Вже 11 років координатором і головною натхненницею спільноти «Матері в молитві» Тернопільсько-Зборівської архиєпаріхії УГКЦ є Ольга Білик. Завдяки їй жінки-матері удосконалюються в молитві й служінні.
Кожен, хто знає головну матусю спільноти «Матері в молитві» на Тернопільщині, може підтвердити наскільки активною і духовно сильною є ця неординарна жінка. Ольга Білик – мати двох дорослих доньок і бабуся двох онуків. Своєю невтомною працею на благо церкви вона засвідчує, як діє Господь через людину, як віра змінює нас, і які плоди дає спільна молитва матерів.
Коли у 2006 році Ольга Білик стала координатором «Матерів в молитві», в області було лише 23 спільноти. Зі свого боку вона доклала максимум зусиль для того, щоб їх стало понад 300. А ще ця жінка 10 років тому надихнула кількох матерів піти на пішу прощу до Зарваниці. В результаті такі прощі матерів стали традиційними і більш масовими. А про плоди материнських молитов і говорити годі, адже це тисячі чудесних зцілень і навернень.
4 листопада спільнота «Матері в молитві» відсвяткувала своє 15-ліття. Поспілкувавшись із пані Ольгою, мені захотілось поділитися з читачами її історією про те, яким був шлях до Бога і до спільноти у цієї непересічної жінки, яка має особливий дар – надихати інших до молитви.
Жінки запросили до молитви
У 1999 році в Ольги Білик помер чоловік. Тоді їй було 39 років і вона мала двох дітей. В ті часи на роботі зарплату давали продуктами, доводилось виживати. Щоб віднайти душевну рівновагу, жінка часто ходила на молитву в храм Архистратига Михаїла. Одного гарного серпневого дня вона прийшла на Божественну Літургію. Попри сильний біль голови, пані Ольга залишилась після служби на приватну молитву. Виходила з церкви зі сльозами на очах.
Відтоді спільноти не покидала, бо відчула душевний спокій.
Ініціювала спільноту на парафії
Відтак підійшла до парафіяльного священика храму Івана Богослова отця Івана, розповіла про спільноту, показала книжечку, за якою моляться жінки-матері. Він подивився на брошуру і відклав її. Через кілька місяців, поспішаючи на роботу, пані Ольга зустрілася з отцем Іваном. Він був дуже засмученим, тож вона запитала: «Що сталося?». У відповідь священик попросив її помолитися за його сина.
Лише восени отець Іван підійшов до пані Ольги і запитав, що потрібно зробити, щоб започаткувати таку спільноту. В результаті він запросив жінок-матерів із храму святого Йосафата, де вже діяла така спільнота.
Стала координатором
До речі, спільноту матерів започаткував на Тернопіллі отець Володимир Топоровський. Гостюючи у Львові, він познайомився з координатором руху «Матері в молитві» Вірою Чмелик, яка і запропонувала поширити його на Тернопільщину. Отець Володимир запросив пані Віру в Гайворонку, де й створили першу спільноту, яку очолила Ольга Віцентій. Наступною стала Зарваниця. Завдяки отцю Івану Гуні спільноту створили на парафії святого Йосафата у Тернополі. Слугинями стали Марія Мельник і Марія Містерман. До них приєдналася Ганна Зварич. Ці жінки почали всюди активно їздити й поширювати інформацію про рух «Матері в молитві».
У 2006 році отець Іван Гуня зібрав жінок у Зарваниці на реколекційні науки. Так сталося, що Ольга Білик поселилась в одній кімнаті з координатором спільноти по всій Україні Вірою Чмелик.
Після отця Івана Гуні духівником спільноти «Матері в молитві» був о. Андрій Романків, а з 2009 р. – о. Василь Чамарник.
Організувала пішу прощу матерів
У 2007 році пані Ольга вирішила організувати пішу прощу матерів до Зарваниці. У цьому починанні її дуже підтримала і надихнула слугиня храму Всіх святих українського народу Марія Мацола. Порадившись із отцем Дмитром Квичем, таки зважилася на прощу.
– Тоді до Катедри прийшло сім жінок і після Літургії ми вирушили до Зарваниці, – пригадує координатор. – Йшли на Струсів, там переночували в одної жінки. Наступного дня до нас приєднався отець. Після прощі ми відчули надзвичайне піднесення, тому почали про це розказувати іншим. Наступного року на прощу прийшло вже більше жінок. Цього року була десята ювілейна піша проща матерів, на яку зібралося кілька тисяч жінок. Коли я стала координатором, було 23 спільноти, а зараз понад 300. Є спільноти, які занепали. З цього приводу можу сказати лише одне, де працюють парафіяльні священики, там спільноти живуть і розвиваються. Але є такі спільноти, що на деякий час завмерли, а потім знову відродилися і це мене дуже тішить.
Вимолила дар материнства для доньки
За роки існування руху «Матері в молитві» на Тернопільщині сталося багато чудодійних зцілень і навернень. Таким чином жінки отримують відповідь від Бога у нагороду за свої ревні молитви і служіння.
Першого внука назвали Давидом. Коли щаслива бабуся прийшла до церкви і поділилася цією радістю з іншими жінками, ті сказали, що таке ім’я пані Ольга вимолила завдяки пісні «Коли Святий Дух осіняє мене, тоді я молюсь, як Давид». Чимало учасниць спільноти завдяки своїм молитвам випросили в Бога дар материнства для себе та своїх рідних.
Спільна молитва творить дива
Ще одним красномовним свідченням вислуханої молитви став випадок із однією вагітною жінкою, в якої виявили рак молочної залози. Вона молилася разом зі спільнотою. Попри те, що грудь її видалили, вона народила здорову дитину, вигодувала її одною груддю і втішається своїм материнством.
Інше чудо сталося під час прощі. До пані Ольги підбіг зять і повідомив, що в його співробітниці син ненавмисно проковтнув кнопку, яка застрягла йому у трахеї. Всі прочанки почали молитися за цю дитину. У той час хлопчика привезли в обласну лікарню і почали готувати до операції. На щастя, саме в цей день із Києва прибув лікар, який мав оперувати іншу дитину. Він оглянув хлопця і без жодних операцій зумів витягнути кнопку з трахеї.
Довідка
Рух «Матері в молитві» України – це групи матерів, які регулярно збираються для спільної молитви з благословення Патріарха та зокрема кожного правлячого єпископа УГКЦ для своєї єпархії. Ці спільноти зорганізовані в єпархіальні і національну спільноту. Кожна спільнота утворюється з благословення пароха. Основою сили руху «Матері в молитві» є щоденна молитва заступництва і підтримки її членкинь. Для досягнення цієї цілі кожен бере на себе зобов’язання перед спільнотою: щоденно молитися за спільноту, надавати спільноті практичну допомогу, відповідно до своїх можливостей і того, до чого покликав його Господь, брати участь у спільних зустрічах для молитви і дружнього спілкування.
2 листопада 2002 року з благословення Владики Михаїла Сабриги засновано рух «Матері в молитві» у селах Гайворонка і Зарваниця Теребовлянського району отцем-парохом Володимиром Топоровським. У 2003 р. рух поширився парафіями м. Тернополя отцем Іваном Гунею. Із 2006 р. координатором спільноти на Тернопільщині є Ольга Білик.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер