{photo_gallery id=147|}
Епідемічну ситуацію щодо ВІЛ-інфекції/СНІДу медики вважають складною та напруженою. Аби обговорити дану проблему, 11 липня 2013 р. на базі КУТОР “Обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом” провели переривчасті курси лікарів-інфекціоністів кабінетів “Довіра” лікувально-профілактичних закладів області. Про це інформує прес-служба департаменту охорони здоров'я обласної адміністрації.
Про організацію роботи КУТОР “Обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом” у І півріччі 2013 р. і перспективи її удосконалення розповідав головний лікар даної установи Володимир Носко.
У 20-ти випадках недугу вперше виявили, а у 10-ти - відбулася зміна діагнозу ВІЛ-носійства на СНІД. Статистика така: Лановецький, Підволочиський, Підгаєцький, Чортківський райони та Тернопіль – по одному випадку, Теребовлянський район – два, Козівський – три випадки.
- Від початку року народилося восьмеро дітей від ВІЛ-інфікованих матерів, - каже пан Носко. - Чотири такі матері - у Тернополі, на Збаражчині – три і на Заліщанщині – одна.
Важливо, що основною віковою групою є люди віком від 30 до 39 років, проте є випадки ВІЛ-інфекції/СНІДу (скажімо, у Підгаєцькому районі), де хворі зареєстровані у віці більше 50 років і більше. Про поширення ВІЛ-інфекції серед молоді свідчать факти виявлення недуги серед осіб 19-20 років (причина - гомосексуальні контакти – прим. ред.).
- Велику та відповідальну роль відіграють регулярні обстеження громадян, - вважає фахівець. - Так, приміром, серед пацієнтів обласних і міських лікувально-профілактичних закладів найбільшу кількість обстежень провели в обласному протитуберкульозному диспансері (498), в Тернопільському обласному шкірно-венерологічному диспансері (364), у клініці Хміля (322).
В інших медзакладах, на його думку, обстеженюь людей належну увагу не приділяють.
- Найбільш поширеним СНІД-індикаторним захворюванням і частою причиною смерті ВІЛ-інфікованих, як і раніше, залишається туберкульоз, - розповів лікар-інфекціоніст центру СНІДу Наталія Паньків.
Крім того, лікар-епідеміолог центру СНІДу Тетяна Буртняк того дня надала фахівцям чітке роз’яснення щодо впровадження наказу Мінохорони здоров’я України від 22.05.2013 р. за №410 “Про затвердження форм облікової документації та звітності стосовно реєстрації випадків контакту осіб з кров'ю чи біологічними матеріалами людини, забрудненими ними інструментарієм, обладнанням чи предметами, проведення постконтактної профілактики ВІЛ- інфекції та інструкцій щодо їх заповнення”.
Довідка
ВІЛ – підступна і небезпечна інфекція. Водночас це дуже нестійкий вірус. Він може існувати лише в деяких рідинах організму. Небезпечні щодо інфікування ВІЛ рідини: кров, виділення зі статевих органів, материнське молоко. Щоразу, коли ці інфіковані рідини потрапляють у кров, або на слизові оболонки іншої людини, існує ризик її інфікування. Шкіра зазвичай є надійним бар’єром для проникнення ВІЛ, але лише за умови її цілості, відсутності порізів, проколів, ранок, виразок.
Інфекції, що передаються статевим шляхом, називають «воротами для ВІЛ-інфекції», адже для тих хто має такі інфекції, ризик ВІЛ-інфікування у десятки разів більше. Це тому, що поблизу слизової оболонки концентруються уразливі для ВІЛ клітини імунної системи. Розвиток захворювання на ВІЛ-інфекцію залежить від віку людини, загального стану її здоров’я, умови способу життя.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер