Гармонійний розвиток дитини неможливий без творчості. Одне з корисних та цікавих занять для дітей — ліплення. Про популярні матеріали та інструменти розповідають експерти інтернет-магазину «Будинок іграшок».
Про користь ліплення для дітей відомо давно. Спочатку для цього використовували природну глину: змочували водою та ліпили іграшки чи предмети побуту. У XX столітті з'явився пластилін, потім — полімерна глина та кінетичний пісок. Сучасні матеріали та інструменти для дитячої творчості вражають різноманіттям текстур і можливостей для самовираження.
Сучасний пластилін і його види
Пластилін — один з найпопулярніших матеріалів для творчості. Сьогодні існує кілька його різновидів: звичайний, «розумний» і навіть кульковий.
Тісто для ліплення
Порівняно новий матеріал, що стрімко набирає популярність. Головна перевага декоративного тіста — безпека. До складу входять натуральні компоненти: борошно, вода, сіль, харчові барвники. Матеріал не липне до рук і поверхонь, а кольори без проблем змішуються між собою. Фігурки з декоративного тіста сохнуть до 12 годин і розмокають у воді, тому їх можна оновлювати та перероблювати.
Знаменитий пластилін «Плей До» (Play-Doh) теж являє собою тісто для ліплення. Матеріал м'який, ніжний, гладкий і податливий, тому дітлахам грати з ним легко і приємно. Крім звичайних баночок з різнокольоровим тістом випускають тематичні набори для сюжетно-рольових ігор. Такі комплекти доповнюються інструментами: пасками, формочками, скалками для розкатування, міксерами для змішування, шприцами для видавлювання тощо.
Полімерна глина та паста для моделювання
Глина — найдавніший матеріал для ліплення. Наразі доступний її покращений полімерний аналог. Це м'який, приємний і недорогий матеріал, вироби з якого після сушіння довго зберігають форму та придатні для розфарбовування. Необхідність сушити виріб — головний недолік глини, оскільки за цей час дитина може втратити до саморобки інтерес.
Такого мінуса позбавлена паста для моделювання. Цей пластичний і комфортний на дотик матеріал твердне прямо в руках. Працювати з ним потрібно швидко, бо можна не встигнути завершити виріб. Через це паста не підходить малюкам. Інший недолік — розрізнені елементи не з'єднуються між собою. Як саморобки з полімерної глини, затверділі фігурки з пасти можна розфарбовувати та покривати лаком.
Кінетичний пісок
Зовні матеріал нагадує вологий пісок з морського берега, проте вирізняється м'якістю, еластичністю та яскравими кольорами. Кінетичний пісок має терапевтичний ефект: гра з ним заспокоює та розслабляє. Матеріал можна використовувати в пісочниці, але діти повинні грати під наглядом дорослих, тому що пісок залишається на руках і може потрапити в очі.
Не бійтеся експериментувати з матеріалами: використовуючи різні текстури, дитина отримує більше можливостей для творчого самовираження.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер