Бізнесу не дали ні копійки, а жителі змушені чекати гроші на відновлення житла після обстрілів

Бізнесу не дали ні копійки, а жителі змушені чекати гроші на відновлення житла після обстрілів
 • Прилетіло давно, а грошей не побачили і досі. Жителі Тернопільщини та підприємці нарікають: або отримали мінімальну компенсацію на відновлення або взагалі копійки і в очі не бачили. Де ж гроші?
 • «Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win»

За понад два роки повномасштабної війни ворожа зброя дісталась і Тернопільщини. Травмовані люди, зруйновані багатоповерхівки, транспорт та розбиті офіси – обласна влада не може назвати точну суму збитків.

Журналісти «20 хвилин» кілька разів задавали уточнюючі питання, але так і не отримали відповіді. Єдине, що повідомили: ОВА не має жодних програм відновлення області, усе відбувається через контакт людина–держава або із залученням благодійних фондів. Але про це згодом.

Довелося робити ремонт з нуля 

Кількість «прильотів» також ніхто не фіксує чи, принаймні, точно не говорить про них журналістам. Однак про найбільші з них ми вирішили дізнатися і перевірити, яку компенсацію отримували як підприємці, так і пересічні громадяни. 

Відео дня

11 червня 2022 росіяни вдарили по Чорткову. Найбільшого руйнування зазнали чотири багатоповерхівки. Вибиті вікна, потріскані стіни, розтрощені двері та меблі – саме такий вигляд мали десятки квартир місцевих жителів.

Володимир Капкан у власній квартирі після обстрілу

Володимир Капкан проживає на вулиці Степана Бандери та очолює місцеве ОСББ. Зі слів чоловіка, на момент вибуху він перебував вдома і хоча його квартира розташована з протилежного боку від місця влучання, але жодна кімната не вціліла.

– У квартирі потріскалися стіни та стеля, повилітали вікна, двері, ламінат. Майже всі меблі посікло склом. Наш добротний, новий ремонт був повністю знищений. Звичайно, з іншого боку будинку ситуація у квартирах гірша….Там все горіло, падали перестінки, – каже пан Володимир. – З будинку злетіла облицювальна цегла, четвертий та п’ятий поверх треба було повністю розібрати та перемурувати. У даху були такі дірки, що можна дивитися на небо. А самонесуча стіна відійшла на 5 сантиметрів.

Після пережитого стресу Володимир Капкан разом із сусідами почали дізнаватися, як можна отримати кошти на відновлення. 

– Але обласна влада нам не давала ніякої допомоги, від Чортківської міської ради ми отримали незначні кошти і витратили їх на часткове відновлення багатоповерхівки. Більшість робіт люди проводили самотужки за власні кошти, – наполягає чоловік. – Заявки на компенсацію для відновлення квартир у рамках програми «єВідновлення» ми подавали. Але комісія дуже повільно виїжджала та все оглядала, складала акти. До мене вони приїхали лише у грудні 2023 року. Тобто через півтора року, і я вже трохи все відремонтував.

З червня 2022 до вересня 2023, поки робили ремонт,  проживали у родичів. Зі слів пана Володимира, враховуючи терміни, на компенсацію від держави вже не сподівалися.

– Ми з дружиною розуміли, що можемо розраховувати лише на власні сили. Вдень я працював, а ввечері – ремонтував квартиру. Складніші роботи виконували фахівці, щось підвалювати, затерти, то вже самі. Жінка прибирала, вимивала все. Спільними зусиллями відновили дві кімнати та кухню, ще одна залишається понівеченою. Світло, водопостачання та опалення відновили майже одразу, тож вже у вересні 2023 року ми нарешті повернулися у власну квартиру, – розповідає пан Володимир. 

Поступово власноруч відновлювали житло

Виплату за пошкоджене майно родина Капкан отримала вже у січні 2024 року. Комісія оцінила збитки в 95 000 гривень. Зі слів пана Володимира, деякі сусіди отримали від держави і по 200 000 гривень.

– 95 000 гривень мені вистачило лише на ламінат, двері та різні дрібні будівельні матеріали. Розумію, якби самотужки не зробив дві кімнати, то компенсація, можливо, була б більшою, але ми не могли чекати так довго, треба було десь жити, — наголошує чоловік. – У нашому будинку постраждали дев’ять родин, лише четверо зробили базовий ремонт у квартирах і тільки двоє повернулися сюди жити. Інші сусіди будматеріали придбали, але не ризикують облаштовувати своє житло. Побоюються за своє та життя дітей.

Щодо загального стану багатоповерхівки, то вдалося замінити вікна, двері, очистити від бруду та скла. Найбільшою проблемою залишається зміщена стіна та утеплення фасаду. Натомість власні кошти люди вкладати поки не готові, а відповідних програм немає, каже Володимир Капкан.

Від даху залишилось решето 

Родина Зубчик проживає у багатоповерхівці на вулиці Володимира Великого, 3-А. На момент влучання, ні дружини Уляни, ні її чоловіка та дитини не було у квартирі. Про те, що їхній будинок зруйнований, дізналися від сусідів.

– Квартира розташована на п’ятому поверсі, у нас мансард. Через влучання у квартирі зруйноване все, та найбільше – дах. Підвісна стеля частково обвалилася, вікна та двері вилетіли. Є пошкодження на стінах та підлозі. Жахлива ситуація, – розповідає Уляна Зубчик.

Зі слів пані Уляни, після прильоту родина зверталася до Чортківської міської ради та очікували відповідну комісію. Фахівці зробили опис пошкодженого майна у квартирі, під’їзді та згодом виплатили компенсацію. Та на що вистачило цих коштів?

– За заміну вікон та дверей ми сплатили 50 000 гривень, але міська рада відшкодувала лише частину – 17 420 гривень. Весь інший ремонт у квартирі робили за власні кошти, під програму «єВідновлення» ми не потрапили, адже її анонсували пізніше. Гроші на ремонт під’їзду та даху збирали із сусідами – кожен по $1000. Забудовник допоміг знайти професійних робітників, які все виконали швидко та якісно, – каже пані Уляна. – Ми вагалися, чи варто робити ремонт у квартирі, але сусіди змотивували своїм прикладом.

 

У листопаді 2022 року родина Уляни Зубчик вже повернулася жити у власну квартиру, адже основні ремонтні роботи зробили. Досі пошкодженою залишається підлога, яку планують відреставрувати згодом.

Бізнес залишили без підтримки

Ввечері 13 травня 2023 року росіяни завдали удару по одній з промислових зон Тернополя, де місцеві підприємці мали склади, офіси та цехи. Внаслідок вибухів були вирви, пошкоджені вікна, двері, меблі, обладнання і товари. Також вщент згорів склад із гуманітарною допомогою.

Та чи змінилося щось майже за рік? Чи вдалося відновитися бізнесу? Журналісти «20 хвилин» прийшли на місце влучання. Як ми побачили, у приміщенні частина вікон і досі закриті дошками, а на другому поверсі тільки замінюють їх на металопластикові.

Всередині приміщення майже на кожному поверсі є банери різних компаній та переважно всі двері зачинені. Ми дзвонили за вказаними на банерах чи у соціальних мережах, але чули від всіх власників однакові слова: «Ми нічого від влади та держави не отримували. Відновлювалися за власні кошти».

Зі слів однієї з підприємниць (ім’я та прізвище редакції відоме – прим. авт.), після прильоту більшість бізнесів переїхали і лише деякі наважилися відновлювати офіс та продовжувати роботу в обстріляному приміщенні.

– Я їх розумію, бо відновлення цеху чи офісу потребує чималих витрат. Одні лиш вікна коштують десятки тисяч гривень. А ще треба замінити меблі, декорації, подекуди шпаклювати стіни. Варто врахувати ще той факт, що під час відновлення приміщення, бізнес не приносить прибуток, ти не можеш надавати послуги. Це дуже важко, – каже жінка.

Зі слів тернополянки, її бізнес також постраждав: вибиті вікна, зіпсовані меблі та стіни. Вибухова хвиля не зачепила лише фототехніку, яка коштує сотні тисяч гривень. І лише за кілька місяців їй вдалося відновити роботу фотостудії, але все робила самотужки.

