Як проводять новорічні свята наші земляки за кордоном, що цікавого почерпнули з тамтешніх обрядів, від чого відмовляються, вони розповіли «20 хвилин».
Країна за океаном – США. Про американське Різдво нам відомо з фільмів. Величне, урочисте, красиве та надзвичайне. Сотні, а то й тисячі вогників, що прикрашають тамтешні осені, височезна ялинка, ілюмінації на подвір’ях, гора подарунків під ялинкою та багато іншого. І направду, американці до Різдва готуються ще за кілька місяців, розповідає тернополянка Оксана Куца. Вони з чоловіком уже кілька років проживають у Філадельфії.
Про те, що наближається Різдво, у США відчуваєш ще з листопада. Чимало людей прибирають гарбузи й павутиння із будинків на наступний день після Хелловіну, і одразу вішають гірлянди. А ще до Дня подяки, який відзначають останнього четверга листопада, можна сміливо бажати усім і кожному: «Нappy holidays», тобто «веселих свят».
Подарунки – це головне. Дарують різне, залежно від гаманця. А от магазини у різдвяний час добре заробляють, розповідає Оксана.
- У церкву на Різдво йдуть далеко не всі американці. Є такі, що взагалі не ходять. Чого не скажеш про протестантів, - додає співрозмовниця.
Українці в США Різдво святкують переважно 25 грудня. Тоді у церквах правлять службу. А от у Філадельфії Різдво – 7 січня. Тут розташована українська церква Михайлівка, де священник проводить святкову літургію саме в цей день.
- Державне свято в США – 25 грудня, 7 січня – робочий день. Але ми святкуємо Різдво. Зранку йдемо до церкви, усе відбувається за нашими традиціями. На Щедрий вечір, 18 січня діти колядують. Також є конкурс вертепів. Вони збирають гроші та віддають на церкву, або на благодійність. Український центр у Філадельфії організовує святкову виставу, виручені кошти передають бідним, або відсилають в Україну на різні потреби, - розповідає Оксана.
Новий рік у Америці фактично не святкують.
– Ми в новорічну ніч ідемо до церкви. Цього року прихожани самі готуватимуть святкову вечерю, ми організовуємо конкурси та інші забави. Ще в США дуже популярні сніданки з Сантою. Тут є ферми, при яких є магазинчики, сади, де можна збирати яблука, полуницю, можна купити органік продукти, а на свята вони організовують сніданки з Сантою, де люди спочатку їдять, а потім йдуть фотографуватися з ним
За роки життя в США Оксана та її родина від українських звичаїв не відмовилися, бо це те, що радує та гріє душу, каже вона. Американське Різдво – помпезне, воно красиве, пишне, але, за словами жінки, не наповнене таким глибоким змістом.
Різдво у Франції відзначають як сімейне свято, Новий рік же навпаки – свято для друзів. Усі йдуть один до одного в гості і святкують там, розповідає наша землячка Олеся Хуторна. Їй – 29, а у Франції вона живе з дитинства.
- Основною стравою на Новий рік стає фуа-гра, а п’ють французи шампанське або біле вино. Також їдять устриці і торт, який називається "поліно". На Різдво – 25 грудня – прийнято ходити до церкви і спостерігати за інсценованим поданням Різдва Христового. У церквах з'являються ясла, домашня худоба, а опівночі з'являється і немовля, - розповідає вона.
На Новий рік французи запускають феєрверки, але масових гулянь ніде (за винятком Парижа) нема. Для французів, як і для більшості європейців, Новий рік - більш спокійне свято, ніж для нас. Опівночі молодь п’є шампанське, обмінюється подарунками та вітає з початком року.
- За місяць до Різдва на вулицях міст відкриваються різдвяні ринки, встановлюють ялинки і містечка розваг. На ринках продають солодощі, іграшки, теплі речі, подарунки, можна і перекусити, і випити глінтвейну. Виглядають ринки приголомшливо. А найвідоміше місто Різдва у Франції - Страсбург. Тут працює найбільший різдвяний ринок у Франції. Прикрашені будинки просто неймовірні! Це краса, яку варто побачити. 25 грудня та 1 січня – вихідні дні у всій Франції. Зачинені навіть найменші магазинчики, які працюють завжди.
За кілька тижнів до 31 грудня у Нідерландах починається справжня новорічна «лихоманка». В цей час у вуличних кіосках і пекарнях продають новорічно-різдвяні делікатеси.
- Серед них найбільш популярні - різдвяний хліб, начинений родзинками і мигдальним джемом та яблучні слойки. А напередодні Нового року з’являються пончики, які випікають з родзинками, горішками, або без них і посипають цукровою пудрою. Пончики – це символ благополуччя, а кругла форма символізує повний цикл року, голландці називають їх «олєболями» ( в перекладі олійні кульки чи м’ячики). Продають ці солодощі також в супермаркетах, - розповідає Володимир Мошина, він живе тут вже п’ять років.
Ще одна традиція голландців – це феєрверки в новорічну ніч. Запускають їх звідусіль: із дворів, площ, парків, вулиць, мостів, дахів, додає чоловік.
Лідія Муруган уже понад 10 років живе в екзотичній країні – Малайзії. Виїхала туди разом зі своїм чоловіком, якого звати Мугунтан.
- Мій чоловік тривалий час жив та навчався у Німеччині, потім – в Україні, тому він дуже свідома та відкрита людина. Ми підтримуємо традиції двох культур – святкуємо як індійський, так і український Новий рік. На Різдво їмо кутю, ставимо в оселі штучну ялинку. До речі, у Малайзії набагато краще прикрашають будинки та супермаркети на новорічні свята – це яскраво, все сіяє, переливається неймовірним різнобарв’ям вогників і конфетті. У деяких магазинах пускають навіть штучний сніг.
Молдовські звичаї майже не відрізняються від наших, каже тернополянка Аліна Плесцо, її родичі живіть у Молдові.
Навіть страви - дуже схожі. На Новий рік тут не обходиться без олів’є. На Святвечір теж готують 12 страв. Головна - аналог нашої куті. Мені подобається, що в їхніх родинах всі снідають, обідають і вечеряють разом. Незалежно від того, наскільки хто зайнятий. І це стосується не лише свят. Якщо в нас під час застілля переважає горілка, то у Молдові - вина. На вибір - червоні, білі, рожеві. Вони хороші, натуральні - без звичної для нас “хімії”. Місцеві кажуть, що так дешевше, адже барвники коштують грошей. Виноград вирощують на ділянках біля дому, - говорить Аліна.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер