Не маєш прописки – плати за лікування

Не маєш прописки – плати за лікування

 Жительки Тернополя звернулись за медичною допомогою в амбулаторію, але її не отримали. Пацієнткам сказали спершу заплатити за послугу у банку, а потім приходити. Як виявилося, у Тернополі вже запрацювало рішення, яким міськрада поділила людей на своїх та чужих

Виставляти рахунки у деяких  тернопільських медзакладах почали усім іногороднім пацієнтам. А також тернополянам, які не прописані у місті. Щоправда, пояснення обуреним пацієнтам – не завжди адекватні. Трапляється, що місцеве рішення видають за наслідки медреформи Супрун. 

Про цю проблему розповіла тернополянка Любов Рега. Жінка нещодавно захворіла і з температурою, пішла до «своєї» лікарки в амбулаторію на Куліша, 7а. Втім медик її не прийняла. Мовляв, спершу ідіть в банк заплатіть 30 гривень, а потім – приходьте. 


- Сказала, що якщо у мене нема тернопільської прописки, то я маю іти заплатити в банк, -  каже жінка. – Ні, щоб спершу оглянути, а потім відсилати. Я кажу, дуже добре людям зробили. А  лікарка каже: «Ми тут ні причому, подякуйте тій пані, що реформу зробила». Певні роз’яснення надали у реєстратурі, куди я звернулась за кілька днів, щоби таки зрозуміти ситуацію для себе. Там сказали,  що я справді маю заплатити,  бо так розпорядився Надал. 


Відправили у банк


Жінка каже, що  найбільше її обурило те, що лікар її прекрасно знає. Тож насамперед, вважає вона, мала б оглянути, а тоді говорити про гроші. 
- Я живу у Тернополі з 2007. Чоловік має квартиру. Там прописаний він і діти, я ж залишилась із старою пропискою, - каже вона. – Дітей народжувала тут, лікувалась завжди тут, працюємо у Тернополі, податки сплачуємо сюди. Але  тепер виходить, що попри державні гарантії безкоштовної медицини і платну медицину насправді, маю платити ще?

У подібну  ситуацію потрапила і тернополянка Віра Кравець. У неї – аналогічна ситуація: у квартирі прописані чоловік та діти. Жінка теж вхопила облизня у своїй же амбулаторії.


- Мені потрібно було до лора. Лікар сказав, що без талончика не прийме, - каже вона. – Пішла за талончиком в реєстратуру. Вистояла в двох чергах! Коли дійшла до каси, там сказали, що не дадуть, поки не заплачу в банку, бо не маю тернопільської прописки. Я здивувалась, мовляв відколи таке. Сказали:»Он там все на стенді є, ідіть та читайте». А відразу мені не можна було сказати? Хворій людині треба усі черги вистояти, щоб дізнатись, що треба платити?
Пані Віру, як і пані Любов, обурює такий поділ на чорних, і білих. Адже якщо уся сім’я працює у Тернополі, то вносить в бюджет міста набагато міста, ніж ті, хто просто придбав та прописався, а сам, приміром, працює за кордоном. Або ж не працює тут офіційно.

Підтримали на скандальній сесії


Що ж відбувається, і чому людей  відправили у банк, пояснюють у Центрі  первинної медико-санітарної допомоги. Тут кажуть – запрацювало рішення, прийняте на сесії від 24 лютого про те, що і за  харчування в садочках, і під час звернень в медзаклади, усі нетернополяни повинні платити. Причому, зміни в це рішення внесли ще на одному засідання сесії, 2 червня – легітимність якого, до слова, ще під питанням. 


- Це було рішення міськради від 2 червня цього року, якими внесли зміни до рішення міської ради від 24 лютого 2017 року про взаємодію з об’єднаними громадами, іншими органами місцевого самоврядування у сфері надання послуг, - каже заступник головного лікаря Тернопільського міського „Центру первинної медико-санітарної допомоги Надія Боднар. -  Щодо нас, то це якраз стосується звернень у лікувально-профілактичні заклади міста.  Відповідно, відділ охорони здоров’я затвердив нормативи виплат якраз на медичні заклади згідно з додатком, який вони нам дали. І згідно того всього  надавати  медичну допомогу не жителям Тернополя розпорядились за рахунок коштів пацієнтів  з 1 липня.  Таке рішення не стосується жителів села Малашівці Тернопільського району та Іванківці Зборівського району.
У кожному лікувальному закладі – різні «розцінки», бо надають різні послуги. Так, у стаціонарів, за словами пані Боднар, одні розцінки, в пологових – ще інші. 