– Після обстрілу приходила комісія, складала акти, фіксувала пошкоджене майно. Але я орендую приміщення для студії, тож мені повідомили, що всі інші питання вирішуватимуть з власником, – каже підприємниця. – Чи відшкодували власнику – не знаю. Але мені він зробив знижку на оренду приміщення. Ми з ним домовилися таким чином.

Можливо, власник приміщення пан Сергій (прізвище редакції відоме – приим. авт.) отримував фінансову допомогу від держави чи міської влади?

– Ні, жодної копійки не отримав. Після опису пошкодженого майна мені сказали, що під час війни відновлюють житловий фонд, а власникам бізнесу лише розраховувати на репарації від росії, – каже пан Сергій. – Після обстрілу вціліли лише 30% вікон, наразі частково проводимо заміну, трохи відремонтували приміщення. Я не можу роками чекати, коли хтось, щось дасть. Ми маємо працювати, забезпечити нормальні умови. Бо у нас є ще медичний склад, і там конкретні стандарти зберігання, порушувати які заборонено. З орендарями ми домовилися і працюємо далі. 

У громадах збитків чимало 

З відповідей громад Тернопільщини на запит «20 хвилин» дізналися, що окрім Тернополя та Чорткова, під ворожі обстріли потрапили й інші населені пункти області. Представники 41 з 55 громад повідомили редакцію, що є чималі збитки та пошкодження. Наразі й досі працюють над ліквідацією наслідків. Про кожен пошкоджений населений пункт розповідаємо окремо.

Внаслідок обстрілу дев’ятого березня 2023 року у селі Носів Тернопільського району пошкоджені сім житлових будинків, дві господарські будівлі приватного сектору, а також одна нежитлова будівля (колишній будинок торгівлі). З матеріального резерву Підгаєцької міської ради виділили 113 330 гривень. За ці кошти закупили хвильовий шифер, цвяхи шиферні, металоконструкції віконні та скло.

– Також 15 травня 2023 року через обстріли пошкодили повітряну лінію 750 кВ Вінницька-Західноукраїнська, що за межами села Боків. На відновлення «Укренерго» виділили 714 745 гривень, – повідомив голова Підгаєцької міської ради Ігор Мерена.

У Чорткові пошкоджені 38 багатоквартирних будинків, 22 приватних будинки, три заклади освіти та 27 об’єктів бізнесу. Крім того, мережі водопостачання, водовідведення, вуличні ліхтарі. Орієнтовна сума збитків – 8 320 000 гривень. А хто ж відшкодовуватиме? 

За інформацією, яку нам надали у Чортківській міській раді, кошти на відшкодування всіх збитків залучали із трьох джерел: міжнародні благодійні фонди та організації, місцевий та державний бюджети. Міжнародні організації та держава надсилала кошти на особисті рахунки людей за результатами висновків комісії. 

Зі слів начальниці управління комунального господарства Чортківської міськради Ірини Мацевко, чортків’яни подали 32 заявки на отримання компенсації для проведення ремонту. З них 22 заявки вже погодили, тож люди мають отримати понад 1 700 000 гривень компенсації від держави через програму «єВідновлення».

– Ми оглянули всі пошкоджені об’єкти. Кільком людям комісія відмовила, бо вони самостійно відновили свої оселі і не відповідали вимогам 381-ї постанови. Комісія на об’єктах робить фотофіксацію і проводить заміри. Суму розраховують згідно з чек-листом, що є додатком до постанови, – каже пані Ірина. – Загалом  з міського бюджету виділили 301 364 гривень для ОСББ на відновлення місць загального користування.

На території Тернопільської міської територіальної громади, через російські обстріли пошкоджені 159 об’єктів. Для обстеження пошкоджень відповідна комісія здійснила 64 виїзди, повідомив заступник міського голови Владислав Стемковський.

Ворожі обстріли не оминули і село Нараїв. Там у житлових будинках побило вікна та дах. За інформацією сільського голови Євгена Здебського, комісія двічі виїздила, аби описати пошкодження. Загальна сума збитків – 71 492 гривні.

29 грудня 2023 року над селом Ценів, що у Козівській громаді, сили ППО знищили повітряну ціль. Вибухова хвиля та уламки пошкодили 11 домогосподарств, зокрема: житлових будинків садибного типу та господарських будівель і споруд. Зі слів селищного голови Сергія Добалюка, суму збитків визначають на кожен окремий об’єкт за зверненням власника майна.

У Великогаївській громаді ворожі обстріли частково пошкодили внутрішні стіни та фасади. Місцями зруйнували несучі конструкції садових будинків. Дані об’єкти внесли в реєстр пошкодженого та знищеного майна. Комісія склала 49 актів про обстеження майна.

– Власники пошкодженого та знищеного майна подали 23 інформаційні повідомлення та сім заяв на відшкодування. Вже склали сім чек-листів на суму – 1 265 558, 31 гривень. Всі дані внесли в реєстр «єВідновлення». Компенсацію – 448 797, 74 гривень – отримали чотири людини, – розповів сільський голова Олег Кохман.

У Білецькій сільській громаді пошкодження є в приміщенні ТОВ «Тернопільський автоцентр «КАМАЗ». Для фіксації збитків комісія виїжджала один раз. А також у Кременецькій міській територіальній громаді ворожі атаки пошкодили два об’єкти. Комісія обстежила територію та передала всю інформацію для відшкодування спеціалізованим незалежним експертам.

Чи є збитки та пошкодження ще в 14 громадах? Невідомо. Адже відповіді на запити вони так і не надали.

Не знають чи не кажуть?

Місяць часу журналісти «20 хвилин» намагалися отримати інформацію від Тернопільської ОВА щодо загальної суми збитків внаслідок ворожих обстрілів та всіх джерел, де акумулюються кошти на відновлення. Але всіх даних так і не надали. Представники пресслужби, різних управлінь та департаментів повідомляють, що загального обліку не мають Невже ніхто цього не фіксує, не підраховує? 

– В Україні є реєстр пошкодженого та знищеного майна. Інформацію туди передають виключно з громад, без залучення Тернопільської ОВА. Тому всю інформацію вам мали надіслати з громад, адже ми перенаправили до них ваш запит, – пояснює начальник відділу містобудування та архітектури ТОВА Олександр Королюк. – Ми не можемо стверджувати, що дані в тому реєстрі є актуальними та повними. Адже не всі люди викликають відповідну комісію після обстрілів, подають заявки на відшкодування пошкодженого майна. Ще такий важливий нюанс – відшкодовують кошти лише за житло, бізнес наразі допомоги не отримує. 

Отже, виходить, що держава нібито збирає дані, але перевірити, наскільки вони відповідають дійсності, чи є суми правдивими, на місці практично нереально. 

У коментарі для «20 хвилин» в ОВА наголосили, що за два роки адміністрація не отримала жодної копійки від держави на відновлення житла та бізнесу в області, що зазнали руйнувань внаслідок російських обстрілів. 

— У профільних управліннях підтвердили, що державні кошти на відновлення ТОВА не отримувала. Гроші надходять безпосередньо власникам пошкодженого житла, які подавали заявки через додаток «Дія», — повідомила «20 хвилин» представниця пресслужби Надія Ящищак. 

За зруйновані оселі жителям Тернопільщини поступово виплачують компенсацію з державного бюджету. Станом на 13 травня 2024 року, погодили 28 заяв від власників житла на суму 3 220 110 гривень. Про це «20 хвилин» повідомила начальниця управління капітального будівництва ТОВА Ольга Власенко. 

Та чи отримав вже хтось ці кошти? Чи досі суми залишаються обіцянками на паперах? 

— Жителі Тернопільщини, житло яких постраждало внаслідок обстрілів, вже отримали компенсацію на відновлення — понад 2 300 000 мільйона гривень з державного бюджету. Окрім того, з місцевих бюджетів Великогаївської, Тернопільської та Чортківської територіальних громад виділили 1 940 000 гривень. А ось від Тернопільської ОВА чи облради відсутні програми щодо надання компенсації на відновлення житла чи бізнесу для постраждалих жителів, — повідомив у відповіді на запит в.о. голови ОВА Володимир Важинський. 

Навіть після цих коментарів у журналістів «20 хвилин» залишилося чимало запитань. Тож ми намагалися особисто зустрітися з Володимиром Важинським. Та у пресслужбі повідомили, що він не зможе приділити 10-15 хвилин часу нашому медіа, адже має низку інших робочих завдань. Спілкуватися з представниками ЗМІ, вочевидь, не входить у робочі плани чиновників…

Як отримати компенсацію? 

Тим часом розповідаємо про  два способи, як подати заявку на компенсацію зруйнованого житла. Зробити це може виключно власник квартири чи будинку. Наприклад, онлайн через «Дію» (у мобільному застосунку чи на сайті), а також особисто – через центри надання адміністративних послуг (ЦНАП). В обох випадках заповнюєте спеціальну форму.

Як подати онлайн? Відкриваєте «Дію», обираєте розділ «Сервіси» та підрозділ «єВідновлення», де повідомляєте про пошкоджене майно. Далі заповнюєте форму, вказуєте всю необхідну інформацію, додаєте дані про об’єкт, фото/відео пошкоджень та особисті контакти.

УВАГА! Пошкодження побутової техніки чи ремонту вказувати не треба.

До заяви, залежно від випадку, треба додати один з документів, що підтверджує:

Якщо нерухомість є в Державному реєстрі нерухомих прав, дані про нього автоматично підтягнуться у застосунку її власника. Тоді з меню достатньо обрати, яке саме майно пошкоджене.

Після цього перейдіть до розділу «Подати заявку про виплату». Як тільки фахівці опрацюють вашу заявку, спеціальна комісія встановить збитки та визначить рівень допомоги.

Як подати у ЦНАПі? Звертаєтесь до найближчого Центру надання адміністративних послуг з ідентифікаційним кодом, паспортом та електронною поштою. У разі наявності пільгової категорії – надати документ, що її підтверджує. Якщо заяву подає уповноважена особа – має бути довіреність на виконання правочину. Працівники допоможуть вам створити заявку в електронному форматі та отримати грошову компенсацію після огляду помешкання спецкомісією.

Сертифікат на нове житло

Під час огляду комісія приймає рішення – чи підлягає пошкоджене майно відновленню. Якщо ні, то в такому випадку власники квартири/будинку можуть отримати сертифікат на придбання нового житла.

Сертифікат – це цифровий документ, що засвідчує та гарантує зобов'язання держави профінансувати придбання нового житла на заміну зруйнованому. Незалежно від того чи це вторинний ринок, чи інвестиція в нерухомість. Це можуть бути приватні будинки, квартири чи житлові приміщення в будь-якому підконтрольному регіоні України. Його можна знайти в застосунку «Дія».

УВАГА! За один сертифікат можна купити тільки один об’єкт нерухомості. Також декілька власників можуть об’єднати свою компенсацію і придбати одну квартиру/будинок.

Важливо, щоб власники зруйнованого майна не мали судимості за злочини проти держави і не перебувати у санкційному списку. Водночас є три групи, які мають пріоритет у розгляді заяви на отримання сертифіката:

Якщо вартість обраного вами житла перевищує суму сертифіката, то можна додати власні кошти. Коли ви остаточно визначаєтесь з новим житлом і придбаєте його, то потрібно зробити ще один важливий крок – припинити право власності на зруйнований об’єкт нерухомості. Це можна зробити через нотаріуса, який має повноваження державного реєстратора, або в ЦНАПі.

Процедура державної реєстрації припинення права власності має проводитися у зв’язку зі знищенням нерухомості, а не з підстави відмови власника від свого права. Натомість жителі Тернопільщини ще не отримували сертифікати на придбання житла. 

 

 

Читайте також:

Пошкоджені будинки та автівки: є фото та відео після нічних прильотів на Тернопільщині

Б’ють ракетами, а ми працюємо далі: що було на складі з гуманітаркою, куди влетіла російська ракета

«У ногу прилетів осколок боєприпаса»: 47-річний захисник з ампутацією проходить реабілітацію у Тернополі

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
 • Петро Беріт

  В Чорткові дуже дружні, злагоджені люди. У нас би в місті люди так не об'єднались.
  Дуже шкода цих людей, більшість на заробітках пів життя, щоб придбати ту квартиру, а зараз знову заробляй на ремонт...
  Але слава Богу, що в і живі.

  Поліна Дайнега reply Петро Беріт

  Петро Беріт так! Вони разом багато роблять 😎🙏🏻

keyboard_arrow_up