Медична реформа в дії: які лікарні об’єднали та де жителям Тернопільщини отримати допомогу

Медична реформа в дії: які лікарні об’єднали та де жителям Тернопільщини отримати допомогу

На Тернопільщині створили госпітальний округ, до якого увійшли 25 лікарень. Їх розділили на загальні, кластерні та надкластерні. Що це означає для пацієнтів і куди звертатися по допомогу – розповідаємо.

В Україні завершили інфраструктурний етап медичної реформи, який передбачає формування спроможної мережі лікарень. Основою для її розбудови стали госпітальні округи. Такий розподіл зробили для того, щоб пацієнт, який в силу певних обставин не має можливості обрати медзаклад, зміг отримати невідкладну меддопомогу.

– Йдеться не про закриття лікарень, а про визначення пріоритетів. Відповідно до нового підходу, заклади охорони здоров’я отримуватимуть обладнання згідно з рівнем, який вони займають у структурі госпітального округу, – наголошував міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Які лікарні є загальними

Найбільше закладів Тернопільщини отримали статус загальних. Наразі їх 13 – по одній у Шумську, Ланівцях, Бережанах, Підволочиську, Підгайцях, Збаражі, Зборові, Борщеві, Бучачі, Гусятині, Копичинцях і Монастириськах. Детальніше – на графіку нижче.

Відео дня

У загальних медзакладах місцеві жителі можуть отримати допомогу за шістьма напрямами. За словами Тараса Пастуха, ідеться про анестезіологію (інтенсивну терапію в невідкладних станах), лікування неврологічних, інфекційних, ортопедичних захворювань, а також травматологію, терапію та хірургію.

Яку допомогу нададуть у кластерних

До кластерних закладів увійшли сім лікарень — зокрема в Кременці, Козовій, Заліщиках, Теребовлі, Чорткові та ще дві – в Тернополі. Перелік – на графіку нижче.

У цих закладах пацієнтам доступні послуги за 18 напрямами. Серед них: акушерство та гінекологія (ІІ рівень перинатальної допомоги), алергологія, анестезіологія та інтенсивна терапія, дерматовенерологія, ендокринологія (без хірургічних втручань), інфекційні хвороби, кардіологія (зокрема інтервенційна), неврологія, нейрохірургія, отоларингологія, педіатрія, реабілітація, терапія, ортопедія і травматологія, урологія, хірургія (включно з судинною), офтальмологія та паліативна допомога.

Що відомо про надкластерні

Також на Тернопільщині функціонують п’ять надкластерних медзакладів, чотири з яких – обласні, ще один – регіональний. Детальніше – на графіку.

 

У цих лікарнях мешканці області можуть отримати найширший спектр послуг – за 28 напрямами. Зокрема, це: акушерство і гінекологія (III рівень перинатальної допомоги), анестезіологія (інтенсивна терапія при невідкладних станах), гастроентерологія, гематологія, неонатологія.

Також пацієнтам надають допомогу у випадку опіків, інфекційних захворювань, потреби в інтенсивній терапії, консультаціях ендокринолога, кардіолога, кардіохірурга, невролога, нейрохірурга, нефролога, отоларинголога чи офтальмолога.

У таких закладах працюють відділення ортопедії й травматології, урології, пульмонології, реабілітації, ревматології. Також здійснюється переливання крові. Доступна судинна, щелепно-лицева, торакальна та дитяча хірургії. За потреби – надають паліативну допомогу.

Що вже реорганізували?

Під час формування спроможної мережі Тернопільського госпітального округу точилися дискусії щодо доцільності реформ. Найбільше обговорень викликали можливі реорганізації. Згідно з розпорядженням начальника ОВА від серпня 2023 року, до об’єднання слід було готуватися щонайменше 10 закладам. 

– До обласної клінічної лікарні приєднали обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер та лікарню «Хоспіс». Наразі триває реорганізація обласного лікарсько-фізкультурного диспансеру та Микулинецької обласної фізіотерапевтичної лікарні реабілітації. Водночас у процесі ліквідації – Тернопільський обласний центр медико-соціальної експертизи (МСЕК), адже на базі лікарень вже створено експертні команди для оцінки повсякденного функціонування людини, – наголосив заступник начальника Тернопільської ОВА Тарас Пастух.

Щодо міських закладів, то зміни торкнулися лікарні №3 та дитячої. Про це у відповіді на запит повідомив заступник міського голови Володимир Дідич.

– Лікарню №3 та лікувально-діагностичний центр приєднали до лікарні швидкої допомоги. Також зміни відбулися у міській дитячій лікарні: надання первинної медичної допомоги дітям здійснює Центр первинної медико-санітарної допомоги, а спеціалізовану – лікарня №2. Після реорганізації розташування закладів не змінювалося – медики працюють та обслуговують пацієнтів за звичним графіком, – зазначив пан Володимир.

Нагадаємо, у 2023 році активно обговорювали і можливу реорганізацію перинатального центру «Мати і дитина». Його планували приєднати до обласної дитячої лікарні.

Детальніше читайте тут: Чому «взялися» за Перинатальний центр? Аналізуємо, чим загрожує об’єднання з дитячою лікарнею

Медиків не почули! У МОЗ підтримали об’єднання перинатального центру з іншою лікарнею: що далі

А що з іншими лікарнями?

Ще 28 закладів охорони здоров’я не увійшли до спроможної мережі. Втім, вони продовжують працювати, адже мають контракти з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) й отримують оплату за надані послуги.

Ці заклади можуть стати частиною мережі, але лише через об’єднання з іншими, рішення за власниками. Якщо вони погоджуються – процес реальний, ще раніше зазначала директорка департаменту охорони здоров’я Ольга Ярмоленко.

Читайте також:

Декларації із сімейними лікарями не анулюють: розповідаємо кому треба оновити дані

Як переселенцям отримати медичну допомогу у Тернополі? Ми зробили детальну інструкцію

Експертні комісії замість МСЕК: куди тепер звертатися жителям Тернопільщини (інтерактивна карта)

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • Olga Komunitska
    НІЧОГО ДОБРОГО ДЛЯ ПРОСТОГО НАРОДУ НЕ ЗРОБИЛИ. А УСКЛАДНИЛИ ЛІКУВАННЯ ДЛЯ ПРОСТИХ ЛЮДЕЙ. НЕ ЛАПШІТЬ І НЕ БРЕШІТЬ. БО ГИДКО. 2-3 ТИЖНІ ЧЕКАТИ НА ПРИЙОМ ДО СПЕЦІАЛІСТА. ДУРДОМ "СОНЕЧКО" ...
    Неля Хома reply Olga Komunitska
    Olga Komunitska то йди і скачи по майданах вибирай наркошу за смердючу гречку і ржи з того що наробило

keyboard_arrow_up