Чим дивували і вражали тернопільську публіку учасники фестивалю «Тернопільські театральні вечори. Дебют».
Тернополяни роздумували про ножі в курях і спадок Мірошника, збагнули чому влада як секс, замислитись про значення грошей у житті, піддалися чарам спокусливих і норовливих волинських стюардес, співпереживали героям цигансько-гуцульського любовного трикутника, спостерілали за містичним «Одруженням» і шукали таємничого Джалапіту на XVI фестивалі «Тернопільські театральні вечори. Дебют». Він відбувся 16-23 вересня на сцені місцевого драмтеатру.
Трагедійне на одну дію «Ножі в курях, або Спадок Мірошника» представили 16 вересня троє акторів Львівського академічного театру ім. Л. Курбаса. Попри аншлаги, які були на прем’єрі цієї вистави у Львові, тернопільська публіка сприйняла постановку з прохолодою. Окремі глядачі, відверто знудившись, просто виходили із залу. Вистава філософська, складна, багатогранна, сповнена численних символів. В ній ідеться не стільки про буденність сільського життя і любовний трикутник, як про різні системи мислення, зіткнення протилежних світоглядів, правду та брехню, пошук і віднайдення власного призначення.
Не всі глядачі зрозуміли у чому ж полягає спадок Мірошника і до чого тут ножі в курях, хоч молода жінка у своєму фінальному монолозі спробувала поставити всі крапки над і: «Я не поле. Як це я – поле? Поле – воно яке? Рівне. Сире. Чорне від дощу. Я не поле. Світ тут, перед моїми очима, а я тільки повинна встромляти назви у все, що є довкола мене, так, як я встромляю ножа у живіт курки». Власне ця фраза є своєрідною метафорою: ми розтинаємо реальність, коли називаємо речі справжніми іменами.
Політичний детектив «Кафе Республіка» показали тернополянам 17 вересня актори Київської академічної майстерні театрального мистецтва «Сузір’я». Подивитись виставу, у якій владу порівнюють із сексом, прийшло небагато глядачів. Були вільні місця і в партері, і на балконах. Та все ж ті, хто добув до кінця, щедро купали акторів та автора п’єси в оваціях, а голова журі народний артист України Федір Стригун наголосив на тому, що дуже непросто грати виставу про сучасність і назвав артистів «розумними арлекінами».
Нагадаємо, що п’єсу, яка запрошує в реалії українського політичного життя, написав молодий письменник Богдан Гнатюк – син народного артиста України Анатолія Гнатюка. До речі, останній грав у виставі роль лідера партії.
Дія відбувається у загадковому кафе «Республіка», яке стає прообразом місця основного вибору людини, де на неї чекають усілякі спокуси і де вона повинна вистояти чи зламатись. Головний герой – молодий депутат Харитон Дальній. Йому, як цілеспрямованому ідеалісту і людині, що прагне змінити ситуацію в країні на краще, пропонують великі гроші, аби він лишив свою фракцію і став політичним перебіжчиком. Не бажаючи зрадити своїх соратників, Харитон спочатку відмовляється. Проте, він зустрічає і закохується в дівчину Беллу, яка заявляє, що буде з ним лише тоді, коли він здійснить її заповітну мрію стати популярною співачкою. У Харитона є зовсім небагато часу, щоб зробити вибір: залишитися вірним своїм політичним ідеалам, чи взяти гроші і заволодіти жінкою, яку бажає понад усе на світі.
Мольєрівську комедію «Скупий» представили актори Хмельницького обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Старицького 18 вересня. До речі, цій виставі виповнилося уже 350 років! Це не стільки комедія ситуацій, як комедія характерів, тому написана ще наприкінці XVII сторіччя для французького короля Людовіка ХІV, досі залишається актуальною.
Режисер-постановник Володимир Борисяк відтворює сучасний погляд на історію безглуздого батька – скнару Гарпагона, який своєю жадібністю й егоїзмом заважає щастю власних дітей. Гроші дають йому можливість панувати над своїм будинком, за їх допомогою він створює атмосферу терору. В результаті в родині панує гнітюча атмосфера недовіри один до одного. До того ж страх перед Гарпагоном створює напругу між усіма персонажами. Деякі навіть намагаються повстати проти його волі.
Попри заявку на комедію реготати до сліз глядачам не довелося, оскільки більшість сцен підводили до думки: невже гроші – це така вже величезна життєва цінність, що варта краху сімейних взаємин?
Розкуплені заздалегідь квитки, цілковитий аншлаг у залі, бурхливі оплески – так 19 вересня відбулась вистава Волинського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Т. Шевченка. Тернополяни вкотре показали свою любов до комедії. Глядачі були в захваті від гри молодих акторів, які виклалися на всі 200%. Попри те, що комедія Марка Камолетті «Жінки – це ще ті бестії» (оригінальна назва «Боїнг-Боїнг») в постановці керівника курсу народного артиста України Анатолія Романюка є дипломною виставою, артисти були настільки переконливими, що глядачі повністю поринули у запропоновану реальність, емоційно реагували на кожну сцену, аплодували і щиро сміялись.
