У Тернопіль завітав колишній голова Попаснянського району та керівник військово-цивільної адміністрації Сергій Шакун, який довгий час співпрацював з Тернополем. Після зміни влади його зняли з посади. Яка ситуація зараз на Сході, де поруч триває війна.
Пан Сергій продовжує свою роботу, щоб укріпити культурний і економічний зв’язок Сходу та Заходу та зруйнувати стереотипи у людей, які склалися під час війни та пропаганди країни-агресора.
Ситуація на Сході останнім часом напружена. У першу чергу, через розведення військ. Сергій Шакун вважає, що останнього робити не варто.
Сергій Шакун розповідає, що на Сході розводять не війська, а українців.
- Те, що на Сході, по ту сторону ліній розмежувань є бандитські формування – неправда, – каже пан Сергій. – З нами воюють не бандити, а кадрові військовослужбовці Російської Федерації. Якби в 2014-му році в липні Росія не вводила армію, ми могли б закрити кордони і все це швидко закінчилось. Розводять насправді нас – звичайних українців. Наші хлопці, які мали укріплені позиції, були вимушені їх покинути і відійти назад.
Однак, як запевняє пан Сергій, бойовики свої сили відводити не збираються. Більше того, у Попасному та інших містах чути снаряди, які летять в сторону українських позицій.
- Люди, які там живуть, дуже занепокоєні відведенням військ і переживають через це, – розповідає Сергій Шакун. – Якщо раніше місцеві називали українських військових «вояками», то тепер це «наші хлопці» та «захисники». Довіра у людей до українських військових висока.
Пан Сергій переконаний, що здавати позиції не можна. Поки ворог не піде сам або його не вигнати – буде тривати війна.
- Йде активна фаза війни, коли використовують заборонені Мінською угодою снаряди, – каже екс-очільник Попаснянського району. – Лише у січні загинули 14 наших військових. Про яке розведення може йти мова?
Які настрої у місцевих
Більшість тамтешнього населення, за словами співрозмовника, підтримує українську сторону і хоче миру. Те, що місцеві вимагають особливого статусу, а то і взагалі хоче стати частиною Росії, пан Сергій спростовує.
- Наведу приклад для тих, хто вважає, що жителі Сходу підтримують приєднання до Росії, – каже екс-очільник району. – Коли у 2014 році це все тільки починалося, і бойовики захопили обласну адміністрацію, то мені представники «Партії регіонів» надали результати опитувань. Найнижча підтримка Росії була у Станиці Луганській, що майже на кордоні – 23%. Найважча підтримка була у невеликих містах, таких як Сєвєродонецьк, Лисичанськ – 27 – 28%. Населення багатьох сіл переважно спілкується українською, школи українські. Те, що там всі масово хочуть відділитися від України – брехня.
Загалом на підконтрольній Україні території Попаснянського району проживає близько 60 тис. людей. Коли атмосфера там стала спокійнішою – біженці почали повертатися. Однак під контролем бойовиків лишається третина Попаснянського району.
Якщо Росія виведе свої війська, то навести лад у зруйнованих містах можна швидко, каже співрозмовник.
- У 2014 році після звільнення Сєвєродонецька та Лисичанська я був керівником проведення АТО в Сєвродонецьку, – каже Сергій Шакун. – Ми на звільнених територіях прямо біля лінії зіткнень за короткий термін відновили 39 будинків. Загальна площа перекритих дахів – більше 14 тисяч квадратних метрів. Вставили близько 2000 вікон, підняли з руїн школу та клуб. Я організовував людей, щоб міста прибирали, тримали в порядку. Мене за це не всі любили і називали «рабовласником», але місто було чисте.
Пан Шакун занепокоєний новими кадровими призначеннями на Сході.
- Після того, як влада змінилася – почались нові призначення, – каже пан Сергій. – За роки війни ми намагалися покращувати економіку регіону, відбудовувати зруйновані міста та села, змінювати свідомість наших жителів, а зараз це все просто зупинилося. У Луганській області планували призначати на керівні посади місцевих, які розуміють ситуацію, але призначають людей взагалі з інших регіонів, які нічого не розуміють про економічну обстановку. В адміністрацію заходжу, спілкуюся з цими людьми – ніхто не розуміє, що і як робити. У Сватівському районі взагалі призначили колишнього регіонала. Ми плануємо з хлопцями поїхати до нього та поспілкуватися. У Кремінському районі хотіли поставити сепаратиста, але в інтернеті підняли шум і, на щастя, цього не зробили. Нам зараз трохи спокійніше тільки через те, що там є сильна армія та спецпідрозділи, які зможуть захистити населення і територію.
"Спілкування" Тернополя з Луганщиною розпочалося з початком російсько-української війни, розповідає заступник міського голови Леонід Бицюра. Вын ы став ініціатором зустрічі зі східним гостем.
– Коли наші хлопці поїхали на Схід, ми почали цікавитися, які там умови, яка там влада, як реагує населення. Дуже багато речей є стереотипними як для жителів Луганщини так і для нас. Ці стереотипи дуже ефективно використовувала російська пропаганда, щоб розсварити нас. Після мілітарного контакту, почали більше спілкуватися на цивільному рівні. Ми налагоджували контакти з владою, благодійними фондами. Працюємо в сфері освіти та культури, - зауважує він.
Так Тернопіль співпрацює з благодійним фондом «Лелека». До нас та в інші західні міста на відпочинок їдуть діти зі Сходу. Це не тільки дає змогу дітям відпочити, а і руйнує стереотипи, які роками будували російські ЗМІ про західну Україну.
- Багато наших хлопців одружились там і приїхали додому з луганчанками, – розповідає Леонід Бицюра. – Хтось одружується і лишається там. Тому обмін симпатіями та позитивною енергією вже почався. Якби це було раніше, то, звичайно, було б значно краще.
У Попаснянському районі зараз перебувають тернопільські військовослужбовці. Це військовослужбовці Тернопільського зонального відділу військової служби правопорядку та бійці окремої 44-ї артилерійської бригади.
Співпрацю та зближення Сходу та Заходу продовжуватимуть та сподіваються на завершення війни.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 39 від 27 вересня 2023
Читати номер
David Starr
Анонім reply David Starr
Олег Крик reply Анонім
лише на кнопки клави нажимати можеш та язиком тріпати гаразд...Приїзджай до нас в Лисичинськ(53-тя окрема механізована бригада) маленьку екскурсію проведу...
Анонім reply Олег Крик
Svitlana Skripets reply Анонім
Анонім reply Svitlana Skripets
Jarosllav Chornjak
Лідія Курилюк reply Jarosllav Chornjak
Svitlana Skripets
Анонім reply Svitlana Skripets
Svitlana Skripets reply Анонім
Анонім reply Svitlana Skripets
Анонім