Незважаючи на постанови Кабінету Міністрів щодо карантину, та запобіганню поширення коронавірусу, в інтернеті з’являється все більше відео з людьми, які говорять про неправомірність дій з боку влади. Що згідно із законом, а що - ні, цікавилися «20 хвилин».
Відповідь на запитання дав юрист Віталій Вітів. Також пан Віталій розповів, де містяни мають носити маску, відповідно до постанов.
Іноді людина може ходити людними місцями, центром міста без маски, але коли її зупиняють правоохоронці, то людина говорить, що вона не хвора, а маска захищає лише інших у випадку, коли сама людина хвора.
─ Вважаю це повною халатністю з боку такої людини. Адже вона може реально бути хворою на коронавірус, а, можливо, навіть і бажає настання негативних факторів, тобто зараження інших. І сам факт того, що вона говорить про непотрібність маски не позбавляє людину від того, що вона має її носити. Коли ми живемо в суспільстві, то керуємося певними суспільними нормами і повагою до інших. Наше право закінчується там, де починається право іншого. З цієї точки зору має бути банальна повага до інших, адже в людей, з якими нам доводиться пересікатися на вулиці, можуть бути вдома хворі люди похилого віку, або діти.
Чи може місцева влада обмежити пересування парками, скверами та іншими місцями масового скупчення людей?
─ Згідно зі статтею 5 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», одним з повноважень органів місцевого самоврядування у сфері захисту населення від інфекційних хвороб є забезпечення проведення профілактичних і протиепідемічних заходів на територіях населених пунктів, у місцях масового відпочинку населення та рекреаційних зонах, а також робіт по ліквідації епідемій та спалахів інфекційних хвороб.
Тобто в законодавстві України передбачено можливість проведення профілактичних та протиепідеміологічних заходів у місцях масового відпочинку населення та рекреаційних зонах. Звісно, прогулятися парком хочеться усім, але варто розуміти, що кожен може бути потенційним носієм хвороби, адже в багатьох випадках захворювання на коронавірус проходить безсимптомно. Якщо говорити коротко, то місцева влада може обмежити пересування громадян, але з іншої сторони є стаття 3 вищесказаного закону, згідно з якою до повноважень Кабінету Міністрів не входить обмеження громадян в пересуванні.
Що може вважатися громадським місцем, адже визначення цього поняття доволі розмите, а маску в таких місцях вдягати потрібно?
У постанові № 211 сказано, що в усіх громадських місцях треба бути в масці. Громадське місце - частина будь-якої споруди, яка доступна або відкрита для населення, зокрема за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони.
─ Дійсно, в законодавстві немає такого визначення поняття "громадське місце", яке би ми хотіли, однак, воно є, але в більш загальному розумінні. Тобто навіть виходячи в під’їзд, ми повинні вдягати маску. Справа навіть не в контролі владою нас і не в тому, аби штраф не отримати. Наш обов’язок стоїть в тому, щоби просто не заразити інших у випадку наявності захворювання у нас самих.
Тож маску потрібно вдягати у таких місцях:
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Юрист доволі гарно все пояснив