Події відбуваються у будинку паризького ловеласа Бернара (Вячеслав Погудін), у якого одночасний роман із трьома спокусливими стюардесами – Мері (Анастасія Бортнік), Мішель (Іванна Романюк) і Мартою (Вікторія Паламарчук). Дівчата літають на різних авіалініях і це дозволяє винахідливому нареченому підлаштуватися під їхні «польоти-відльоти» таким чином, що обраниці не підозрюють про існування конкуренток.
Голова журі фестивалю народний артист України Федір Стригун відзначив старання молодих акторів, які самовіддано й героїчно відстояли традиції Волинського театру.
Трагічна історія зрадливого кохання, вируючі пристрасті, неординарні, сильні, харизматичні характери, колоритні костюми і вражаюча сценографія – усе це побачили тернополяни 20 вересня під час вистави Коломийського академічного обласного українського драматичного театру ім. І. Озаркевича. Драматичну легенду «У неділю рано зілля копала» за однойменним твором Ольги Кобилянської поставив головний режисер Тернопільського драмтеатру народний артист України Олег Мосійчук. Він же підібрав музичне оформлення.
Це наймасовіша вистава цьогорічного фестивалю «Тернопільські театральні вечори. Дебют». Драматичне перплетення долі циганки Маври, покараної за подружню зраду, і фатального кохання її рідного сина Гриця ефектно підсилили вдало підібрані пісні, танці, цікава сценографія. Тема кохання та зради, набула глибшого, філософського звучання й узагальнення.
Попри те, що цього вечора зал був напівпорожнім, все ж коломийських акторів щедро скупали в оваціях. До того ж виконавцям головних ролей дісталися ще й троянди, подаровані одним із учасників XVII Конгресу Світової федерації українських лікарських товариств, що проходив у Тернопільському драмтеатрі.
Інтригуючу, провкативну, сатиричну історію про те, як у світі, де панують гроші та розрахунок, люди шукають кохання і роблять вибір, який в подальшому буде основою їх життєвого шляху, репрезентували 21 вересня актори Молодого драматичного театру з Чернівців. Вони привезли на фестиваль «Тернопільські театральні вечори. Дебют» комедію Миколи Гоголя «Одруження» у постановці свого художнього керівника Івана Даніліна.
Одвічний образ гоголівської нареченої Агаф’ї Тихонівни, якій дуже не терпиться вийти заміж, і вона відчайдушно обирає жениха між чотирма кавалерами, чудово втілила актриса Валентина Комарі. Вибір дається їй складно, адже «треба, щоб і чоловік був порядний, і щоб любив її, шанував, а що головне – поклав їй до ніг своє дворянство». Не менш важливим критерієм є й те, щоб із наречений був ще нівроку молодим і дужим.
Трагічну комічність ситуації посилюють кумедні діалоги претендентів на руку і серце головної героїні – Яєчні (Віталій Григорашкуца), Анучкіна (Олександр Григорович), Жевакіна (Ігор Дем’янюк) та Подкольосіна (Олега Колянківський). Кожен із чотирьох женихів мріє про своє. Для одного важливе придане Агаф’ї Тихонівни, для другого – знання французької мови, для третього – аби нарешті одружитися, адже йому відмовили вже майже 20 разів.
Коли ж молода вибрала свого єдиного – Подкольосіна, той в останній момент втікає, стрибаючи у віконце. Власне цей момент змусив тернополян трохи похвилюватися за актора Олега Колянківського, адже вікно було високо над сценою, тож щоби втекти йому довелося на стіл поставити аж дві табуретки, вилізти на них, а тоді спуститися драбиною.
Неймовірна пластика акторів, цікава хореографія, різнобічний сюжет, унікальні декорації і таємничий персонаж Джалапіта здивували тернополян 22 вересня. Перший театр для дітей та юнацтва (Львів) привіз на фестиваль «Тернопільські театральні вечори. Дебют» сюрреалістичну комедію «Джалапіта».
Це перша постановка на українській сцені твору лауреата Національної премії ім. Т. Шевченка Емми Андієвської. Режисер-постановник – Артем Вусик. Важливою складовою вистави є вибудовані Ніною Хижною пластика та хореографія. Художній простір створив заслужений діяч мистецтв України Мар’ян Савіцький, а яскраве графіті відомий український поп-арт митець Сергій Якіменко.
В «Джалапіті» йдеться про світ доброї людини, яка щодня зіштовхується з непорозуміннями, невдячністю й навіть глузуваннями, і попри це залишається тією ж доброю людиною.
Щоб підлаштувати доволі нелегкий матеріал під юного глядача (а постановка розрахована на дітей 12+), режисер застосував принцип мультфільму й сконструював виставу, що складається з 38 коротеньких скетчів-оповідань. Актори діють як персонажі мультфільму. При чому 10 виконавців зіграли понад 60 дійових осіб!
Хоча не всі тернопільські глядачі зрозуміли хто врешті такий той Джалапіта, та все ж численні сюрреалістичні образи наштовхнули кожного на роздуми.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 38 від 18 вересня 2024
Читати номер