— Медики працюють у надзвичайно-напруженому режимі. Хворі поступають у більш-важких станах. Я звертаюсь до людей та прошу їх шанувати роботу медиків, як працюють по 12 годин в скафандрах. Повірте, це надзвичайно важко, — каже начальниця управління охорони здоров`я Ольга Ярмоленко. — Поки що лікувальні заклади справляються своїми силами з напливом пацієнтів, який бачимо. Але ті медики, які працюють у бригадах, хочуть, щоб їх замінили. Тому зараз проводимо створення нових бригад "на заміну", принаймні, тимчасово. Це повинні бути люди з досвідом, з певними медичними категоріями.
Найбільше, за словами Ольги Ярмоленко, медиків потребують в Тернопільській міській лікарні швидкої допомоги.
— Але і в районах є необхідність у заміні лікарів. Поки що найбільше звернень з такою проблемою є лише від лікарні швидкої допомоги. Ми збільшуємо кількість ліжок у багатьох закладах, отже, треба додаткові бригади, бо збільшується навантаження на ті, які працювали до того. Створюючи нові бригади, ми хочемо, щоб це були люди "свіжі", адже ті, які понад рік працюють у "ковідних" відділеннях, і самі хворіють. Крім того, мають право на відпустки. Вони потребують відпочинку, — сказала пані Ярмоленко.
Про реалії роботи лікарів інфекційного відділення Тернопільської лікарні швидкої допомоги говоримо з лікарем-інфекціоністом, експерткою з інфекційних хвороб при управлінні охорони здоров'я Тернопільської міськради Світланою Сніцаренко.
— Ми працюємо з перенавантаженням. Якщо після роботи залишаємось на 2-3 години, а не на довше — це вже щастя. За рік, звісно, втома відчувається. Ми довантажені і чергуваннями вночі, інколи — на вихідні. Відпочити за цей невеликий проміжок часу, коли йдеш додому, не виходить, — розповідає лікарка. — Важко не лише фізично, важко емоційно. Якщо розпочинаєш обхід близько 10-ї ранку, то виходиш о 14-ій. Далі — прийом хворих, які поступили. Чимало часу забирає ведення документації. Зараз з`явились нові електронні подачі даних. І я не одна у таких думках. Втомились всі... Фактично у нас півторазмінний робочий день. Плюс вихідні та нічні чергування. А інколи роботу беремо і додому, аби усі документи оформити, відповідно до вимог.
Світлана Сніцаренко каже, що найбільша радість — це виписувати пацієнта та знати, що він здоровий.
— Звісно це позитивні емоції. Ми всі боремось для цього. Не завжди це, на жаль, виходить... В більшості випадків виписуємо з покращеннями. У медичному закладі не має змоги лікувати людей до повного одужання. Ми лише стабілізуємо стан. Якщо немає потреби кисню — відправляємо на лікування вдома. Бо практично одразу на це місце приходять нові хворі, — продовжує вона.
Більшість "ковідних" відділень працюють за бригадним методом роботи. Тобто одну добу лікар працює — одну або дві відпочиває. У лікарні швидкої допомоги лікарі працюють позмінно: зранку на роботу, увечері - додому. Коли випадає чергування вночі — працюють півтора доби.
— Так ми працюємо від початку пандемії. Адже так лікар може постійно вести свої пацієнтів. Хворі не є стабільними: тобто зараз може людина почуватись добре, а до вечора потребувати реанімаційних заходів. Тому, якщо лікар спостерігає хворого і бачить динаміку — лікування проводиться ефективніше, адже не доводиться щодня детально передавати усю інформацію колегам, — вважає пані Сніцаренко. — Хоча для лікарів такий режим роботи ще важчий. Бо за такий короткий час відпочинку реабілітуватись не вдається. Тим більше і колеги хворіють.
У "третю хвилю" пандемії працювати стало ще важче, зізнається лікарка. І скільки це триватиме ніхто не знає.
— Від кінця лютого стало ще важче. Але тримаємось, віримо у краще, — оптимістично посміхається пані Світлана.
За підсумками засідання Тернопільського міського штабу для боротьби з коронавірусом 2 квітня, вирішили готувати лікарню Швидкої допомоги для роботи в режимі моногоспіталю. На базі закладу створили повноцінний госпіталь для надання медичної допомоги пацієнтам з COVID-19, включаючи гостру хірургічну та травматологічну допомогу.
— За розрахунками з НСЗУ, максимально можемо обслужити 160 хворих. Щодо питання персоналу: ми перегрупувались та надаємо допомогу на 160-ти ліжках власними ресурсами, але це справді вкрай важко. Бо навіть на сьогодні ми частину персоналу перевели в інфекційне відділення. А з тих людей, які залишились, дуже небагато людей готові працювати з "ковідними" хворими, — сказав керівник медзакладу Ярослав Чайківський.
Читайте також: Інтерни медуніверситету згодні допомагати із лікуванням хворих на COVID. Чи готові до цього лікарні?
Станом на ранок 9 квітня, у лікарні швидкої допомоги перебували 104 пацієнти, які мають коронавірус.
— Ми подали інформацію в управління про те, що у лікарні потрібен лікар-реабілітолог, лікар-епідеміолог та кілька інших спеціалістів. І зараз ми вже знайшли цих працівників. Через "біржу праці", — каже Ярослав Чайківський.
Працювати стало важче, каже пан Чайківський.
— Навантаження збільшується не лише через те, що пацієнтів більше, а й через те, що вони стали "важчі". Але катастрофічної ситуації із забезпеченням медперсоналу немає. Ми справляємось, — каже керівник.
На сайті Міністерства охорони здоров’я України зазначається, що зараз зарплата лікаря становить приблизно 9 тисяч гривень на місяць. У той же час середній медичний персонал отримує в межах 7 тис грн, молодший – 5 тис грн на міс.
Справедливі заробітні плати медичних працівників, за розрахунками МОЗ, повинні стартувати з 23 тис. грн — для лікарів, з 17 тис. грн — для середнього медичного персоналу та з 12 тис. грн — для молодшого медперсоналу. Заробітна плата медичних працівників в Україні зараз практично відповідає рівню допомоги держави по безробіттю. Водночас оплата праці медиків у країнах Європи, які наразі дуже зацікавлені у залученні українських медичних кадрів, — у десятки разів більша. Про це заявив Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов.
Проте, за словами Ярослава Чайківського, наразі зарплати не зросли.
— Змін в оплаті праці лікарів не сталося. Ми як отримували тарифний оклад, так і отримуємо. Він не змінився. Середня зарплата лікаря від 7 до 9 тисяч гривень, — каже пан Чайківський.
Зазначимо, що лікарям, які працюють в коронавірусних відділеннях, передбачені надбавки.
Як розповідають в пресслужбі НСЗУ, служба оплачує надані медичні послуги пацієнтам з коронавірусом, у цей тариф входять і доплати медикам - до 300%. Розмір доплат та хто їх отримує, визначає головний лікар відповідно до законодавства та колективного договору. Сума доплат різна і залежить від відпрацьованого часу, як зазначено у постанові Кабміну.
Як вважаєте, чи потрібно лікарям зараз збільшувати заробітні плати? Пишіть відповідь у коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 22 від 31 травня 2023
Читати номер
Галина Сацьків
Таня Ткачук