Ремонтувати двори будинків на просп. Злуки, 41 та 43 почали ще минулого року. Цьогоріч стартували з облаштуванням екопарковки. Про загальну вартість проекту — розміром понад мільйон гривень повідомляли і представники влади, і офіційний сайт мерії.
- Прочитав про ті роботи і задумався, чому ж ціна така висока? - з таким запитанням до редакції звернувся читач, який назвався Володимиром Синюшком. - Більше мільйона гривень. А чи потрібно таке місту? Як для новації, то мені здається, що задорого.
Які суми і на які роботи й матеріали витратили, а також хто ті щасливці, які долучилися до облаштування екопарковки, "RIA плюс" з'ясувала через інформаційний запит до міськради.
Площа екопарковки в дворах зазначених будинків - 450 квадратних метрів. Загальна вартість робіт, пов'язана з облаштуванням та закупівлею матеріалів, – 154 тисячі 464 гривні. З них вартість матеріалів – 70 тис. 420 грн. "Для облаштування даного покриття використовували бруківку "еко". На неї витратили 49,7 тис. грн. Виробник цієї бруківки – ТОВ "Озон" зі Львова", повідомив заступник міського голови Владислав Стемковський. Ціни, як дізнались в інших виробників, ринкові. Роботи зі встановлення виконує ремонтно-будівельне підприємство "Міськшляхрембуд". Конкурс на пошуки виробника міськрада не оголошувала, бо ж вартість матеріалів не перевищує 100 тисяч гривень. У таких випадках, згідно з законом про державні закупівлі, конкурси не передбачені.
Якщо облаштування екопарковки виявилось не надто затратним для міської казни, то до реконструкції і ремонту дворів запитання виникають. Перший етап капітального ремонту асфальтобетонного покриття прибудинкових територій на Злуки, 41 та 43 завершили в 2013 році. Витратили на це 463 тис. грн. У цьому ж місяці виконавчий комітет передбачив на ремонт покриття у тих же дворах ще 745 тис. грн. Тобто загальна сума сягнула 1 млн 208 тис. грн. Якщо від цієї суми відняти витрати на екопарковку, залишиться понад 1 млн 50 тис. на два двори. Хоча згадані будинки на Злуки утворюють один великий двір. Та навіть якщо рахувати окремо, то в середньому виходить 525 тисяч на кожен будинок. Якщо порівнювати з іншими дворами, які міськрада хоче капітально відремонтувати, це багато.
Загалом у цьому році міська влада вирішила капітально відремонтувати 28 тернопільських дворів. При цьому загальна сума, яку готові витратити, – 7 мільйонів 400 тис. грн.
- Ми визначаємо, де є найбільша потреба, інтенсивність руху транспорту і де найдовше не ремонтували, - пояснила на одній з прес-конференцій заступник начальника управління ЖКГ Ганна Муца. - Беремо до уваги і кількість мешканців. Потреба у грошах на капітальний ремонт усіх прибудинкових територій – близько 50 мільйонів гривень.
Зважаючи на кількість дворів та суму, на один будинок в середньому припадає 264 тис. грн Тобто, вдвічі менше, аніж на один чи другий будинок на просп. Злуки. Підрахунки, звичайно, приблизні і будинок будинку не рівня, але різниця в цифрах все ж суттєва. У мерії запевняють, що такі витрати на будинки на Злуки пов'язані з тим станом дворів, який був до оновлення, населеністю будинків та масштабністю робіт.
- Цей будинок є одним із найбільших у Тернополі, - розповідає міський голова Сергій Надал. - Багато років прибудинкова територія була у поганому стані, мешканці неодноразово зверталися з проханням відремонтувати дорогу та збільшити кількість місць для паркування машин. Ми з ними погодили, що зменшимо зелену зону, натомість облаштуємо на її місці екопарковку. Також тут уже провели капітальний ремонт дороги, тротуарів, замінили інженерні комунікації.
Мешканці будинків по Злуки, з якими поспілкувались, зробленим задоволені.
- Добре, що розширили, - каже чоловік, якого зустріли біля будинку № 41. - Тепер і проїхати можна нормально і машини поставити. Тепер двір хоч виглядає полюдськи. Не знаю, чи буде рости трава, бо в ті дірки вже бичків понакидали, але люди зробленим задоволені.
Облаштовувати екопарковки в інших дворах під час капітальних ремонтів 2014 року, як повідомили в міській раді, не планують. Щоправда, питання облаштування нових екологічних парковок будуть розглядати під час формування майбутніх бюджетів, обов'язково з урахуванням думки тернополян. Чи приживеться новація та як вона виглядатиме за місяць-другий, ми простежимо.
ДОВІДКА
Якщо ваш двір - у жалюгідному стані і ви маєте намір добитися його капітального ремонту, а може, й облаштування екопарковки в наступні роки, то братися за справу варто вже. Списки капітального ремонту формують заздалегідь. Як свідчить досвід, ремонт роблять там, де люди наполягають. Просити про це можна у управлінні житлово-комунального господарства за номером 52-58-48. Ще кращий варіант – письмова заява від мешканців на ім'я міського голови Сергія Надала. Заяву треба нести на вул. Листопадову, у відділ звернень. Її зобов'язані прийняти.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер