслуговує, каже Світлана Шимчук.
Відео дня
У такому випадку потрібно звертатись до керівництва, голови громади, старости, якщо там є фахівець з соцроботи, - каже Світлана Шимків. - Або знову-таки в телефонному режимі повідомляти обласний центр соцслужб для сім’ї, дітей та молоді. Навіть анонімно. Лише доведеться повідомити, про яке село і яку родину йдеться. Аби знати, куди спрямувати спеціалістів.
Надивились ток-шоу і повідомляють
Як мова йде ще й про насильство в сім’ї – немає значення, психологічне це насильство чи фізичне, – можна також звернутись до структурних підрозділів з питань сім’ї та молоді райдержадміністрації або у відділ сім’ї та молоді обладміністрації.
Якщо в районі функціонує центр соцслужб – організовується група, яка виїжджає і з’ясовує все на місці, - пояснила Світлана Шимчук. – Адже інформація може не підтвердитись. Останнім часом почастішали випадки, коли бабусі, надивившись ток-шоу, повідомляють служби. А там і близько такого немає. Або є конфлікт з тими, на кого скаржаться.
Якщо ситуація потребує термінового втручання, а пияцтво матері загрожує дитині – на місце виїжджає комісія. Факт підтвердився – з сім’єю починають працювати служби.
- Якщо життю дитини чи її здоров’ю щось загрожує – малечу можуть вилучити і на певний час помістити в притулок на вул. Стрімкій, - каже Світлана Шимчук. – Або направити на проживання до когось з родичів. До тих, хто здатен забезпечити повноцінний догляд за дитиною.
Вивчають, наскільки мати адекватна
Спеціалісти звертають увагу на побутові умови, в яких проживає дитина. Проте одразу роблять поправку на місцевість – у селах вона зазвичай гірша, аніж у місті. Береться до уваги турбота матері, наскільки вона адекватна та її можливість забезпечити дитину всім необхідним.
Якщо є така можливість – спілкуються з представниками місцевої вади – сільськими головами, старостами, - каже пані Світлана.
Якщо на тілі дитини помітили синці чи інші ушкодження, повідомляють поліцію. При потребі – направляють малечу для кваліфікованого медогляду. Все залежить від стану дитини.
Коментар
Петро ТИХОВИЧ, начальник відділу ювенальної превенції головного управління нацполіції в області:
Зазвичай в 99% подібних випадків і поліція, і соціальні служби у справах дітей працюють разом. Працівників ювенальної превенції залучають до роботи комісії. Причому нерідко трапляється, що доводиться виїжджати на місце у вихідний, чи ввечері. Якщо є підозра, що дитина потерпає від насильства – батьки, чи, в даному випадку матір, - нестимуть відповідальність. Чи адміністративну, чи, якщо підтверджується факт нанесення тілесних ушкоджень, - і кримінальну. А може бути і кримінальне провадження, порушене за ст. 166 Кримінального кодексу України. Йдеться про злісне невиконання батьківських обов’язків.
Довідка
Обласний центр соцслужб для сім’ї, дітей та молоді: 22-03-95, 23-51-12.
Відділ сім’ї та молоді обладміністрації: 23-59-77.