Робота на землі заспокоює і виховує, кажуть відомі тернополяни
Гуморист Гриць Драпак колись працював на тракторі, а музикант Роман Рудий щеплював дерева. Дизайнер Оксана Бачинська змучується крутити консерви зі свого городу, а архіваріус Богдан Хаварівський землею виховує нащадків. Міліціонер Микола Лецкалюк на городі проводить відпустку. Астролог Іван Круп’як навіть садить картоплю за зірками.
Вчора, в День працівника сільського господарства, відомі тернополяни - експерти громадської ради “20 хвилин” - ділилися з кореспондентами своїми сільськогосподарськими успіхами і навіть пригостили власноруч вирощеними грушками.
Круп’як вирощує “бананову” картоплю
Найбільшим успіхом тернопільський астролог Іван Круп’як вважає давні та рідкісні тепер сорти картоплі – синю, чехословацьку та “бананову”, яка має подовгасту форму однойменного фрукта. Єдине, що в нього не виходить виростити – це часник. То він завжди просить сусідку, щоби садила йому часник.
Пан Круп’як каже, що любить садити все: картоплю, огірки, помідори, перець, плодові дерева та кімнатні рослини. І має тут свої секрети.
Усе на городі треба садити згідно з розташуванням зірок на небі, переконаний Іван Круп’як. Він так робить на своєму городі біля хати у Тернополі вже багато років поспіль.
— Часом сусіди дивуються, що то я таке на городі виробляю, бо саджу городину за власноруч складеним календарем, — каже він. — Але я люблю експериментувати. І все більше переконуюся, що мої прогнози спрацьовують. Я взагалі дуже позитивно ставлюся до роботи на землі.
Драпак працював на тракторі
Гуморист Гриць Драпак сам щороку садить картоплю. Він каже, що виріс в селі, тому любить працювати на землі. Але оскільки городів було багато, а часу на обробіток всієї землі не дуже вистачало, то на одному з городів біля хати свого тестя у Борщівському районі він зробив трав’яний газон. Це така трохи велика площа, близько 15 соток. Він каже, що бачив такі газони за кордоном, то вирішив зробити щось схоже в себе вдома.
— Коли я рівняв землю та сіяв спеціальну траву для газону, то мій тесть скептично посміхався, навіть обурювався, — каже пан Драпак. — Але коли травичка відросла гарно, я її покосив, то тестеві сподобалося. Тепер сусіди, коли йдуть попри хату, то питають, хто так гарно зробив. А тесть каже, що то він зі мною таке придумав, хоча насправді він нічого не робив.
Гриць Драпак каже, що звик працювати на городі. Вже в 8-9-му класі працював на тракторі – скирту збирав, орав. Зараз через постійні концерти та виступи пан Драпак не має стільки часу, щоб постійно займатися землеробством. Але картоплю садить і збирає щороку. А як тільки з’являється вільна хвилина, то обов’язково їде в село та доглядає за своїм газоном і садом. Каже, що праця на землі дає йому величезне задоволення.
Артисту жуки з’їли картоплю
Заслужений артист України Роман Рудий День працівника сільського господарства святкував працюючи.
– Мав концерт до цієї дати у Тернополі – каже Роман Рудий. – То так разом з працівниками сільського господарства Тернопільського району і відсвяткував.
Сам же артист вже не має часу працювати на землі, бо постійно їздить на гастролі. Пригадує, що останній раз брався за лопату у 1992 році, коли працював у Підгайцях з гуртом “Світозари”. Кожному з артистів тоді дали по невеликому земельному паю.
– Пам’ятаю, поїхали на гастролі в Польщу, – пригадує Роман Рудий. – Повертаємось, а город вже заріс пирієм. З картоплі одні патики стирчать – жуки все з’їли. Але в результаті урожай наш був навіть кращий, ніж у сусідів. Тоді була засуха, і в людей, які ретельно пололи город, картопля вродила як горох. А на наших городах пирій втримував вологу, і картопля на осінь була велика.
