Насіння овочів і квітів, саджанці дерев і кущів масово скуповують нині тернопляни на Ццентральному ринку.
Звісно, початок квітня - гаряча пора для продавців такого товару. Рідко хто у цю пору не несе з ринку торбинки з різним насінням чи якісь саджанці.
- Щороку саджу на дачі нове фруктове дереве, вже невиличкий сад маю, - каже Ірина Петрів (43 р.) з Тернополя, яка саме купила яблуньку.
Ще одна тернополянка відійшла від прилавка із ящиком примул і "братчиків".
- Квіти дають стільки позитивної енергії, - стверджує жінка. - Висаджу їх на клумбі під вікном, приємно буде глянути. До свят причепурю своє помешкання.
Шукають моркву й огірки
За 2-5 грн можна придбати на ринку пачечку насіння квітів, кропу, столового буряка, моркви. Продавці пропонують імпортне насіння і вітчизняне. Найбільше хвалять голландські сорти морки, буряка, квітів. Окрім того, продавці радо роздають поради, як, коли і що краще сіяти.
- Моркву варто брати пізніх сортів, вона добре зберігається. Це, наприклад, "Королева осені", "Нантська", - пояснює продавець насіння Людмила Черкалюк.
Цей овоч, за її словами, краще висівати у період з квітня до середини травня.
- Огірки потрібно сіяти на Юрія, коли земля добре прогріється, - радить пані Черкалюк. - Ліпше брати самозапильні сорти, тоді "пустих" квіток не буде: що пуплях - то огірок.
Поки спілкуємося з жінкою, біля прилавку збираються покупці. Останнім часом, як зауважує продавець, насіння люди скуповують усе більше і більше.
- Дайте "кучеряву" петрушку, - просить якась молодиця. - А вона точно буде "кучерява"? Я вже три роки поспіль купую і завжди виростає звичайна.
Тернополянка пані Марія (60) саме придбала насіння огірків, моркви, салату, буряка, кропу.
- Я завжди у вас купую, і все добре сходить, - посміхається до продавця.
Виявилося, що пані Марія має приватний будинок, тож сіятиме грядки біля дому, а також на дачі у Смиківцях.
- А це вам пакетик моркви від мене - бонус, - посміхається Людмила Черкалюк - Але сійте ріденько, бо вона сходить дуже густо, потім доведеться багато проривати. Це голландська солодка морква.
Ірина Кіцак (30 р) із села Воля Теребовлянського району придбала доньці кошичок на Пасху. Пачки з насінням, загалом на 70 грн, поскладала в нього.
- У суботу посію кріп, - каже жінка. - Далі буду дивитися по землі та погоді.
Трохи далі продавець пані Леся (32 р.) торгує сіянкою цибулі. Її саме час садити, адже вона любить вологу, пояснюють люди. Літр сіянки коштує 10-12 грн.
- Раджу покупцях купувати сорти "Вінницька" та "Голландський центуріон", - каже продавець. - Вони добре зберігаються взимку, а на салати підійде "Біла салатна" або "Ред-барон".
Жінок ваблять квіти
У магазині з насінням і саджанцями квітів - людно. Жінки просять цибулини гладіолуса, бульби лілії, ірисів. Ці рослини багаторічні, тож їхніми квітами можна милуватися не одне літо, розповідає продавець магазину "Незабудка" Марія Заблоцька (50р).
- У нас є нові сорти ірисів? - показуэ продавець на фоторгафію квітів. - Погляньте на ці - фіолетові з білим і жовтим. За один корінь - 42 грн.
Щоб під вікном усе літо цвіло та пахло, як радить продавець, слід сіяти чорнобривці, айстри, майори, матіоли. Насіння обійдеться у 2,50-5 грн за пачечку.
- Я тут лілії минулого року купила, то дуже гарно цвіли на дачі - і білі, і бордові, і оранжеві, - каже тернополянка пані Наталя (58р). - Тепер теж прийшла якусь квітку гарну вибрати, так і тягне мене сюди.
Дуже красиво цвітуть дрібні квіти у китицях - флокси. Корінь, як додає продавець, обійдеться у 16 грн. Стільки ж коштує корінь лілії. Покупці також беруть "ружу", бо у неї красиві великі квіти. Є попит і на саджанці крокусів (4 грн) і "братчиків" (4,50-5 грн).
- Крокуси, примули, карликові іриси - багаторічні, - каже продавець пані Наталя. - Так, крокус, як тільки зійде сніг, уже цвіте.
"Братчики", як запевняє продавець пані Світлана (52р), висаджують у горщики на балконах, а також - на могилах.
Можна і фінік купити
Із саджанцями яблунь, малини, агрусу виходять покупці із куточка на ринку, де торгують садовиною.
- Це йошта - агрус схрещений з чорною смородиною, - каже продавець покупцям, які зацікавилися кущами. - 20 грн - за один саджанець.
Саджанці яблунь, груш, абрикосів, персиків, навіть нектаринів, на ринку можна придбати за 30-40 грн, за 20 - агрусу, смородини.
- У нас є ожина без колючок - за 20 грн, - каже продавець з Київщини Тетяна Шевченко (48 р). - За стільки ж - малина. Вона добре родить: з трьох кущів раз на тиждень можна зібрати відро ягід.
Пані Шевченко привезла також саджанці різних сортів винограду. Запевняє - ягоди великі та соковиті, причому рослини добре ростуть у нашому кліматі.
- Сорт "Кубань" витримує до мінус 25-ти, "Зося" - навіть мінус 26, - переконує жінка. - Я помітила, що люди побоюються садити виноград, не вірять, що з нього щось буде. Однак щойно підходила жінка, у якої 20 сортів винограду. Всі, якими я торгую, у неї вже є.
Тетяна Шевченко також продає китайський фінік (30 грн).
- Він нормально росте у наших умовах, витримує до мінус 20-ти, через 3-4 роки рослина матиме плоди, - стверджує продавець.
Втім, дерева пані Шевченко радить садити восени.
- Тоді вони добре вкореняться, а висаджені навесні, втрачають поживні речовини, - пояснює жінка. - Адже відразу починають розпускатися листочки і забирають силу. Через це дерево може почати хворіти.
Якщо взяли дво-трирічне дерево і посадили навесні, не слід давати йому у перше літо родити - цвіт треба зірвати.
Люди часто роблять помилки, а потім нарікають, що саджанці не родять або ж взагалі пропадають, додає Володимир Сердій (55 р.) із Острова, який теж торгує саджанцями.
- Щоб гній не потрапив на корінь і не "спалив" його, слід на 15 см присипати його землею, - радить чоловік. - Також можна додати трохи попелу, міндобрив.
Висаджене деревце, за його порадою, треба добре полити, щоб ущільнився грунт. Скажімо, молоду черешню, яка хоче особливої уваги, треба добре поливати все літо, поки вона не вкорениться.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер