На одного пацієнта з цукровим діабетом припадає два, у яких він недіагностований

На одного пацієнта з цукровим діабетом припадає два, у яких він недіагностований

Чому цукровий діабет - таке поширене захворювання, як запобігти виникненню діабету, як його контролювати та хто перебуває у групі ризику, пояснює доцент кафедри клінічної імунології, алергології і загального догляду за хворими ТДМУ Людмила Мазур.

Цукровий діабет – одне із трьох найпоширеніших захворювань в нашій області та країні. Згідно із статистикою, на даний час в світі хворіють більше 400 мільйонів людей. В Україні ця кількість складає понад 1,2 мільйони хворих. За останні п’ять років поширеність цукрового діабету зросла вдвічі, повідомляє пресслужба Університетської лікарні. Саме тому, цукровий діабет часто називають не хворобою, а стилем життя.

Доцент кафедри клінічної імунології, алергології і загального догляду за хворими Людмила Мазур пояснила, чому це захворювання таке поширене, як запобігти виникненню діабету, як його контролювати та хто перебуває у групі ризику.

- Що таке цукровий діабет?

Відео дня

- З наукової точки зору, цукровий діабет – це група захворювань, які характеризуються підвищенням глікемії. З іншого боку цукровий діабет – це той стан організму, який є у величезної частини людей і є їх особливістю, оскільки з віком гірше починають працювати механізми захоплення глюкози з крові і утилізації в клітини. В деякій мірі, цукровий діабет є віковим пристосуванням організму.

- Чи можливо контролювати цукровий діабет і що важливо у такому випадку?

- Дуже важливим є навчання пацієнта, самонавчання, контроль і самоконтроль. З цукровим діабетом пацієнт живе кожну секунду свого життя і тут важливо навчитися співіснувати. Виглядає , що це дуже страшно, і люди, які чують вперше про свій діагноз, насправді, лякаються. Найважче є те, що людина сама значною мірою відповідає за перебіг свого захворювання. Саме тому, повинна бути співпраця між медпрацівником і пацієнтом. Бо разом можна цукровий діабет контролювати і компенсувати.

- Чому цукровий діабет – одне із найпоширеніших захворювань?

- Цукровий діабет не є одним захворюванням. Це група захворювань, які характеризуються підвищенням рівня глюкози в крові і порушенням обміну інсуліну, а також потребують різного лікування.
Чому зростає його поширюваність? Значну частку складає так званий цукровий діабет 2-го типу. Це цукровий діабет, який виникає в людей після 30-35 років і, відповідно, збільшення кількості хворих зумовлено стилем і способом життя.
Що стосується цукрового діабету 1-го типу, то він є автоімунним захворюванням, і кількість хворих ним настільки різко не зростає.

- Чим небезпечний цукровий діабет? Які його наслідки?

- Основна небезпека – хронічні ускладнення. Цукровий діабет 2-го типу розпочинається дуже непомітно і в значної частини пацієнтів висока глікемія виявляється випадково при їх обстеженні з приводу інших захворювань. Зрештою, сама симптоматика початку цукрового діабету 2-го типу не є яскравою і її можна просто не помітити. Але разом з тим поступове і незначне підвищення глікемії є достатнім для того, щоб спричинити розвиток хронічних ускладнень.
Проблема полягає в тому, що при високому рівні глюкози настає ураження всіх судин та нервів, починаючи від центральної нервової системи і аж до периферичних нервів. Відповідно, страждають всі органи, які інервуються та отримують кровопостачання.

- Як діагностувати цукровий діабет? Чи є якісь симптоми, коли людина, не обстежуючись, може запідозрити, що в неї цукровий діабет?

- Досить швидко встановлюється діагноз цукрового діабету 1-го типу, який виникає у молодих людей чи дітей. Оскільки у них глікемія різко зростає і відповідно чітко проявляються такі ознаки як спрага, підвищене виділення сечі, вони худнуть і порушення наростають навіть до коми. Але, водночас, цей процес відбувається досить швидко, протягом декількох днів чи тижнів, і відповідно цукровий діабет діагностується до того, як розвинуться хронічні ускладнення діабету.
А ось при цукровому діабеті 2-го типу ми говоримо про групи ризику. Це люди, яким слід контролювати рівень глюкози крові. Сюди належать люди з підвищеною вагою тіла, люди у яких є сімейний анамнез цукрового діабету, ті, хто мають малорухомий спосіб життя, також стресове життя, ті, хто погано харчується.
Крім того, слід пам’ятати, що відсоток пацієнтів із цукровий діабетом різниться. Адже на одного пацієнта з цукровим діабетом припадає два у яких він не діагностований. Особливо зростає його поширеність у віці після 60-ти років.

- Що людям, хворим на цукровий діабет, категорично заборонено?

- Насправді немає нічого категорично забороненого. Пацієнтам, в яких діагностовано цукровий діабет, слід усвідомити те, що найбільш ефективним і найменш дороговартісним способом лікування цукрового діабету є зміна стилю життя, дотримання режиму відпочинку та роботи і дотримання правил здорового харчування. Я, насправді, не дуже люблю слово «дієта», тому що дієта – це те, що можна сьогодні розпочати, а завтра завершити. Тому своїм пацієнтам я кажу, що їм потрібно харчуватися здоровою їжею і розпочати це саме сьогодні, тоді, коли ми говоримо про цукровий діабет. Адже це невиліковне захворювання. Неможливо якимось періодами дотримуватися правильного харчування, а якимось – ні. Якщо людина не дотримується правил здорового харчування, то жодні медикаментозні препарати не будуть давати достатнього ефекту.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Пацієнт

    Найкращий ендокринолог
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
11:25 ДТП поблизу Тернопільської митниці – на дорозі не розминулись два авто 11:00 Для дачників в Тернополі курсуватимуть спеціальні маршрутки (ГРАФІК) 10:02 По всій країні розшукують двох чоловіків, які розстріляли поліцейських на Вінниччині 10:00 Синоптики попереджають про заморозки у вихідні на Тернопільщині Від читача 22:30 В новому мікрорайоні "Північний" жителі кількох будинків можуть залишитись без під'їзної дороги 09:01 Рум’яні пиріжки: як приготувати смачні та пишні смаколики без дріжджів на кефірі 22:01 Прикрашає тарілки тернопільською вишивкою та архітектурою: історія майстрині Софії Демків 21:00 У ДТП на Тернопільщині постраждали п'ятеро людей 20:01 Поранений, але незламний: історія воїна-лісівника з Тернопільщини, який готується до протезування photo_camera 19:00 Жінки на керівних і бойових посадах в армії: що про це думають тернополяни? (ОПИТУВАННЯ) play_circle_filled 18:00 У Тернополі має запрацювати креативний простір OPEN SPACE 17:01 У центрі Тернополя квітне магнолія (ФОТО ДНЯ) photo_camera 16:23 Бучацькі поліцейські затримали 16-річного студента, який прийшов в навчальний заклад з наркотиками 15:40 Оприлюднили відео конфлікту судді і поліції play_circle_filled 14:50 У Тернополі інспектор отримав майже сто тисяч за «правильне розмитнення»: що йому загрожує 14:10 У Тернополі 19 квітня падав сніг. Яку погоду чекати найближчими днями photo_camera 13:37 На Тернопільщині 19 квітня діятимуть графіки відключення світла для підприємств 13:05 «На щиті» повернувся захисник Сергій Михалко з Почаївської громади. Вічна пам'ять Герою! 12:18 Посмертно шестеро захисників отримали звання «Почесний громадянин міста Тернополя»
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up