Артист каже, що, якби був час, то зайнявся би садом, бо це діло дуже любить. Доглядати за деревами його навчив дідусь.
– Він показував, як правильно дерева щепити, – каже пан Рудий. – То дуже ювелірна робота, і в багатьох це не вдається, а я навчився, і мені виходило добре.
Городини Роману Рудому купляти багато не доводиться – помагають батьки, які живуть у Струсові.
Архіваріус любить садити часник
Директор обласного архіву Богдан Хаварівський вважає себе людиною з села, любить роботу на землі, тож і День працівника сільського господарства святкує.
– Піднімемо з друзями по келиху вина за землеробів, – каже пан Хаварівський.
Головний архіваріус області має дачу в с. Петриків. На шести сотках землі є невеликий сад, росте виноград, городина.
– От зараз внуки прийшли, а я маю свіжий компот з яблучок і винограду, – хвалиться пан Хаварівський. – З винограду також вино роблю. Цього року заготовив три літри дуже гарного – сухого.
Праця біля землі облагороджує людину, вважає Богдан Хаварівський.
– Дачу тримаю ще й з виховною метою, – ділиться досвідом він. – Всіх дітей і онуків привчав до роботи на землі. Зараз, коли вони повиростали, їздимо на дачу на пікніки. Трохи город покопаємо, трохи шашлику поїмо.
Серед іншої роботи на дачі Богдан Хаварівський особливо любить садити часник.
Через службу не до сільського господарства
Свою дачну ділянку під Тернополем старший інспектор обласної інспекції Микола Лецкалюк не обробляє вже років три. Каже, служба забирає багато часу, бо працює навіть по суботах, тому вже не до сільського господарства. А городина хоче догляду. Цю ділянку віддав сусіду.
Проте овочів інспектор у супермаркетах не купує. Картоплю, буряк, моркву та цибулю привозить із села від матері з Рівненщини. Там є город.
– Я цілу осінню відпустку провів у селі, – каже інспектор. – Там добре попрацював на землі, збирав картоплю, орав городи, сіяв пшеницю.
Городина у селі вродила добре, додає пан Лецкалюк. Особливо вдався гарбуз. Цей овоч виріс на городі на півметра в діаметрі.
- Певно, на цілу зиму до каші вистачить, – сміється інспектор.
Наступної весни, каже Микола Лецкалюк, навряд чи засадить свою дачну ділянку. Утім, щоб не заростала бур’яном, то переоре її та засіє травою.
Є і сад, і город
Дизайнер Оксана Бачинська гордиться цьогоріч вирощеними помідорами й огірками. У неї є невеликий город у Смиківцях площею 0,04 га. Щороку вона вирощує овочі та зелень. Каже, що збирає хороший врожай.
– Цього року ми стільки помідорів, огірків зібрали, – каже дизайнер. – А перець як вродив. Збирали кілограмами. Я аж замучилася це все консервувати.
Пані Бачинська каже, що наконсервувала десятки банок із помідорами, перцем та огірками. У її родині люблять цим смакувати взимку. Навіть аджику робила, і все – з овочів, вирощених своїми руками.
Робота на городі дуже заспокоює та відволікає від клопотів.
– Після роботи ми з чоловіком ще встигали на город, робота на землі справді як розрядка та хороший метод заспокоєння, тут відпочиваєш психологічно, – каже дизайнер.
Окрім городу, сім’я Бачинських насадила ще а й сад. Там є близько 50 дерев – абрикоси, яблуні, вишні.
– Дерева садив чоловік разом зі старшим сином, – каже Оксана Бачинська. – Сад ще молодий, йому лише другий рік. Але, сподіваємось, з часом і тут зберемо гарний врожай.
Мирослава КАРМЕЛЮК, Андрій ЯНОВИЧ, Євгенія ЦЕБРІЙ
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.