Святі отці запрошують городян приєднатися до Хресної ходи містом.
- Історія цієї чудотворної ікони сягає в сиву давнину, - розповідає отець Олег Гах. - Авторство цього образу приписують святому апостолу євангелісту Луці. Він також був і художником. На Київську Русь ікона потрапила завдяки великому князю Володимиру. Його після хрещення обдарували великою кількістю ікон.
Холмській чудотворній іконі приписують багато чудес. Відомо понад 700 дивних випадків, пов'язаних із нею. Одне із найперших чудес, яке має літописну основу, відбулося у Холмі в 1261 році під час нападу татарів, продовжує отець Гах.
- Коли, за переказом, було зрозуміло, що військової сили у місті недостатньо, аби побороти ворога, місцеві жителі звернулися до Пресвятої Богородиці, зображеної на іконі, - продовжує священик. - Ікону винесли на мури міста, і сталося диво – ворогів наче затуманило. Щоразу, коли вони наближалися, фортеця наче віддалялися і піднімалася.
У паніці вороги просто розбіглися, додає отець Гах.
- Нині ікона - в жахливому стані,- каже священик. - На ній можна побачити сліди від стріл та іншої зброї. Адже татари, нападаючи на Холм, грабували місто та знущалися над святинями.
Нагадаємо, ікона прибуває на майдан Перемоги (масив "Дружба") о 11.30. Після чого її пронесуть Хресним ходом до Хреста на Набережній Тернопільського ставу. Там святі отці відслужать молебень до Пресвятої Богородиці.
Довідка
Холмська ікона Божої Матері – чудотворна ікона. Здавна в Україні шанують п’ять найбільших святинь - ікони Божої Матері з немовлям на руках. Перша велика святиня - Вишгородська ікона Божої Матері, або Володимирівська. Нині вона - в Москві, у Третьяковській галереї, і є фактично одним із найбільших символів Російської держави. Друга ікона – Белзька, або Ченстоховська чудотворна ікона Божої Матері. Вона теж має українське коріння, але нині перебуває на території Польщі. Там її шанують як велику місцеву святиню, символ польського народу.
Третя святиня - ікона Успіння Богородиці, яка зберігалася в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври. Під час окупації Києва у 1941 році святиню знищили. Четверта та п’ята найшановніші образи – Холмська і Почаївська чудотворні ікони Божої Матері.
Мар’яна ДОХВАТ, 0-97-783-53-39
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер