Лікарі борються за життя 5-ти річного хлопчика. У дитини діагноз «Правець»

Лікарі борються за життя 5-ти річного хлопчика. У дитини діагноз «Правець»

Вже більше місяця в обласній дитячій клінічній лікарні у відділі анестезіології та інтенсивної терапії лікарі борються за життя 5-ти річного тернополянина.

На щастя, зараз стан дитини покращився, криза минула, дитина одужує. А все почалося з незначних саден обличчя , що виникли після падіння.

За медичною допомогою батьки не зверталися, обробили рани самостійно. І тільки після появи перших ознак захворювання (неможливість відкрити рот, порушення ковтання, асиметрія обличчя, вимушене положення голови) звернулися за медичною допомогою в обласну дитячу клінічну лікарню, де був поставлений діагноз «Правець». Біда у тім, що дитина не була щеплена належним чином проти правця, а ті щеплення, які були зроблені з грубим порушенням схеми не забезпечили надійний захист від правця.
Наша область належить до території з високим ризиком інфікування правцем (показники захворюваності практично завжди перевищували середні по державі), щорічно реєструється 2-3 випадки правця.


Правець – інфекційна хвороба, що є наслідком ураження нервової системи отрутою правцевих бактерій. У грунті ці бактерії перетворюються в спори і можуть зберігатися довгі роки. Людина заражається ними , якщо при пораненнях, подряпинах чи інших травмах в рани потрапляє грунт (пил). Збудник правця потрапляє в організм людини через пошкоджену шкіру навіть через малопомітні подряпини, садна, потертості.

Симптоми правця з’являються через 1-2 тижні після зараження. Але трапляється, що й через кілька годин чи днів хвороба дає знати про себе, тоді її перебіг особливо важкий. 

Хвороба починається судомними скороченнями жувальних м’язів, неможливістю відкрити рот, виразом обличчя з «сардонічною посмішкою», далі настають судоми м’язів спини, кінцівок. На жаль, врятувати хворого , навіть при всіх стараннях медиків, важко.

Основний і найефективніший захід профілактики, що гарантує від захворювання – щеплення. Усім дітям, починаючи з 2-місячного віку вводять комбіновані вакцини, які включають правцевий компонент, потім двічі з місячним інтервалом повторюють. Ще раз проводять щеплення у 18 місяців, а потім повторюють у 6 і 16 років ( так звана ревакцинація). Дорослим повторні щеплення проводяться кожні 10 років .

Коли людина, навіть маючи щеплення, пораниться чи обпечеться, їй слід звернутися в лікувальний заклад за медичною допомогою. Дуже важливо кожному знати, коли і які щеплення він отримував, щоб медпрацівник міг швидко і правильно призначити специфічне лікування, а саме протиправцеві препарати . 
До неспецифічних заходів профілактики належать заходи, спрямовані не проти отрути правцевої палички, а на запобігання травматизму. До них треба зарахувати також недопущення забруднення рани, повноцінну хірургічну обробку пошкоджених тканин, а також загально-гігієнічні заходи. 

Оскільки правцева паличка проникає в організм через рану, слід передусім дотримуватись правил щодо профілактики травм, навіть дрібних. У весняно-літній сезон слід ходити взутим, особливо під час роботи на городі, у саду, користуватись рукавицями. За шкірою рук і ніг слід ретельно стежити – не допускати саден, тріщин.

Для профілактики правця велике значення мають загально-гігієнічні заходи. На одяг, білизну, шкіру разом з пилом можуть потрапляти спори правцевої палички. Тому при своєчасному пранні одягу, дотриманні тіла в чистоті, можливість забруднення пошкоджених шкіри чи слизових оболонок зменшується. 

Суттєве значення має санітарно-просвітницька робота. Люди повинні знати про необхідність звернення за медичною допомогою при отриманні травм, навіть незначних, особливо при забрудненні рани землею, а також при укусах тваринами. 

Швидкому і ефективному знищенню хвороботворних мікробів (у разі проникнення їх у рану) сприяє своєчасна хірургічна обробка ран. А повноцінну обробку рани може здійснити лише медичний працівник. Тому постраждалому при будь-якій травмі необхідно звернутись у медзаклад. 

Хірургічна обробка місця поранення та неспецифічна профілактика особливо важливі для людей, яким щеплення проти правця не можна проводити за станом здоров’я.

Володимира Сверстюк,
лікар-епідеміолог 
ДУ «Тернопільський обласний 
лабораторний центр МОЗ України» 

Відео дня

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Anonymous
    (Усім дітям, починаючи з 2-місячного віку вводять комбіновані вакцини, які включають правцевий компонент, потім двічі з місячним інтервалом повторюють. Ще раз проводять щеплення у 18 місяців, а потім повторюють у 6 і 16 років ( так звана ревакцинація). Дорослим повторні щеплення проводяться кожні 10 років) щось не пригадую щом мені і членам моєї родини після 16років проводили якісь щеплення
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
19:15 На Каннському кінофестивалі представили український серіал «Спадок» 18:52 Тіло жінки виявили на Білогірській 18:00 У центрі Тернополя за донати розмалюють автомобіль 17:10 НБУ підняв курс долара, євро знову різко подорожчав Від читача 19:32 Тернопільщина входить в ТОП 5 областей за кількістю учасників, які розпочали навчання за експериментальним проєктом 16:40 У Теребовлі можуть перенести дату відзначення Дня міста 16:03 Ціни на секонд-хенд зросли: скільки коштує одяг на вагу у Тернополі photo_camera 15:33 Буде безкоштовним проїзд у громадському транспорті Тернополя для пасажирів у вишиванках 15:00 Вакансії у Тернополі: добірка актуальних пропозицій (оновлено 14 травня) 14:45 На Подільській другий день гасять пожежу на стихійному сміттєзвалищі play_circle_filled photo_camera 14:30 «На щиті» повертається до рідного дому Герой з Тернопільського району Андрій Атаманчук 14:00 НСЗУ призупиняє оплати двом лікарням на Тернопільщині 13:30 Де не буде світла у Тернополі 15 травня — адреси 13:00 Підмішували медпрепарат і грабували — у серії розбійних нападів на тернополян звинувачують жителя Львівщини 12:28 Смертельна ДТП у Збаражі: поліція шукає очевидців 12:10 22 травня частина тернополян залишиться без води 11:47 З нагоди Дня вишиванки у Тернополі пройде «Літературник» 10:48 Затримали жителя Кременецького району, який заробляв на військовозобов'язаних — поліція 10:32 Освітня екосистема Мрія стала доступна для всіх українських шкіл. Чим вона корисна? 09:45 Ліцеїстка з Тернополя стала призеркою Всеукраїнської олімпіади з географії
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up