Про неправомірні дії осіб в формі, що представилися національною гвардією, повідомив на сайт «20 хвилин» Andy Light.
Юрист говорить про порушення і з боку осіб у камуфляжі, і з боку диспетчера лінії 102. Та нагадує тернополянам, про що потрібно пам’ятати у разі, коли у вас вимагають документи для перевірки чи намагаються обшукати.
Друг чоловіка одразу подзвонив на 102, де жіночка-диспетчер, замість розібратися у ситуації, - відповіла: дзвоніть до них (в нацгвардію), пише читач.
«На мою вимогу - скласти протокол обшуку з двома свідками - просто сказав, що це є поверхнева перевірка, яка проводиться без свідків і протоколу», - пише читач.
Журналісти звернулись за коментарями до головного управління нацполіції та Нацгвардії.
Всі дії військовослужбовців Нацгвардії були законними
2 грудня 2017 року військовослужбовці військової частини 3002 Національної гвардії України виконували завдання з охорони громадського порядку в місті Тернопіль спільно з працівниками патрульної поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області. Про це повідомила офіцер групи інформації і комунікації військової частини 3002 Західного територіального управління Національної гвардії України Аліна Новікова.
За вказівкою працівника поліції, який є начальником у спільному наряді з військовослужбовцями Національної гвардії, військовослужбовці зупинили громадян, здійснили їхнє опитування, та за особистою згодою надали правоохоронцям документи, що засвідчують особу, та показали особисті речі, каже Аліна Новікова.
Військовослужбовці Національної гвардії України під час здійснення охорони громадського порядку перебували у формі одягу, встановленій для військовослужбовців НГУ, із спеціальними засобами та були одягнуті в світловідбивачі жилети.
В поліції готові все з’ясувати і допомогти. Але не аноніму
В даному випадку двоє чоловіків йшли з пакетом. Напередодні була скоєна крадіжка. І ці особи могли бути причетними до злочину та переносити крадені речі в пакеті, пояснив Сергій Крета ймовірну причину огляду.
І диспетчер, і люди в формі порушили
Чи правомірними були дії людей у формі та диспетчера на лінії 102 – ми попросили прокоментувати юриста Олену Степанову.
Жіночці- диспетчеру слід вивчити Інструкцію про порядок ведення єдиного обліку в органах поліції заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, наголошує юрист. Згідно з цією інструкцією, повідомлення про кримінальні правопорушення та інші події, отримані оператором телефонної лінії «102», вносяться до робочого зошита, в якому зазначаються відомості про дату та час надходження повідомлення, хто повідомив (П.І.Б., місце проживання/місцезнаходження, телефон), стислий зміст заяви.
Підстави для перевірки чітко регламентуються Законом
Що стосується осіб у камуфляжній формі, то тут слід з’ясувати, чи це військовослужбовці Національної Гвардії, чи звичайні самозванці.
- Якщо це військовослужбовці Нацгвардії, то вони за умови, якщо їх залучено до виконання завдань з охорони громадського порядку, мають право здійснювати превентивні та поліцейські заходи примусу, відповідно до Закону України Про Національну поліцію", - каже Олена Степанова.
Слід зазначити, наголошує юрист, що, відповідно до цього ж Закону, поліція, а в нашому випадку й військовослужбовці, під час здійснення превентивних заходів зобов’язані повідомити особі про причини застосування до неї превентивних заходів. А також довести до її відома нормативно-правові акти, на підставі яких застосовуються такі заходи.
- Як бачимо, вимоги Закону особами в камуфляжній формі не були виконані в повному обсязі, - переконана Олена Степанова. - І перевірка документів, і опитування особи, і поверхнева перевірка, і огляд, які в даному випадку було застосовано до читача, є превентивними заходами. Однак, підстави для проведення таких заходів чітко регламентуються Законом.
Надання особою інформації – лише добровільно!
Як вбачається з допису, для перевірки документів підстав не було, оскільки Закон не містить такої підстави як орієнтування, каже юрист.
Поверхнева перевірка і огляд можуть проводитись за умови, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа має при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб. Особі повинні надати можливість добровільно видати таку річ. Однак, як бачимо, і в цьому випадку особами в камуфляжній формі порушено Закон.
До превентивних заходів відноситься:
1) перевірка документів особи;
2) опитування особи;
3) поверхнева перевірка і огляд;
4) зупинення транспортного засобу;
5) вимога залишити місце і обмеження доступу до визначеної території;
6) обмеження пересування особи, транспортного засобу або фактичного володіння річчю;
7) проникнення до житла чи іншого володіння особи;
8) перевірка дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ;
9) застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису;
10) перевірка дотримання обмежень, установлених законом стосовно осіб, які перебувають під адміністративним наглядом, та інших категорій осіб;
11) поліцейське піклування.
Перевірка документів особи здійснюється лише випадках:
1) якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
2) якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
3) якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;
4) якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;
5) якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
6) якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер
Ніякі там їхні статті 13, 32,34 і так далі, не можуть обмежувати права і свободи людини, які гарантує Конституція кожному, і яка має найвищу силу на території України.
Звичайно, що тут було явне перевищення Олійником М. І. службових повноважень і статті 365 ККУ, який уявив із себе "великого міліціонера", і подумав що цому все дозволено!
В момент, як він хамовито і нагло спілкувався і мене обмацував, а також як запустив свої руки в мій пакет із продуктами, що були тільки куплені в магазині, оглядаючи їх - стало неприємно, і склалося враження, нібито не він в мене на службі - а навпаки, і нібито я йому щось винен!
Велика подяка - Журналісту Ірині, за те, що створила окрему статтю в головному розділі, і завдяки цьому про подію взнало багато людей, і за те що захотіла розібратися в ситуації, щиро дякую!
1. Поверхнева перевірка як превентивний поліцейський захід є здійсненням візуального огляду особи, проведенням по поверхні вбрання особи рукою, спеціальним приладом або засобом, візуальним оглядом речі або транспортного засобу.