Про ці та інші способи оздоровлення сімейних стосунків йшлося під час тижня сім’ї, який провели наприкінці січня у Тернополі.
Чоловік – не телепат. Він думок не читає
Про проблеми у взаєморозумінні, котрі найчастіше виникають і в молодих парах, і у сім’ях із великим досвідом, розповідає лікар-психотерапевт Марія Хомів.
— У молодих сім’ях часто їхні високі запити не відповідають реальним можливостям, — пояснює фахівець. — При одруженні люди завжди ідеалізують партнерів. А далі — стикаються з труднощами і починають висувати один одному претензії. Таке з’ясування стосунків не завжди є успішним.
Не секрет, що для того, аби жити з людиною, потрібно навчитися поважати, слухати і чути її. А також — навчитися говорити.
— Дуже часто дружина чогось очікує від чоловіка, а цього не відбувається, — наводить приклад пані Хомів. — Я завжди тоді питаю у жінки: “Чи ви думаєте, що ваш чоловік – телепат?”. Якщо йому не сказати, що від нього хочуть, він ніколи цього не вгадає. Більшість чоловіків говорять мовою розуму, а жінки — переважно мовою емоцій. У жінки більше розвинена інтуїція, тому й від чоловіка вона чекає, що він інтуїтивно вгадає її бажання, потреби чи причину її невдоволення. А чоловікові натомість потрібно дуже чітко розкласти все по пунктах — що від нього потребують, що він має зробити, наприклад, сьогодні чи завтра.
Із народженням дитини зникають гроші, але з'являється щастя
Найчастіше психотерапевтові доводиться працювати із сім’ями, які мають малих дітей.
— В одній з останніх пар, котрі зверталися за консультацією, – класична ситуація: чоловік довго затримується на роботі, жінка з маленькою дитиною постійно вдома, — розповідає лікар. — Чоловік не має часу на дружину, дружина — на чоловіка. Тій парі дуже важливо було визначитися, що для них найважливіше, що — другорядне. Це — час, проведений разом, взаємодопомога. І найголовніше — попереднє обговорення свого плану дій. Це допомогло.
У цій сім’ї, як додає фахівець, ще не було глибоких проблем, а лише первинне невдоволення одне одним. Пара змогла вийти на новий щабель своїх стосунків.
— Із народженням дитини у сім’ї зникають гроші, зникає час на себе, — каже пані Хомів. — Але натомість у домі поселяється щастя. Але часто люди не бачать його. Їх з’їдають якісь побутові речі або дуже великі та надто ідеалізовані завдання, яких неможливо швидко досягнути. Насправді іноді потрібно просто радіти тому, що є.
В іншої пари, котра нещодавно зверталася за консультацією, — довгий сімейний стаж. Вони у шлюбі вже 15 років, і зараз у них етап охолодження стосунків.
Крім індивідуальної психотерапії, фахівець запропонувала їм скористатися порадою із фільму “Потанцюй” — записатися на танці.
— Не знаю, чи прислухалися вони до цієї поради, — посміхається лікар. — Однак, сподіваюся, у них все добре. Цей спосіб, як я вже переконалася, працював у багатьох випадках.
Після одруження казка не закінчується, а лише починається
Ідеальних сімей немає, продовжує фахівець. Поряд із тим, як росте людина у своїх соціальних, професійних, батьківських здібностях — так само росте й сім’я, періодично входячи в кризу. Аби вона могла вийти з цієї кризи, з цього уроку, — потрібно працювати. Як відомо, моментом одруження казка не закінчується, а лише починається.
Дуже часто саме в дівчат перебільшені очікування від шлюбу з казковим принцом, пояснює фахівець. Аби вийти заміж, дівчина докладає всіх зусиль, працює над собою. Після одруження її поведінка різко змінюється. Адже мета досягнута, і, здавалося б, більше нічого робити не потрібно.
— Але працювати над оновленням стосунків треба постійно, — нагадує лікар. — Коли люди одружуються, то мусять розуміти, що вони — не брат і сестра, не двійники, — додає Марія Хомів. — Кожен із них прийшов у шлюб з власними уявленнями про сім’ю, з власним досвідом, неврозами та депресіями. Із цим всім вони створюють нову сім’ю. У ній одні здібності комусь із них потрібно розвивати, інші — навпаки, забувати. Тоді можна формувати міцний сімейний тандем.
Пожити окремо - не завжди допомагає
На жаль, інколи шлюб зберегти неможливо. Ще однією болючою темою сучасного світу є кількість розлучень.
— Коли людина звертається за консультацією, то вона, як правило, уже зробила для себе вибір, чого хоче — зберегти чи розірвати стосунки, — зауважує Марія Хомів. — Це — її вибір. Переконати її в протилежному дуже важко. Фахівець на консультації може лише показати, які ще є можливості, котрі вона, ймовірно, упустила з поля зору. Також він може допомогти чітко проаналізувати: що буде, якщо сім’я розпадеться, і що буде, якщо збережеться. Дуже важливо, аби перед прийняттям такого важливого рішення людина побачила іншу точку зору.
У Європі поширена практика, коли пари, в яких виникають проблеми в стосунках, певний час живуть окремо — аби відчути різницю та освіжити почуття.
— Однак, як свідчить практика, на жаль, це сумний досвід, — каже психотерапевт. — Якщо люди вже починають жити окремо, то потім дуже важко по-справжньому зійтися знову. І, на жаль, дуже малий відсоток є тих, хто після такого досвіду знову сходиться. Тому, на мій погляд, коли виникають проблеми, їх потрібно вирішувати одразу, а не втікати від них. І тим паче не чекати, що вони вирішаться самі собою.
Довідка
Попередній запис на безкоштовні консультації у Центрі щасливого батьківства та материнства — за номерами: 42-48-70, 0-94-973-85-56. У другій міській поліклініці — за номером 26-10-71 (реєстратура).
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер