Німці на зимові свята готують подарунки навіть сусідам, французи майже не відзначають Нового року, норвежці дотримуються багатьох давніх, однак осучаснених традицій. Проте ніхто не святкує Новий рік та Різдво з таким розмахом, як українці.
Ходять у гості, дарують подарунки, прикрашають оселі до зимових свят і за кордоном, однак святкування новорічних та різдвяних свят у кожній країні відрізняється своїм розмахом та традиціями. Порівнюючи з Україною, святкують вони значно простіше та менше.
Сімейним святом вважають Різдво і у Франції. Там традиційно прикрашають ялинку, помешкання, ходять у гості, влаштовують чимало всіляких фестивалів. Про це розповіла тернополянка Марина, яка уже кілька років працює у Парижі.
— Багато родин на Різдво вирушають за Париж, — каже вона. – А Новий рік – це невелике для них свято. Вони можуть вийти кудись прогулятись, та більшість не чекає 12-ї години, як у нас.
Святкування ж Різдва, за словами Марини, відрізняється у кожному куточку Франції. Так, більшість провінцій відзначають його 25 грудня. Але у куточки, де святковий сезон починається ще 6 грудня, — у день Святого Ніколаса.
— На Різдво багато родин іде у храми на службу, — розповідає Мар’яна. – Після цього сідають за стіл. Традиційною стравою є гуска, індичка, курка, а також білий різдвяний пудинг. Також готують багато десертів.
Не обходиться святкування і без обміну листівками між родичами та друзями. Також отримують свої подарунки діти.
— Так само, як і наші діти чекають подарунків від Діда Мороза на Новий рік, французька малеча очікує Різдва. Є у них давня традиція ставити свої тапочки, черевички поблизу каміну, щоб їхній Дід Мороз поклав туди нагороду за хорошу поведінку.
Так, ознайомилась з місцевими традиціями німецького населення українка Віра Козак. Жінка з 2013 року живе та працює у Німеччині.
— Німці більше святкують та поважають Різдво, ніж Новий рік, — розповідає вона. – Різдво, як і у нас, — родинне свято. Його святкують ввечері 24 грудня, а два наступні дні у них вихідні. Особливість святкування у тому, що німці, навіть попри характерну для них ощадливість, дарують купу подарунків. Навіть сусідам приносять щось. Причому це можуть бути навіть звичайні побутові речі. Наприклад, швабра, віник та усілякі корисні речі. А ще у них дуже популярні солодощі. Їх дарують просто вагонами.
Також вони, як і українці, мають свою традиційну різдвяну страву. Щоправда, у них швидше йдеться про випічку Plaetzchen. Це – смачне домашнє печиво у формі різних фігурок. Його на свято випікають майже у всіх родинах.
— Чудовою традицією, як на мене, є і прикрашання усього будинку ззовні та всередині, а також подвір’я різнокольоровими лампочками та гірляндами, — продовжує вона. – Прикрашають і сади. Але є одне “але”. Німці – народ ну дуже вже економний, відтак прикрашають так будинки не всі, адже за освітлення треба додатково платити. Тож здебільшого це роблять або багаті люди, або ті, у кого є маленькі діти.
А от святкування Нового року в Німеччині – майже непомітне. У цей день німці, за словами Віри, просто зустрічаються з друзями, аби десь повеселитись. Але обов’язково, як і у нас, з феєрверком.
— Тут однозначно не такі багаті традиції, як у нас, — додає дівчина. – Німці – економні і трохи ледачі, аби влаштовувати щось особливе. Вони до всього ставляться простіше. Тож навіть на Різдво вони готують максимум п’ять-шість страв: два-три салати, одну-дві м’ясні страви і щось солодке.
Скромно, без подарунків святкують Новий рік і пишно Різдво – у Норвегії. Так, на різдвяні свята родичі обмінюються поміж собою подарунками, віруючі у переддень йдуть на богослужіння і ще до Різдва відвідують могили родичів.
— У Норвегії загалом було багато цікавих традицій, — розповідає українка Олена, дівчина живе в Норвегії уже кілька років. – Однак нині їх уже спрощують. Так, ввечері всі збираються за святкову вечерею, після чого розпаковують подарунки, які знаходять під ялинкою.
Традиційною стравою, за словами Олени, на святковому столі є запечений індик з яблуками та родзинками, пудинг з мигдалем. Вони вірять, що на того, кому попадеться мигдаль, у новому році чекає щастя.
Читайте також "Подарунків не буде": миротворця з Тернополя вразило, як святкують Різдво в Конго
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер