Двоє дівчаток, віком 14 і 15 років поверталися з Тернополя у Копичинці. Разом з ними був їх товариш.
- Ми проживаємо в Копичинцях і 1 лютого діти мали повертатися з Тернополя додому, – розповідає мама дівчат пані Людмила. – На касі вони взяли собі два безкоштовних квитки на рейс «Рівне – Чернівці», бо ми є багатодітна сім’я, і діти мають посвідчення, тому мають право їхати безкоштовно. З моїми донечками був ще один хлопчик, який придбав квиток за повну вартість. Вони спортсмени, займаються біатлоном і часто їздять на спортивну базу під Тернополем. Діти взяли квитки і пішли до платформи. Там було два автобуси з назвою «Рівне – Чернівці». Старша дочка з квитками зайшла утранспорт, щоб запитати, чи це саме цей автобус, чи потрібно сідати в інший. Шофер просто їх «послав» і відмовився везти дітей з пільговими квитками.
Як розповідає мама, діти не розгубилися і старша дочка побігла до каси, щоб з’ясувати, що їм робити у цій ситуації. Поки вона спілкувалась з працівниками автовокзалу, автобус вже мав рушати.
- Біля автобуса лишилось двоє дітей, – продовжує пані Людмила. – Шофер виставив їх за двері і відмовився. До того всього, він просто нецензурними словами говорив до дітей. Їх взяв інший шофер з сусіднього автобуса, за квитки взяв з них по 25 гривень.
Пані Людмила розповідає, що перший водій вирішив просто «зіграти комедію», щоб діти заплатили йому за проїзд, хоча сам бачив, що квитки у дітей не на його автобус, а на сусідній.
- Коли я зустріла дітей, то вони мені розказали, яка з ними «пригода» трапилася, – розповідає пані Людмила. – Про водія, який їх погодився везти, вони добре відзивалися, але чому він взяв з них гроші, якщо вони мали квитки на його рейс, я не розумію. Інший водій наказав напарнику безкоштовно їх не везти. Наскільки розумію, то був власник двох автобусів, а той що повіз дітей, - його підлеглий.
Жінка розповідає, що таких проблем з проїздом у дітей ще не виникало.
- Звичайно, є рейси, де посвідчення багатодітної сім’ї не діє, можна сплатити половину вартості чи є обмежена кількість пільгових місць, – каже пані Людмила. – Але є рейси, де діти по посвідченню мають право їхати безкоштовно. Вони прийшли на касу, без проблем взяли квиток і сталась така неприємна ситуація з шофером.
Коли мама дівчат дізналася про цю ситуацію, почала з’ясовувати, чому так сталося. З водієм їй поспілкуватися не вдалося, хоча вона шукала його номер телефона. Жінка написала пост на сторінці Facebook, де розповіла про цю ситуацію. Її активно підтримали люди.
- Поясніть, як водій може не впустити з квитком, купленим в касі? Він хто?- Бог чи цар? Тобто йому ніхто не указ? – обурюється Анастасія Башук.
- А якщо б це був єдиний автобус в тому напрямку і в дітей не було по тих нещасних 25 гривень? – пише користувачка Natali Sapsay.
- Сором за таких водіїв. Ні честі, ні поваги, ні людяності, тільки одні гроші... – пише Валентина Слободянюк.
Хоча пані Наталя не збиралась звертатися у поліцію, правоохоронці перевірятимуть дії хамовитого водія. Вони зустріли шофера на Центральному автовокзалі об 11:40 у вівторок, 4 лютого, коли рейсовий автобус прибув у Тернопіль.
Правоохоронці на місці події лише пояснили журналісту "20 хвилин", що перевіряють інформацію з соціальних мереж про водія, який відмовив двом неповнолітнім у безкоштовному проїзді.
У відділі комунікації повідомляють, що працівники поліції з'ясовують причину відмови двом неповнолітнім дівчатам з багатодітної родини у проїзді, які мали пільгові квитки. Правоохоронці вирішують питання про притягнення кермувальника до адмінвідповідальності за дрібне хуліганство – нецензурну лексику до дітей.
Правоохоронці також залучили до перевірки представників Укртрансбезпеки, які дадуть оцінку діям водія. Даний факт внесений до журналу Єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події.
- Я спершу не думала йти в поліцію, але правоохоронці самі до мене зателефонували, – каже пані Людмила. – Оскільки дівчата неповнолітні, то я маю дати згоду, щоб їх покази могли взяти правоохоронці. Звичайно, я дам на це згоду, бо просто проігнорувати цю ситуацію не можна. Потрібно щоб цього водія притягнули до відповідальності, то це і іншим буде наука.
Працівники поліції встановили причини відмови двом неповнолітнім дівчатам з багатодітної родини у проїзді, які мали пільгові квитки. Діти їхали з Тернополя до Копичинців. За словами працівників відділу ювенальної превенції, водій автобуса не пустив дівчат до салону, оскільки прямував за іншим маршрутом.
Доведеться відповідати кермувальнику перед законом за нецензурні слова та лайку в бік дітей за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Дії водія перевірятимуть ще й представники укртрансбезпеки.
Відповідно до законів України, є чітко визначені категорії населення, які мають право на безкоштовний проїзд. Серед них і діти з багатодітних сімей які мають відповідне посвідчення. Діти мають право на безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання. Ці та інші пільги дітей з багатодітних сімей регулює Закон України «Про охорону дитинства».
Також на безкоштовний проїзд мають право учасники бойових дій на всі види міського пасажирського транспорту, автомобільний транспорт загального користування в сільській місцевості, міжміський залізничний, водний, повітряний або автомобільний транспорт (туди і назад 1 раз на 2 роки або туди і назад 1 раз/рік з 50% знижкою), автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання.
Безкоштовно користуватися громадським транспортом мають і особи з інвалідністю на всі види міського пасажирського транспорту, автомобільний транспорт загального користування в сільській місцевості, міжміський залізничний, водний, повітряний або автомобільний транспорт (І і ІІ гр. – туди і назад 1 раз /рік, ІІІ гр. – туди і назад 1 раз/2роки або туди і назад 1 раз/рік з 50% знижкою), автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання.
У Міністерстві у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України радять, що робити у випадках, коли водій відмовляється перевозити вас безкоштовно, якщо ви маєте на це право. Ця інструкція діє як для учасників бойових дій, так і для інших категорій населення.
В першу чергу варто уточнити назву та контактні дані перевізника, ПІБ водія. Ця інформація має бути розміщена біля водія в салоні транспортного засобу. Також запишіть номер транспортного засобу, дату, час та маршрут, на якому вам відмовили у безкоштовному проїзді.
Зателефонуйте перевізнику та поясніть ситуацію, що виникла з водієм. Якщо в телефонному порядку вирішити ситуацію не вдалося – ви можете написати письмову скаргу перевізнику, органам місцевого самоврядування. Якщо ваші права на пільговий проїзд порушують, потрібно написати відповідну скаргу в Укртрансінспекцію, що розташована за адресою: Тролейбусна, 12.
А як ви ставитесь до вчинку водія? Чи стикалися з такими проблемами самі? Діліться думками у коментарях!
Чи мали ви конфлікти з водіями громадського транспорту?
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 39 від 27 вересня 2023
Читати номер
Хтоссь
Ростислав Гарасимчук
Сергей Васильев
Иван Бойчук