- Те, що стосується амбулаторної роботи, то разовий прийом у сімейного лікаря для не тернополян  коштує 30 гривень, у хірурга – 21 гривня, в лора – 22 гривні, в невролога – 28, - зачитує пані Боднар. – Виклик лікаря додому – 35, виписка дубліката медичного документа – 21 гривня. У поліклініках, наприклад, кожен аналіз крові також має свою вартість. 


У той же час, додає Надія Боднар, невідкладна допомога залишається безкоштовною для будь-кого. У таких випадках ніхто не питає ані про місце реєстрації, ані взагалі про будь-які документи для посвідчення особи.
- Якщо житель міста без прописки чи гість захворів, то повинен прийти до лікувального закладу, який обслуговує територію, де  живе людина, та написати заяву з проханням про надання медичної допомоги, пред’являє паспорт, -  додає лікар. – Та оплачує  прийом того спеціаліста, до якого звернулась.

Головні лікарі не чули

Які ж тарифи затвердили на «послуги» іншим тернопільським лікувальним закладам, ми поцікавились у очільника відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення – Ростислава Левчука. Той зазначив, що принцип сесійного рішення такий – за пацієнта без тернопільської прописки платить або громада, або сам пацієнт.

- Розцінки, які були оприлюдненні у лютому, були дещо зависокі, - каже він. – Їх переглянули. Нові затвердили на сесії 2 червня. У кожному медичному закладі вони - інші. Але чи виконується це рішення сесії у тернопільських медичних закладах, пан Левчук не зміг відповісти і порадив запитати у головних лікарів. Ми звернулися до очільників лікарні швидкої допомоги, 3-ї лікарні, міської дитячої лікарні. Як виявилося, у більшості лікарень рішення міськради ще не працює. 


Ба більше, головний лікар міської лікарні швидкої допомоги Ярослав Чайківський сказав, що вони і не братимуть таку плату.
- Рішення міськради ми отримували, але платних послух не впроваджуємо, - каже він. - Оскільки ми лікарня швидкої допомоги і до нас звертаються хворі з ургентними патологіями медпослуги ми надаємо безкоштовно. 

Головний лікар третьої лікарні Юрій Лазарчук сказав, що це рішення їх не стосується, бо вони мають статус комунального підприємства.  Щоправда, у відділі охорони здоров’я таке твердження заперечили. Кажуть, незважаючи на статус, заклад залишається у комунальній формі власності, а відтак і рішення сесії їх стосуються. Керівник міської дитячої лікарні Андрій Артимович  повідомив, що це рішення наразі і не може виконуватись. 

Вже є нові тарифи 


Більше інформації про переглянуті тарифи надала заступниця начальника з економічних питань Мирослава Тарнавська.  Посадовиця  зазначила, що затверджені тарифи відрізняються не тільки між самими лікувальними закладами, а навіть між відділеннями одного і того ж лікувального закладу. 

- Ціни відрізняються  навіть між відділеннями,  - каже  пані Тарнавська. – Наприклад, якщо це реанімація, то день перебування тут коштує більше 1000 гривень,  тому що це дороговартісна і затратна структура, навіть  зарплата тягне дуже багато. Бо там і лікарів, медичного персоналу більше на одного  хворого, ніж в інших відділеннях. Так  само пологовий –  перший день перебування – понад 700 гривень, наступні дні – в межах 300 грн. Бо в перший день – обстеження, аналізи, це дуже затратно. Звичайно, дещо більше коштує хірургія, бо там більш детальне обстеження і затратніше. 


Приміром, додає пані Тарнавська,  затверджений тариф для першої міської лікарні такий: день перебування  в реанімації  - 1200 грн , в хірургічному відділенні – орієнтовно 469 грн, у  терапевтичному – 437. По інших лікарнях, за її словами,  затверджені тарифи дещо схожі.  Є тарифи і на медпослуги для діток не тернополян. В середньому по відділеннях у дитячій лікарні він становить 280 грн.
-  Медична субвенція  виділяється  з розрахунку  на жителя міста Тернополя, відповідно наші кошти, які заплановані, вони  не передбачені на лікування іногородніх, - додає вона. -  Через це і піднялось питання.


Усі отримані кошти йтимуть суто на цей лікувальний заклад, у який звернулась людина. Це вважатиметься відшкодуванням затрат за проведене лікування, додає пані Тарнавська. Ліки звісно ж пацієнт  купуватиме собі окремо, як і раніше. Проте якщо цьогоріч запрацює медична реформа і гроші підуть за пацієнтом, то згадуване місцеве рішення не матиме такого значення.

Держава гарантує безкоштовну медицину

Коментар
Ростислав Небельський, юрист:


- З огляду на ситуацію, Тернопільська міська рада чітко  показує, що до тих, хто не становить електоральної цілісності, їй байдуже. Нагадаю, що ч.2 ст. 2 Закону України "Про свободу пересування ..." говорить про те, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією ( 254к/96-ВР ), законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.  А держава гарантує сьогодні, нагадаємо, і безкоштовну медицину.
 

Коментарі (9)
 • roma

  Держава гарантуе пiдкреслюю Гарантуе!!!!! безкошовну медицину

  а царь надал з держави Тернопiль-нi :-)  робить шо хоче
 • roma

  Та яке це правильно Надал и тернопиль це що якесь окреме царство зи своими законами роблять шо хочуть

  Надал вопще творить шо хоче-свои закони голосуе-видкати получе спорю на 100; що мае щось з цього 100%

  Я маю 2 квартири (маю я право мати 2 квартири 2 ризних мистах Украини,,,,) Маю то кожен раз я призжаю з Киева в Тернопиль на мисяць я маю виписуватись приписуватись кожен раз це ж який дурдом А якщо приихав и не дай боже взяв недостатньо грошей-то шо мени помирати бо прописки нема Класика жанра-людина вмирае а ликар идить в банк довидку про приписку и дозвил вид надала

  хто тут каже ой правильно-бажаю вам поихати до бабуси в 2 область и там захворити  и що б у вас з собою не було пару тисяч гривень бо дома забули-що вас видмовились в ликарни приймати

  тоди побачимо чи ви за субсидии труситись будете чи думати як би не померти и добратись до вашои прописки Дебили

  Нагадаю, що ч.2 ст. 2 Закону України "Про свободу пересування ..." говорить про те, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією ( 254к/96-ВР ), законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження. А держава гарантує сьогодні, нагадаємо, і безкоштовну медицину.

  Посилання на джерело: https://te.20minut.ua/analitika-i-publicistika/na-maesh-propiski--plati-za-likuvannya-10628394.html#page_comments

 • Oleksandra Lukavetska

  от і повилазять ті, хто не приписаний, бо отримує субсидії.

  а як інакше боротися тими паразитами, коли в квартирі проживає 5ро, а приписаний один, за що отримує величезні рахунки за комуналку і не меншу компенсацію

  зробіть як має бути і не буде чого обурюватися!
 • Андрій Федунь

  Виправіть заголовок:

  "НЕ" маєш прописки – плати за лікування.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:01 «Витрати на ведення війни проти росії близько 5 мільярдів доларів на місяць»: про що пише світова преса photo_camera 20:02 На електромобілі не покатаєшся, на електросамокаті похвилинна плата, велосипеди – під замовлення photo_camera 19:20 У Тернополі чоловіку спалили авто, бо він не погодився залишити дівчину 19:05 Український борщ — офіційно під захистом ЮНЕСКО play_circle_filled Від читача 09:48 Зміни в Україні з 01 липня 18:05 У селі біля Тернополя землею присипало чоловіка photo_camera 17:00 Вторгували три тисячі гривень. Як маленькі тернополяни збирали гроші для ЗСУ? (ВІДЕО ДНЯ) play_circle_filled 16:00 Зламана огорожа, дроти та є ями. Однак кажуть, що всі спортмайданчики у нормальному стані photo_camera 15:35 У Борщеві зустріли тіло загиблого Героя Миколи Дитка photo_camera 15:03 Скільки коштуватиме навчання у тернопільських університетах та як вступити. Зібрали корисну інформацію photo_camera 14:30 Із 1 липня сигарети для нагрівання (ТВЕНи) визнані тютюновими виробами: що це означає 13:50 Платили готівкою чи чужими картками: скільки порушників оштрафували в громадському транспорті Тернополя 13:00 Кількаденні табори, розваги й навчання. Проєкт для дітей запустили у Тернополі (РЕПОРТАЖ) play_circle_filled photo_camera 12:30 Із 1 липня скасували пільгове розмитнення «євроблях» 11:50 2 липня у Тернополі працюватимуть сільськогосподарські ярмарки 11:05 Укрпошта з 1 липня змінила графік роботи і підвищила тарифи 10:29 Пенсії з 1 липня зросли: які будуть виплати 10:07 Комісія обрала три кращі концепції реконструкції Старого парку: що мають доробити автори ідей 08:53 На Тарнавського згоріла колишня дача play_circle_filled photo_camera 07:01 Сьогодні, 1 липня: День архітектури України
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up