Коли в дитини виявляють діабет – це стає шоком, це як грім серед ясного неба, бо коли дитина раптово захворіла, батьки часто нічого не знають про це захворювання, не розуміють, що це таке, розповідає педіатр-ендокринолог, доцент кафедри медуніверситету, керівник Школи діабету в Тернополі для дітей і підлітків, що діє в обласній дитячій лікарні, Вікторія Фурдела.
- Більшість людей переконана, що на діабет частіше хворіють люди похилого віку. Для кожної сім’ї стає шоком, що маленька дитина може захворіти. Це – перше, - розповідає лікар. По-друге, батьки мають розуміти, що зараз у всьому світі при діабеті першого типу немає інших ліків, як уколи інсуліну, і це - на все життя. Коли батьки починають це розуміти і усвідомлювати – це стає шоком. Але для того і організована в нас в обласній дитячій лікарні Школа діабету в Тернополі для дітей і підлітків, якою я керую, і для того і створена громадська організація «Діа-Дім» Тернопільщина, щоб об’єднати батьків. Якщо кожна сім’я живе з цією бідою самостійно, то це для них є велика проблема. А коли вони розуміють, що з цією проблемою живуть ще й інші сім’ї, починають обмінюватися досвідом, підтримувати один оного, тоді спільні проблеми долати легше. Вони розуміють, що при певному контролі можна продовжувати повноцінне життя, що це не крах усіх мрій, що діти мають надію і життя продовжується, тільки по-своєму.
Не секрет, що дізнавщись про хворобу дитини, батьки не можуть змиритися з діагнозом дитини і починають їздити по ворожкам, цілителям і подібним речам, але тим наражають дитину на небезпеку.
- Батьки таким чином намагаються відмовитися від цього діагнозу, зробити все, що на їхній погляд, і тому - це велика праця лікаря, щоб в перший момент пояснити батькам, підтримати і дати надію, - зазначає пані Фурдела. – Бо якщо вони цього не отримують, і не бачать від лікаря, то починають шукати підтримки і марної надії де-інде. І дуже шкода тих дітей, тому що в результаті того всього дітей привозять в лікарню у дуже важкому стані. Такі експерименти для подальшого життя організм дуже важко переносить і відновлюється після цього дуже важко.
Однією з проблем для людей з діабетом в тому, що треба постійно контролювати рівень цукру в крові і підтримуввати його оптимальний рівень.
- В здорової людини натще рівень цукру становить від 3,3 до 5,5 ммоль/л, - розповідає ендокринолог. - Для діабетиків на голодний шлунок допустимо мати цукор до 6-7 ммоль/л. За сучасними світовими протоколами лікування ми розрізняємо ідеальну компенсацію, оптимальну, субоптимальну і високий ризик для життя – це коли рівень цукру більше 20. Критерії рівня цукру для дитини з діабетом різна – є поняття рівня глюкози натще, через дві години до і після їжі, під час сну, вночі, гліколізований гемоглобін – за цими показниками ми робимо загальну оцінку, чи дитина компенсована. Звичайно, ми всі прагнемо того, щоб діти компенсувалися ідеально, але в житті цього складно досягнути. Оптимально натще мати цукор – до 7, після їжі – до 10 – це вважається хорошою компенсацією.
* Школа діабету для дітей і підлітків – 0-67-397-63-00.
* Громадської організації "Об'єднання батьків дітей і молоді Тернопілля, хворих на цукровий діабет "Діа-Дім" - 0-97-665-35-21.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер