При ходьбі з'являється "друге серце"

При ходьбі з'являється "друге серце"
Навіть при таких важких захворюваннях, як інфаркт міокарда, обмежені й дозовані фізичні навантаження входять до комплексу лікування.


Якщо ж захворювання серця - на початковій стадії, ходіння пішки лікарі не забороняють, однак радять обов'язково контролювати їхню інтенсивність.
На що звертати увагу, аби замість користі не завдати собі шкоди тривалим ходінням пішки, розповідає кандидат медичних наук, доцент кафедри терапії і сімейної медицини ФПО ТДМУ ім.І.Я.Горбачевського Надія Ярема (51 р.).
Навантаження дозовані
- Фізичні навантаження, зокрема ходіння пішки, потрібні насамперед для тренування серцевого м'яза, - каже лікар. - Адже при динамічній ходьбі м'язам, що працюють,  потрібно більше кисню, тому серце підсилює свої скорочення й пришвидшує їх. М'язи то стискають судини, виштовхуючи кров, то розслаблюються, дозволяючи судинам наповнюватися кров'ю. Ми наче отримуємо друге, "м'язове" серце, котре допомагає нашому серцю, розвантажує його.
Однак фізичні навантаження для людей, які мають захворювання серця, повинні бути в такому темпі і на такі відстані, щоб при ньому не виникало ні болю в серці, ні відчуття  серцебиття чи задишки, застерігає пані Ярема.
— У кожної людини - своя межа толерантності до фізичних навантажень, - нагадує лікар. - А при певних захворюваннях, наприклад, при ішемічній хворобі серця, резерви організму знижені. Оптимальні навантаження може допомогти розрахувати кардіолог. Повністю протипоказані вони лише при важкій стенокардії, коли людина мало встає з ліжка, а вдома може виконувати лише мінімальні побутові навантаження із самообслуговування.
Інтенсивні фізичні навантаження протипоказані й тим, хто переніс інфакт міокарда, продовжує лікар. Руховий режим для хворого в такому випадку збільшують дуже поступово - під наглядом лікаря. Якщо ж стан хворого покращується, дозовані фізичні навантаження стають елементом у комплексі його подальшого лікування.
- Ще один протипоказ для фізизних навантажень - це виражена серцева декомпенсація, (знижена здатність серця забезпечувати кровопостачання органів та систем організму, - прим. ред.), - продовжує лікар. - А всі початкові прояви захворювань серцево-судинної системи не є протипоказом для дозованої ходьби. Тобто такої, яка комфортна для людини і не спричиняє будь-яких погіршень її стану. Якщо здоровим людям рекомендують більш активний темп ходьби, то хворому варто обирати такий, який для нього комфортний - це головне.
Як порахувати
Контролювати навантаження пані Ярема радить, порівнюючи частоту серцевих скорочень (ЧСС) і показник артеріального тиску до та після ходьби. Підвищення тиску допустиме у межах 10-15 мм рт. ст., а пульс має зрости не більше 10-20 ударів за хвилину.
- До того ж, через 3-5 хвилин ці показники мають повернутися до початкових, - продовжує лікар. - Це означатиме, що навантаження було адекватним. В іншому випадку - воно було надто інтенсивним.
Найпростіше визначити межу толерантності до фізичних навантажень - за допомогою визначення максимальної і субмаксимальної ЧСС, при такому методі обсетеження, як велоергометрія, розповідає лікар. Максимальна ЧСС - це така, при якій досягається максимально можливе споживання кисню м'язами, що працюють. Якщо навантаження продовжує наростати й далі, починаються ушкодження м'язевих клітин. Спрощена формула для визначення максимальної ЧСС: 220 мінус вік (тобто, якщо вам 45, то ваша максимальна ЧСС дорівнює 220-45=175, - прим. ред.). Однак верхнім допустимим порогом у навантаженнях є інший показник - субмаксимальна ЧСС. Її розраховують як 75% (для хворих) або 85% (для здорових)  від максимальної ЧСС.
Всі навантаження, які викликатимуть більшу частоту серцевих скорочень, аніж субмаксимальний пульс, вже будуть шкідливими для організму - він працюватиме понад силу, застерігає лікар. Навіть якщо при цьому людина себе суб'єктивно почуває добре.
— Є поняття так званої "німої" ішемії, - застерігає пані Ярема. - Людина може навіть не відчувати болю в серці, однак при цьому навантаження вже перевищує допустиму межу. Особливо обережними варто бути літнім людям. У них біль у серці може проявлятися навіть не під час чи одразу після фізичних навантажень, а, наприклад, уночі. Це вже показник того, що протягом дня вони перевтомилися.
Загалом помірні фізичні навантаження принесуть організмові лише користь, підсумовує Надія Ярема. А щоб оптимально розрахувати їхню інтенсивність, завжди можна порадитися з лікарем.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:00 Який документ українцям варто зберігати роками, щоб не мати проблем зі світлом 21:00 Лікар-нейрохірург безплатно консультуватиме в Чортківській лікарні 20:03 У парках Тернополя перевіряють атракціони: скільки коштів мають витратити photo_camera 19:03 Наслідки негоди на Тернопільщині: що буде з урожаєм і як людям допомагають у громадах Від читача 16:37 Підтримка молоді Збаражчини у виборі кар’єри: профорієнтаційний захід у Вишнівецькому ліцеї 18:00 З ознаками сп'яніння та без посвідчення водій вантажівки врізався в припарковану легківку photo_camera 17:17 Тролейбус №5 тимчасово змінить маршрут руху 16:45 «Підприємець» з Тернополя отримав підозру за привласнені два мільйони гривень інвесторів зі США 16:15 Допомагають з працевлаштуванням та документами: які послуги надають у Ветеранському просторі photo_camera 15:35 Наші вдома! Україна повернула 205 воїнів з ворожого полону. З них четверо — з Тернопільщини photo_camera 15:04 «Королі піхоти»: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила оновлює вакансії 14:30 У Теребовлі ремонтують під’їзні шляхи до новозбудованого мосту через Гнізну photo_camera 13:42 Керівник КП «Тернопільтеплокомуненерго» заплатить штраф, бо не надав інформацію про премії 13:22 Польські перевізники знову можуть влаштувати протест на кордоні з Україною 12:52 На перехресті вулиць Дружби — Миру обмежили рух транспорту 12:20 Біля парку ім. Тараса Шевченка встановили Дзвін пам’яті: дивіться, який вигляд він має photo_camera 11:40 Аварія на Лановеччині: зіткнулися пікап та вантажівка, є потерпілі 11:20 Поки господар був у дворі, з хати винесли гроші: у крадіжці підозрюють односельчанку 10:50 «Театр мод» Галицького коледжу вразив переможною етноколекцією на Всеукраїнському конкурсі 10:10 Зміни у визначенні критично важливих підприємств: хто отримає бронювання
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up