Свято театру – XVII Всеукраїнський фестиваль «Тернопільські театральні вечори. Дебют» розпочалося у Тернополі 15 вересня. Відкрили його гості зі столиці – Київський академічний театр українського фольклору «Берегиня» містерією «Тіні забутих предків» за М. Коцюбинським. Вчора до уваги тернопільських театралів Київська академічна майстерня театрального мистецтва «Сузір’я» представила комедійний детектив «Украдена краса», написаний сучасним драматургом Богданом Гнатюком. Сьогодні о 19.00 на сцені драмтеатру буде комедія С. Мрожека «Емігранти» у виконанні акторів Національного академічного українського драматичного театру ім. Марії Заньковецької (м. Львів).
Карпатські Ромео і Джульєтта
Звук трембіти і гуцульського рогу, старовинні українські обряди та пісні вже з перших хвилин занурили глядача в магічний світ Карпат і трагічної історії кохання Марічки та Івана.
Режисер-постановник містерії «Тіні забутих предків» Тетяна Матасова свідомо не ставила історію про смерть, а показала історію про вічне життя Івана і Марічки, які кохали так, що досі залишаються живими.
Головна ідея постановки – зацікавити глядачів фольклорним матеріалом, повістю «Тіні забутих предків» і самим Михайлом Коцюбинським. На думку режисерки, ця вічна тема міцно стоїть на пластах українського фольклору, тож через неї можна розкривати, що таке любов до України і патріотизм.
Крізь усю канву постановки проходить пісня «Вербовая дощечка». Вона передає майже весь світлий дівочий світ Марічки, її першого кохання. Загалом вся вистава пронизана тужливими і веселими гуцульськими піснями, які передають настрій героїв.
Виконавці головних ролей Івана та Марічки – дебютанти. Івана Палійчука зіграв студент Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого Олександр Кирик. Це його перша роль у театрі «Берегиня». Виконавиця ролі Марічки Катерина Березницька вже сім років працює в цьому театрі вокалісткою, проте це її перша роль в якості актриси.
Тернопільських глядачів вразило неймовірно глибоке, філософське представлення твору українського класика М.Коцюбинського. Від музичного оформлення та автентичного співу було відчуття «мурашок по шкірі». Єдиний «мінус» – були моменти, коли в залі окремих реплік акторів не було чути.
Про журналіста-невдаху і сенсацію
У понеділок, 16 вересня, на сцені Тернопільського драмтеатру комедійний детектив «Украдена краса» представили актори Київської академічної майстерні театрального мистецтва «Сузір’я». Автор твору і режисер-постановник Богдан Гнатюк (син Анатолія Гнатюка). Він же відповідав за сценографію, пластику й музичне оформлення.
У виставі йдеться про журналіста-невдаху Романа. Він нудьгує у у дешевому мотелі. Аж раптом в номер до нього постукала перелякана дівчина Вероніка. Вона випадково стала свідком таємниці. Виявляється, у головного магната країни є чимала колекція крадених шедеврів світового живопису. Тепер дівчина ховається, тому що боїться, що за нею прийдуть. Але Роман її вже не чує. Він почав писати сенсаційну статтю.
Вероніка була не остання гостя в кімнаті Романа за ту ніч. Тут з’явилися також наречена, далекобійник у піжамі, швейцар у смокінгу та хлопець-акула. Не всі герої дожили до ранку. Сюжет напружений, тримає увагу глядача до останньої хвилини. Несподівані повороти сюжетної лінії змушували замислитись над побаченим. Дотепні жарти час від часу розряджали інтригу. Фінал був неочікуваним.
Голова журі, народний артист України Федір Стригун, вітаючи акторів, сказав, що їм не вдалося перевершити той фарс, яким зараз дихає олігархат, що став наріжним каменем вистави.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер